• Odbierz prezent
Jeszcze więcej niedźwiedzi w Stanach Zjednoczonych!

Kolejna aktualizacja wskaźników sentymentu przedstawia bardzo zaskakujące informacje. W Stanach Zjednoczonych już prawie 50% inwestorów ma prospadkowe nastawienie do rynku. Oznacza to kolejny przyrost liczebności tej grupy w stosunku do stanu z poprzedniego tygodnia.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków zmalała z 47,7% do 44,8. Jest to oczywiście najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi wzrosła z 22,7% do 25,9%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym minimalnie się zmniejszyła. W zeszły czwartek było ich 29,6% natomiast dzisiaj 29,4%.

INI

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia kontynuację spadku rynkowych byków. Tym razem o -5,8% do 20,2%. Ponownie wzrosła liczba niedźwiedzi. W tym tygodniu o 1,6% do 48,5% . Zwiększyła się również grupa osób o neutralnym nastawieniu do rynku. Po wzroście o +4,2% wynosi ona obecnie 31,3%.

AAII 

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Fear & Greed Index utrzymuje się na tym samym poziomie co tydzień temu, czyli wynosi 65 punktów. Oznacza to, że nadal utrzymuje się w terytorium chciwości. Warto jednak wiedzieć, że potrafi on osiągać naprawdę ekstremalne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

 fear greed

Źródło: money.cnn.com


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk