• Odbierz prezent
bitcoin private mcafee

Od około 3 miesięcy na rynku kryptowalut mamy kolejną kryptowalutę, która ‘oderwała się’ od łańcucha Bitcoina poprzez hard fork. Jest nią Bitcoin Private (BTCP) którego rynkowy los to na razie wzloty i upadki. Te drugie były dotychczas silniejsze, ale zmienić tę sytuację próbuje John McAfee, znany Bitcoinowy influencer.

 

John McAfee jest znany raczej z ‘pompowania’ ceny Bitcoina, a nie innych kryptowalut. Nawet tych, które wywodzą się z łańcucha Bitcoina. Twórca znanego oprogramowania antywirusowego na rynku kryptowalut zasłynął swoją prognozą ceny BTC – w ubiegłym roku wskazał, że w 2020 roku osiągnie ona poziom 500 tys. Jeśli tak się nie stanie, to na wizji dokona konsumpcji swoich genitaliów. Ostatnio McAfee pokusił się o prognozę dla całego rynku walut cyfrowych, wskazując, że wkrótce zaleją go miliardy dolarów od inwestorów instytucjonalnych, co rozpocznie kolejną hossę. McAfee, który jest także właścicielem jednej z największych firm miningowych w Stanach Zjednoczonych, jest kontrowersyjną postacią, nawet w oczach środowiska kryptowalut. Przez swoje kosmiczne prognozy, nakierowane na wzrost ceny BTC, w niektórych grupach zyskał przydomek ‘Pompka’.

 

McAfee wspiera Bitcoin Private

Sam McAffe próbuje na razie podźwignąć z dołka BTCP. Na Twitterze, który jest jego głównym kanałem komunikacji, wyraził swoje wsparcie dla Bitcoin Private i udostępnił projektowi swój zespół do promocji i marketingu. McAfee zaznaczył, że to nie on „zaadoptował Bitcoin Private”, ale to „Bitcoin Private zaadoptowało jego”. Przyznał, że jest dostępny do wspierania projektów za darmo.

Jaki jest efekt wsparcie McAfee’ego? Cena BTCP po miesiącu spadków odbija w górę. Wczoraj wzrosła o 50% z poziomu 18,00 dolarów do 27,00 dolarów, czyli najwyższego poziomu od 2 tygodni. Z kolei dzienne obroty na rynku po raz pierwszy od 3 tygodni przekroczyły 2 mln dolarów. Jednak o ile poziom obrotów jest obecnie bliski rekordowemu, to poziom ceny jest daleki od historycznych szczytów. Wystarczy powiedzieć, że BTCP na początku notowany był na poziomie ok. 65,00 dolarów i szybko osiągnął poziom prawie 87,00 dolarów, który stanowi aktualne ATH. W ciągu następnych 4 tygodni cena spadła jednak aż o 84% do poziomu 14,00 dolarów. Późniejsze ożywienie wywindowało cenę pod poziom 80,00 dolarów, z którego ta znów zaczęła swobodnie spadać.

 

btcp

 

Patrząc wyłącznie na parametry rynkowe, obecna sytuacja bardzo przypomina tę z poprzedniego impulsu wzrostowego. Po spadku obrotów i stabilizacji ceny na niskim poziomie nastąpił nagły wzrost obrotów i wystrzał ceny w górę. Jeśli jest on odpowiedzią na działania ludzi McAfee’ego, to niewykluczone, że tendencja wzrostowa utrzyma się. Jeśli jednak jednorazowa ‘pompka’, wynikająca z Twitterowej aktywności samego influencera, to efekt może być jednorazowy i BTCP znów zacznie odchodzić w zapomnienie.

 

Lepsza wersja Bitcoina?

Bitcoin Private, jest podobnie jak wszystkie hard forki Bitcoina, opisywany jako lepsza wersja pionierskiej sieci. Takie określenia padają oczywiście z ust jego twórców, a także zwolenników.

Czym jest tak naprawdę ta młoda kryptowaluta? Bitcoin Private jest specyficznym przykładem waluty cyfrowej, między innymi ze względu na to w jaki sposób powstał. Hard fork nie jest co prawda niczym nowym, ale w przypadku BTCP mieliśmy przykład zupełnie nowego sposobu jego przeprowadzenia. Bitcoin Private został utworzony w wyniku podziału 2 łańcuchów: Bitcoina i ZClassic. Podziały na obu łańcuchach zostały dokonane poprzez tzw. snapshot, co oznaczało, że nowy łańcuch zostanie uruchomiony dopiero po kilku dniach, na podstawie zapisanego stany łańcuchów Bitcoin i ZClassic.

Bitcoin Private ma łączyć zalety Bitcoina i ZClassic. Kluczowym aspektem, jak wskazuje sama nazwa kryptowaluty, jest prywatność. Ta cecha została zaadaptowana od ZClassic, który wykorzystuje technologię sprawiającą, że same płatności w obrębie sieci są publiczne (dostępne na blockchainie), ale nie ma możliwości identyfikacji osób wysyłających i odbierających środki. Twórcy BTCP wskazują, że jest on szybszy od klasycznego Bitcoina, a także bezpieczniejszy i bardziej anonimowy niż jakakolwiek kryptowaluta związana z Bitcoinem.

 

 

Największym problemem BTCP może ostatecznie okazać się jego prywatność. Przy stopniowej regulacji rynku kryptowalut projekty oparte o anonimowość transakcji mogą być odrzucane przez giełdy kryptowalut. Ta cecha kryptowalut już teraz zwróciła uwagę regulatorów, czego przykładem jest choćby unijna dyrektywę AMLD IV (Fourth Anti-Money Laundering Directive – czwarta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy). W przyszłości BTCP może więc zostać postawiony przed koniecznością rezygnacji z funkcji prywatności, a z racji tego, że jest to jego fundament, cały projekt może upaść.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk