• Sklep
  • Odbierz prezent
Jestem wybitnym analitykiem - czyli wiedziełem, że tak się stanie
Z artykułu dowiesz się:

- Czym jest "efekt myślenia wstecznego"

- Dlaczego z pespektywy historycznej wszystko wydaje się oczywiste

Bardzo lubimy udowadniać sobie i innym, że mamy rację, i że nasze zdolności umysłowe są ponadprzeciętne. Nasze ego wymaga, żeby od czasu do czasu (lub nawet trochę częściej) je trochę połechtać. Ego tradera szczególnie tego potrzebuje – kiedy jesteśmy skuteczni jest łechtane przez wyniki, a kiedy nie jesteśmy skuteczni… pocieszamy się tym, że „mieliśmy rację, ale rynek nie dał zarobić”.

 

Są traderzy, którzy na forach i grupach tematycznych uwielbiają dzielić się wynikami swoich transakcji (wtedy, kiedy akurat okazały się zyskowne) lub pseudoanalizami-prognozami (przecież w analizie nie chodzi o to, by określić co się stanie, ale by nakreślić prawdopodobne schematy), które się sprawdziły. W tym całym zamieszaniu zapomina się, że to jakim traderem jesteś określają dwa parametry: stopa zwrotu w długim okresie i podejmowane ryzyko.

 

Ale przejdźmy do sedna sprawy…

Problem który chciałbym opisać znany jest jako „efekt myślenia wstecznego”. Jest to błąd poznawczy, który w ogólnym sensie polega na tym, że patrząc wstecz zawyżamy prawdopodobieństwa zdarzeń, które miały miejsce. Rozumujemy według schematu: skoro coś się stało, to znaczy to, że była to najbardziej prawdopodobna opcja. Bardziej obrazowo: załóżmy, że polska drużyna piłkarska (w tym przypadku będzie to Lech Poznań) dostała się do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Mimo, iż w tym momencie określamy prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jako niskie, to po fakcie uznalibyśmy, że była to bardzo prawdopodobna opcja i w sumie można to było przewidzieć (pomińmy fakt, że jako Polacy jesteśmy sceptycznie nastawieni do sukcesów naszych drużyn piłkarskich na międzynarodowych arenach).

To troszkę tak jakby myśleć: skoro w ostatnim rzucie kostką wyrzuciłem 6, to znaczy, że taki był najbardziej prawdopodobny wynik… teraz chyba najprościej zrozumieć absurd sytuacji. W przypadku rzutu (rzetelną) kostką każdy wynik jest tak samo prawdopodobny. W dodatku wyrzucenie „szóstki” to 16,7% szans, a nie wyrzucenie „szóstki” to 83.3%. Czy ktoś mógłby pomyśleć, że 6 było najbardziej prawdopodobną opcją?

Przejdźmy już do samego tradingu. Popatrzmy na ostatnie tygodnie i sytuację związaną z Grecją. Zapewne znalazło się wielu traderów, którzy pozostawiali „shorty” na weekendy i w poniedziałki chwalili się, że przewidzieli co się stanie. Znajdą się też tacy, którzy stwierdzą, że spodziewali się, że tak się stanie, bo mógł wystąpić albo negatywny szok na edku, albo brak szoku (nie brali pod uwagę możliwości pozytywnego szoku). Weekendowe wydarzenia (najpierw zerwanie negocjacji, a później greckie "NIE" w referendum) potwierdziły ich tezy i mogli obwieścić wszem i wobec, że mieli rację… jakże łatwo nagle stać się finansowym guru. Gdyby sytuacja była odwrotna to oni siedzieli by cicho, a swój triumf obwieściliby posiadacze pozycji długich.

 

Efekt myślenia wstecznego tworzy rzesze wirtualnych milionerów. Spoglądamy na wykres i widzimy tysiące sytuacji, które przecież były „tak oczywiste”.

 

Najprostszym przykładem z jakim się spotkałeś jest zapewne sytuacja spojrzenia na wykres po stratnej pozycji. Nagle zauważamy, że przecież dało się wszystko przewidzieć, bo otworzyliśmy długą pozycję kilkanaście pipsów przed poziomem oporu. W tym momencie uznajemy, że skoro cena zawróciła, to była to najbardziej prawdopodobna opcja i dało się ją przewidzieć. Jeszcze raz – analiza nie polega na przewidywaniu. Mało tego! Trading tym bardziej nie polega na przewidywaniu, a na reagowaniu. Dlaczego zawsze chcemy mieć rację, skoro trading nie polega na posiadaniu racji, a na zarabianiu?


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk