• Odbierz prezent
JP Morgan Goldman Sachs BlackRock Alcoa Wall Street

Na amerykańskim rynku trwa sezon wyników kwartalnych. W tym tygodniu swe wyniki podały największe amerykańskie banki oraz spółki Alcoa i BlackRock.

 

W tym tygodniu na amerykańskim rynku dużo się działo. Tydzień ten obfitował w wyniki kwartalne największych amerykańskich banków.

14 stycznia swe wyniki przedstawiły trzy banki: JP Morgan, Citigroup i Wells Fargo. JP Morgan i Citigroup zaskoczyły rynek wynikami lepszymi od oczekiwań analityków. JP Morgan osiągnął przychody na poziomie 29,2 mld USD wobec oczekiwanych 27,94 mld USD. Były także wyższe o 9% niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Zysk na akcję wyniósł 2,57 USD wobec spodziewanych 2,35 USD.

Citigroup też ucieszył inwestorów swymi wynikami. Bank osiągnął przychody na poziomie 18,38 mld USD wobec oczekiwanych 17,86 mld USD. Zysk na akcję także okazał się wyższy od oczekiwań i wyniósł 1,90 USD wobec 1,84 USD.

Bank Wells Fargo natomiast rozczarował rynek swymi wynikami. Analitycy z Wall Street spodziewali się przychodów na poziomie 20,14 mld USD. Tymczasem przychody banku wyniosły 19,86 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 93 centy wobec oczekiwanych 1,12 USD. Do słabszych wyników banku przyczyniły się niskie stopy procentowe oraz koszty sądowe związane z nieuczciwymi praktykami sprzedażowymi.

15 stycznia swe wyniki przedstawiły Bank of America i Goldman Sachs. Wyniki Bank of America były słabsze niż przed rokiem, ale i tak przewyższyły oczekiwania analityków. Przychody wyniosły 22,5 mld USD wobec oczekiwanych 22,35 mld USD. Bank osiągnął zysk na akcję w wysokości 74 centów wobec spodziewanych 68 centów.

Goldman Sachs osiągnął wyższe przychody niż oczekiwali analitycy. Wyniosły one 9,96 mld USD wobec spodziewanych 8,51 mld USD. Były też wyższe o 23% niż przed rokiem. Wynik finansowy Goldman Sachs jednak uległ obniżeniu w związku z obciążeniem kosztami sądowymi związanymi z uwikłaniem banku w aferę z malezyjskim funduszem 1MDB. Zysk na akcję wyniósł 4,69 USD wobec oczekiwanych 5,47 USD.

W tym samym dniu swe wyniki kwartalne opublikował także BlackRock. Firma obecnie zarządza aktywami o rekordowej wartości 7,43 bln USD. Także zysk na akcję osiągnięty przez spółkę przewyższył najśmielsze oczekiwania. Wyniósł 8,29 USD wobec 5,78 USD przed rokiem, przewyższając również oczekiwania analityków na poziomie 7,69 USD na akcję.

W tym dniu swe wyniki przedstawiła także Alcoa – jeden z największych producentów aluminium na świecie. Przychody spółki wyniosły 2,44 mld USD i były niższe o prawie 27% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2018 r., kiedy kształtowały się na poziomie 3,34 mld USD. Spółka wykazała stratę w wysokości 31 centów na akcję wobec oczekiwanej przez analityków straty na akcję na poziomie 21 centów. Ceny aluminium spadły, gdyż napięcia handlowe między USA a Chinami obniżyły perspektywy dla światowej produkcji i wzrostu gospodarczego.

16 stycznia przedstawił swe wyniki ostatni z sześciu największych amerykańskich banków – Morgan Stanley. Przychody banku wyniosły 10,86 mld USD i okazały się wyższe o 27% niż przed rokiem. Przewyższyły także oczekiwania analityków na poziomie 9,72 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 1,30 USD wobec oczekiwanych 99 centów.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk