• Odbierz prezent
Johnson & Johnson prezentuje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Wkrótce nowa szczepionka na COVID-19!
fot. freepik.com

26 stycznia znany koncern farmaceutyczno-kosmetyczny Johnson & Johnson przedstawił wyniki finansowe za IV kwartał. Przewyższyły one oczekiwania analityków z Wall Street. Johnson & Johnson wciąż prowadzi prace nad swoją szczepionką na COVID-19.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

26 stycznia we wtorek przed sesją na amerykańskim rynku Johnson & Johnson opublikował wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 22,48 mld USD wobec 20,75 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi wzrost o 8,3% rdr. Przewyższyły one także oczekiwania analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 21,67 mld USD. Zysk netto natomiast okazał się niższy niż przed rokiem. W IV kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 1,74 mld USD w porównaniu do 4,01 mld USD przed rokiem. Przy wyłączeniu pewnych czynników różnica ta nie jest tak duża i zysk netto w IV kwartale wynosi 4,96 mld USD wobec 5,03 mld USD rok wcześniej. W tym ujęciu zysk na akcję wyniósł 1,86 USD wobec 1,88 USD przed rokiem. Okazał się on wyższy od szacunków analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 1,82 USD.

W swym oświadczeniu prasowym CEO koncernu – Alex Gorski podsumował osiągnięte wyniki następującymi słowami: „Jestem niesamowicie dumny z naszych zespołów na całym świecie, że robią wszystko, co mogą, aby sprostać oczekiwaniom akcjonariuszy. Wciąż robimy postępy nad naszą szczepionką na COVID-19 i nie możemy się doczekać, aby wkrótce podzielić się szczegółami z badań 3 fazy.”

W całym roku sprzedaż w segmencie konsumenckim firmy wzrosła o 3,1%, do czego w dużym stopniu przyczyniły się produkty dostępne bez recepty, takie jak płyn do płukania ust czy środki do pielęgnacji skóry. Sprzedaż w segmencie farmaceutycznym wzrosła o 8,4%. Sprzedaż w segmencie urządzeń medycznych natomiast spadła o 10,5%. Spadek ten był związany przede wszystkim z pandemią i odroczeniem licznych zabiegów chirurgicznych, ortopedycznych i okulistycznych.

Firma przedstawiła swą prognozę zysku na 2021 rok. Spodziewa się, że w tym okresie zysk na akcję będzie mieścił się w przedziale 9,40-9,60 USD na akcję.

Rynek oczekuje przede wszystkim na nową szczepionkę, która może już zostać zatwierdzona do użytku w przyszłym miesiącu. W odróżnieniu od produktów konkurencji – Pfizera i Moderny – szczepionka Johnson & Johnson wymagałaby przyjęcia tylko jednej dawki dla uzyskania odporności.

W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Johnson & Johnson wzrósł o 1,6%.

Notowania: Johnson & Johnson

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:JNJ/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk