• Odbierz prezent
Johnson & Johnson

16 lipca przed sesją na amerykańskiej giełdzie koncern Johnson & Johnson opublikował wyniki kwartalne. Okazały się one słabsze niż przed rokiem, jednak i tak przewyższyły szacunki analityków z Wall Street. Spółka podwyższyła swą prognozę wyników na cały rok.

 

16 lipca przed sesją na amerykańskim rynku Johnson & Johnson opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 18,3 mld USD wobec 20,6 mld USD rok wcześniej, co stanowi spadek o 10,8% rdr. Okazały się jednak wyższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 17,6 mld USD. W II kwartale J&J wypracował zysk netto w wysokości 3,63 mld USD w porównaniu do 5,6 mld USD przed rokiem, co stanowi spadek o 34,6% rdr. Zysk na akcję wyniósł 1,36 USD w porównaniu do 2,08 USD w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,67 USD wobec 2,58 USD przed rokiem. Okazał się wyższy od prognoz analityków na poziomie 1,49 USD.

Spółka poinformowała, że do obniżenia wyników w istotnym stopniu przyczynił się spadek zapotrzebowania na sprzęt medyczny, związany z odraczaniem wielu zabiegów w szpitalach ze względu na sytuację związaną z koronawirusem. W segmencie sprzętu medycznego sprzedaż spadła o 34% do poziomu 4,2 mld USD.

Spadek przychodów w segmencie sprzętu medycznego częściowo został zrekompensowany przez wzrost przychodów ze sprzedaży wyrobów higienicznych i kosmetycznych codziennego użytku dla konsumentów, takich jak np. płyn Listerine. Segment ten przyniósł 3,2 mld USD przychodów, co stanowi spadek o 7% rdr. Najlepiej jednak wypadł segment farmaceutyczny, który przyniósł 10,7 mld USD przychodów. Segment ten prowadzi prace nad szczepionką na koronawirusa. W tym zakresie J & J ma jednak konkurencję w postaci wielu innych firm.

Spółka Johnson & Johnson podwyższyła swą prognozę na cały 2020 rok. Spodziewa się przychodów w przedziale od 79,9 mld USD do 81,4 mld USD. Szacowany zysk mieści się w przedziale 7,75 USD do 7,95 USD na akcję.

W swym oświadczeniu prasowym CEO spółki – Alex Gorsky podsumował wyniki następującymi słowami: Nasze wyniki za II kwartał odzwierciedlają wpływ COVID-19 i trwałą siłę naszego biznesu farmaceutycznego, w którym widzimy stały wzrost nawet w tym otoczeniu. Dzięki nieustannej pracy naszych kolegów na całym świecie i szerokiemu zakresowi możliwości, nadal z sukcesem poruszamy się w otoczeniu i koncentrujemy się na rozwoju szczepionki, która pomoże w walce z tą pandemią i ratowaniu życia.”

W pierwszych godzinach czwartkowej sesji na NYSE akcje J & J są notowane na lekkim minusie w okolicach 0,5%.

Czytaj także: Zaczyna się! Johnson & Johnson zarobi mniej

Tak jak można było się spodziewać, pandemia koronawirusa zaczyna się przedostawać do realnej gospodarki. Pogorszenie kondycji firm było pewne. Czekaliśmy jedynie kiedy i jak bardzo to odczują w wynikach. Prognoza w dół Johnson & Johnson obniżył we wtorek prognozę skorygowanego zysku na akcję w 202.. Czytaj
Zaczyna się! Johnson & Johnson zarobi mniej

Notowania: Johnson & Johnson

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:JNJ/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk