• Odbierz prezent
Johnson & Johnson z wynikami za I kwartał 2022 r. Spółka obniża prognozę
fot. Flickr (lic. CC0 1.0)

W ostatnim czasie koncern farmaceutyczno-kosmetyczny Johnson & Johnson opublikował wyniki kwartalne. Spółka obniżyła swą całoroczną prognozę przychodów i zysku i wstrzymała się z prognozą dotyczącą sprzedaży szczepionek na COVID.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

19 kwietnia we wtorek przed sesją na amerykańskim rynku koncern Johnson & Johnson opublikował wyniki finansowe za I kwartał 2022 r. Przychody wyniosły 23,43 mld USD wobec 22,32 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi wzrost o 5% rdr. Były one nieco niższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 23,6 mld USD.

W minionym kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 5,15 mld USD wobec 6,2 mld USD rok wcześniej, co stanowi spadek o 17%. Zysk na akcję wyniósł 1,93 USD w porównaniu do 2,32 USD w analogicznym kwartale poprzedniego roku.

Po wyłączeniu czynników jednorazowych, zysk spółki prezentuje się znacznie lepiej i to jest właśnie ten wynik, który jest najbardziej istotny dla rynku. Skorygowany zysk netto wyniósł 7,13 mld USD wobec 6,92 mld USD przed rokiem, co stanowi wzrost o 3% rdr. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 2,67 USD w porównaniu do 2,59 USD. Przewyższył oczekiwania analityków, którzy spodziewali się skorygowanego zysku na akcję na poziomie 2,58 USD.

Spółka obniżyła swą całoroczną prognozę przychodów i zysku. Wstrzymała się z prognozą dotyczącą sprzedaży szczepionek na COVID ze względu na globalną niepewność popytu.

Obecnie J&J spodziewa się w całym roku przychodów ze sprzedaży w przedziale od 94,8 mld USD do 95,8 mld USD. Jest to o około 1 miliard mniej niż zapowiadano w styczniu. Według aktualnych szacunków spółki, zysk na akcję będzie mieścił się w przedziale od 10,15 USD do 10,35 USD, co stanowi spadek o 0,25 USD względem poprzedniej prognozy. Na początku roku koncern zapowiadał zysk na akcję w wysokości od 10,40 USD do 10,60 USD.

Zarząd spółki zatwierdził podwyżkę kwartalnej dywidendy o 6,6% do 1,13 USD na akcję ze względu na udany 2021 rok. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji J&J jest notowany na symbolicznym minusie w okolicach 0,4%.

Notowania: Johnson & Johnson

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:JNJ/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk