• Odbierz prezent
Johnson & Johnson prezentuje wyniki za I kwartał 2021 r. Co dalej ze szczepionką?

20 kwietnia koncern farmaceutyczno-kosmetyczny Johnson & Johnson opublikował wyniki kwartalne. Przewyższyły one oczekiwania analityków z Wall Street. Spółka podwyższyła swą prognozę wyników na najbliższy rok. Trwa jednak niepewność wokół szczepionki.

 

20 kwietnia we wtorek przed sesją na amerykańskim rynku koncern Johnson & Johnson opublikował wyniki kwartalne. Okazały się one wyższe od szacunków analityków z Wall Street. W I kwartale 2021 r. przychody wyniosły 22,32 mld USD wobec spodziewanych 21,98 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 2,59 USD. Analitycy spodziewali się zysku na akcję w wysokości 2,34 USD.

W minionym kwartale segment farmaceutyczny działalności spółki, obejmujący m. in. szczepionkę na COVID, wygenerował przychody w wysokości 12,19 mld USD, co stanowi wzrost o 9,6% rok do roku. W ramach segmentu konsumenckiego, obejmującego takie produkty, jak Neutrogena czy Listerine, spółka uzyskała przychody na poziomie 3,5 mld USD, co stanowi spadek o 2,3% w stosunku do ubiegłego roku. Segment urządzeń medycznych przyniósł natomiast przychody wyższe o 7,9% niż przed rokiem. Wyniosły one 6,57 mld USD.

Spółka poinformowała także, iż w I kwartale uzyskała 100 mln USD ze sprzedaży szczepionki przeciwko COVID-19. Na razie jednak używanie tej szczepionki w USA zostało wstrzymane po sześciu przypadkach zakrzepicy, która rozwinęła się w ciągu dwóch tygodni od podania szczepionki. Wśród tych osób, jedna zmarła, a inna znalazła się w stanie krytycznym. Na razie organy regulacyjne prowadzą postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Koncern poinformował, że będzie współpracował z organami regulacyjnymi i dostarczy im wszystkich niezbędnych informacji. Wyraził też nadzieję, że szczepionka w najbliższym czasie wróci do użytku. Prawdopodobnie decyzja zapadnie do końca tygodnia.

Spółka podwyższyła swą prognozę wyników finansowych na najbliższy rok. Spodziewa się przychodów w przedziale od 90,6 mld USD do 91,6 mld USD. Poprzednia prognoza zakładała przychody na poziomie 90,5 mld USD - 91,7 mld USD. W najbliższym roku spółka spodziewa się zysku na akcję na poziomie 9,42 USD – 9,57 USD. Wcześniejsza prognoza zakładała zysk na akcję w przedziale 9,40 USD – 9,60 USD.

W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Johnson & Johnson jest notowany na lekkim minusie o 0,5%.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk