• Sklep
  • Odbierz prezent
jpmorgan
Z artykułu dowiesz się:

-Jak zmieni się polityka monetarna w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Ekonomiści JP Morgan uważają że Bank of England może obniżyć stopy procentowe do zera jeśli Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem Unii Europejskiej.

 

Mimo, że prezes angielskiego Banku Centralnego Mark Carney ostrzegł, że Brexit może wywołać recesję to powiedział, że w obliczu takiego wyzwania będzie konieczne znalezienie kompromisu między stabilizowaniem inflacji i poziomem produkcji oraz zatrudnienia.

 

Allan Monks z JP Morgan szacuje potencjalne konsekwencje wynikające z wyjścia z UE i uważa, że stopy powinny znaleźć się na odpowiednim poziomie biorąc pod uwagę otoczenie gospodarcze.

 

„Niepewność prawdopodobnie wpływa na obawy o stabilność gospodarki, przekładającej się na sytuację gospodarstw domowych” – napisał Monks.”Waluta musiałaby osłabić się o 30%, by prawdopodobieństwo obniżki stóp spadło”.

 

Według analiz wyjście z Unii Europejskiej po zaplanowanym na 23 czerwca referendum zmniejszyłoby o jeden punkt procentowy produkt krajowy brutto w ciągu kolejnych czterech kwartałów.

 

Ryzyko inflacji

 

Według przyjętego w analizach modelu bezrobocie wzrosłoby do 5.6%, a spread przy kredytach hipotecznych o 50 punktów bazowych. Stopa inflacji mogłaby sięgnąć poziomu 3% do końca 2017 mimo, że oczekiwania inflacyjne nie powinny się dużo zmienić.

 

Na początku tego miesiąca Mark Carney powiedział, że Bank Centralny mógłby obniżyć stopy procentowe, a gdyby zaszła taka konieczność to zastosowałby bardziej niekonwencjonalne metody. Ekonomista Gertjan Vlieghe zasygnalizował, że może to oznaczać wprowadzanie polityki luzowania monetarnego z uwagi na to, że gospodarka może potrzebować mocniejszych bodźców i to nawet jeśli w referendum Brytyjczycy zagłosowaliby za pozostaniem w UE.

 

„Uważamy, że BOE ostatecznie złagodzi politykę monetarną jeśli stanie się to o czym pisaliśmy” – mówi Monks. „Niektórzy członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej mogą zatem być za złagodzeniem polityki już na kolejnej sesji.”

 

 

Źródło informacji: Bloomberg.

 


Bartosz Zając

Trader rynku Forex. Swój handel opiera głownie na analizie technicznej, ze szczególnym uwzględnieniem formacji świecowych i poziomów S/R.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk