• Odbierz prezent
Jeszcze więcej gamingu na GPW! Playway przekroczył poziom wyceny na poziomie 2 miliardów złotych

Najpopularniejszym sektorem wśród inwestorów na GPW są spółki produkujące gry komputerowe. Ostatnie 2 lata pokazały przede wszystkim, że sektor gamingu to już nie tylko CD Projekt. Oczywiście lider jest bezapelacyjny i ma kilkunastokrotną przewagę pod względem kapitalizacji nad kolejnymi, aspirującymi podmiotami, jednak w gamingowej elicie na GPW wykrystalizowała się kolejna trójka solidnych graczy: Playway, Ten Square Games oraz 11bit Studio. Kolejne spółki dzieli już przepaść: Bombit jest 5 razy mniejszy niż 11bit Studio, a CIGames i Ultimate Games dziesięciokrotnie mniejsze pod względem kapitalizacji.

Bariera 2 miliardów złotych pokonana!

Statystycy rynku odnotowali w ostatnich tygodniach, że Playway przekroczył poziom wyceny na poziomie 2 mld PLN i stał się droższy niż JSW. Prawdopodobnie podobne doniesienia prasowe będziemy mogli usłyszeć w najbliższych tygodniach również o Ten Square Games, którego od okrągłej bariery 2 mld PLN dzieli zaledwie kilka procent. Jeszcze głośniejszym echem - nie tylko w kręgach giełdowych, ale również w mediach popularnych - odbiło się przekroczenie przez CDProjekt kapitalizacji na poziomie 30 mld PLN. Kwota ta mocno działa na wyobraźnię, jednak, gdy przełoży się ją na wartość innych przedsiębiorstw robi jeszcze większe wrażenie. CD Projekt jest wart więcej niż Bank Pekao SA czy ING. Jeżeli notowania CDR nie załamią się w najbliższym czasie, a Santander oraz PKN Orlen obniżą swoje loty o zaledwie kilka procent, usłyszymy, że CD Projekt jest trzecia największą polską spółką notowaną na GPW i jednocześnie największą znajdującą się w rękach prywatnych.

Jeszcze więcej gamingu na GPW!  - 1

Magia liczb robi wrażenie nie tylko na inwestorach giełdowych czy obserwatorach rynku, ale także na samych biznesmenach. Nie przez przypadek największym debiutem na GPW w 2019 roku był podmiot produkujący gry komputerowe - BoomBit. Percepcja perspektyw sektora gamingowego przez inwestorów jest ultraoptymistyczna i z perspektywy biznesowej warta do wykorzystania. Przedsiębiorcy rzadko kiedy mają okazję uzyskać tak wysoką premię ze sprzedaży udziału w swoim biznesie, którą mogą wykorzystać jako dźwignię finansową do dalszych inwestycji. Ostatnie rekordy CD Projektu, PlayWay i Ten Square Games zapewne rozszerzą grono zainteresowanych oraz przyspieszą postępowania zmierzające do wprowadzenia innych spółek na giełdę.

Jeszcze więcej gamingu na GPW!  - 2

2 debiuty “w drodze”

W ostatnich latach trend ten można było obserwować wśród mniejszych podmiotów plasujących swoje akcje na rynku NewConnect, jednak ostatnie miesiące wskazują na to, że nadszedł czas również na większych graczy. Widać to także wśród aktualnie procedowanych prospektów emisyjnych w KNF. Dwie spółki są już w trakcie zatwierdzania prospektów przez KNF. Pierwsza z nich to Games Operators. Spółka zajmuje się wydawaniem oraz publikacją i promocją gier wideo. Pomaga w powstawaniu innowacyjnych projektów i posiada także zespół deweloperski, jest przy tym związana z PlayWay. Informacja o zatwierdzeniu prospektu emisyjnego może pojawić się już w pierwszym kwartale tego roku. Kolejną spółką zainteresowaną wejściem na GPW jest Games Factory, która jest producentem i wydawcą gier na PC i konsole. W ostatnim czasie zaangażowała się w rozwijanie portfolio gier związanych z technologią wirtualnej rzeczywistości. Projekt ten realizuje wspólnie z notowanym już Ultimate Games. Obie firmy jeszcze w pierwszym półroczu mogą zasilić grono spółek gamingowych z głównego parkietu, których jest tam aktualnie 10.

Czas na dużego gracza!

Oba debiuty nie zmienią układu sił w pierwszej czwórce największych spółek gamingowych, jednak rekordy sektora mogą skłonić do zmiany swych ostatnich planów 1C Entertainment. Rosyjski gamingowy gigant planował debiut na GPW w zeszłym roku, jednak oficjalnym powodem jego braku było długie procedowanie prospektu emisyjnego w KNF, które wykroczyło poza okres planowanego pozyskania finansowania na kolejne projekty. Patrząc jednak na sprawę z perspektywy rynkowej, rok 2019 nie był idealnym okresem do debiutu z racji trwającego marazmu na rynku IPO oraz wielu innych problemów, w dużej części mających swoje podstawy w likwidacji OFE oraz problemach finansowych GetBack.

1C Entertainment S.A. poczynił jednak bardzo poważne przygotowania do wystartowania na polskiej giełdzie, tworząc w naszym kraju spółkę akcyjną, mającą w swoim składzie wszystkie podmioty grupy kapitałowej zajmujące się dystrybucją gier komputerowych, ich produkcją, działalnością wydawniczą oraz marketingiem i promocją. Poczynione przez spółkę działania wskazują, że zarząd czeka tylko na odpowiedni moment, by wejść na GPW. Spółka za ostatni zamknięty rok obrotowy wygenerowała ćwierć miliarda złotych przychodu i prawie 14 milionów PLN zysku. Rosyjski deweloper mógłby aspirować do znalezienia się wśród trzech najwięcej wartych podmiotów z branży.

Jeszcze więcej gamingu na GPW!  - 3

King's Bounty 2 materiały prasowe 1C Entertainment

Kiedy Techland?

Wśród spółek premium z branży gamingowej wciąż jednak brakuje podmiotu, który zdecydowanie przeskoczy aktualną wycenę PlayWay i Ten Square Games, zasypując przepaść między CDProjekt a resztą dużych spółek z branży.

Od wielu kwartałów głośno mówi się o debiucie spółki Techland. W kuluarach temat ten pojawia się często, jednak jak dotąd firma zawsze zaprzecza. Od ponad roku w Techlandzie na stanowisku CFO zasiada człowiek kojarzony z rynkami kapitałowymi - Karol Bach, wcześniej związany z mBankiem. Pojawienie się Techlandu na GPW można zatem uznać za kwestię czasu. Najprawdopodobniej jednak wcześniej pojawiają się tam trzy wspomniane już podmioty, a bardzo atrakcyjne wyceny spółek z branży mogą spowodować jeszcze kilka debiutów w 2020 roku.

Debiut Techland na GPW dopełni wreszcie dzieła. Jako inwestorzy mielibyśmy wtedy szerokie portfolio spółek: od tych produkujących gry AAA, aż po drobne start-upy z NewConnect. Ostatnia fala optymizmu w branży gamingowej mogłaby również przesunąć oczekiwaną wycenę Techlandu. Choć wyceny spółki oscylowały w zeszłym roku w okolicach 8 mld PLN, w związku ze zbliżającą się premierą Dying Light, kwota ta powinna wyraźnie wzrosnąć - nawet powyżej 10 mld PLN. Niezwykle pozytywna koniunktura na rynku deweloperów gier komputerowych nie będzie trwała wiecznie, a wszystkie podmioty zdają sobie z tego sprawę. Poprawa nastroju na rynku kapitałowym w 2020 roku może spowodować wysyp debiutów i przenosin na główny parkiet.

Bieżące analizy giełdowe oraz doniesienia i plotki z rynku IPO znajdziesz w cotygodniowym podsumowaniu analitycznym z GPW w poniedziałki w aplikacji Squaber.com link.

#gaming #gamedev #debiuty #IPO #inwestujzesquaber


Michał Palaczyk

Inwestor od 2007 roku. Główny analityk rynku akcji i kontraktów terminowych w Squaber.com. Autor najdłużej istniejącego w Polsce (od 2015 roku) cotygodniowego magazynu analitycznego na temat sytuacji na polskim rynku kapitałowym i możliwych scenariuszy na przyszłość. Jego ulubiony instrument inwestycyjny to kontrakt terminowy na WIG20, w inwestowaniu w akcje preferuje mniejsze spółki i poszukiwanie ukrytej wartości. Jego ulubiony cytat to: “głupotą jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów”.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk