• Odbierz prezent
Jest źle, więc Fed da więcej. Kurs dolara osłabia się do 1,11! Euro rośnie w siłę. Słaby polski złoty

Katastrofalny raport tygodniowy o liczbie nowych bezrobotnych w USA wcale nie zatrząsnął rynkami. Można wskazać dwa główne wyjaśnienia odporności inwestorów. Jedno to charakter obecnego kryzysu – gwałtowność rozprzestrzeniania się pandemii i jednoczesne zdecydowane decyzje dotyczące zamykania szkół czy zakładów kumuluje w krótkim czasie zjawiska, które podczas „zwykłej” recesji są rozciągnięte na kwartały.

W 2008 roku podobna liczba nowych bezrobotnych zarejestrowała się w ciągu niecałych 2 miesięcy. Tak więc wciąż aktualne liczby w szerszym ujęciu nie przebijają Wielkiego Kryzysu Finansowego. Gwałtowny wstrząs gospodarczy nie przekreśla nadziei na dynamiczne odbicie po przejściu epidemii. Drugie wytłumaczenie to efektywność rynku – ruchy na giełdach, obligacjach i walutach z poprzednich dni już dyskontowały silny wzrost bezrobocia, i były szybsze niż większość analityków przekazujących agencjom informacyjnym swoje prognozy.

Skala skoku bezrobocia rodzi oczekiwania między innymi na jeszcze większe rozluźnienie polityki monetarnej w USA. Stąd osłabienie dolara w ostatnich dniach z poziomu 1,07 do EUR do 1,11 wczoraj. Dziś już następuje sprzedaż faktów i korekta tego ruchu do 1,10. W następnych dniach można się spodziewać dużej zmienności w obu kierunkach, zależnie od rozwoju wydarzeń.

Podobnie wygląda kwestia kursu złotego. Jedna fala nagłego osłabienia walut krajów z obrzeży głównych obszarów walutowych za nami. Nie oznacza to, że rekordy kursu nie zostaną pobite, można sobie wyobrazić scenariusz jeszcze drastyczniejszego zamrożenia dużych gospodarek i kolejną ucieczkę kapitałów do USA i Szwajcarii. Najmniej prawdopodobny jest wariant powrotu kursu euro do złotego EUR/PLN do poziomów sprzed miesiąca w krótkim czasie.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk