• Odbierz prezent
Jest przełamanie na PLN! Kurs dolara i funta w defensywie. Gdzie cele dla spadków?

Po kilkunastu dniach męczącej konsolidacji wydaje się, że polski złoty (PLN) obrał kierunek. Wsparcia na głównych parach pękają. Rynek utrzymał dotychczasowy kierunek wyznaczony w kwietniu 2020. Warto spojrzeć na wykresy dolara i funta do złotego, by znaleźć najbliższe poziomy oporu, gdzie może dotrzeć cena.

Czy linia trendu kolejny raz powstrzyma spadki?

Lokalne wsparcie na 4.86 w dniu dzisiejszym zostało przełamane, ale kurs GBPPLN może nie mieć dużo miejsca do spadków. Najbliższe silne wsparcie leży przy 4.80 PLN, wcześniej jest wznosząca linia trendu, na którą kurs może zareagować. W tych miejscach okaże się, na ile silna jest podaż.

W kalendarzu makroekonomicznym najbliższe ważne dane dla funta są w piątek. Poznamy wtedy wskaźniki PMI produkcyjne i usług. Prognozy analityków są lepsze niż ostatnie odczyty. Gdyby rzeczywiste dane zaskoczyły na plus mogłoby się to zbiec z reakcją na wspomniane wsparcia na wykresie.

 Wykres 1. Kurs funta do złotego (GBPPLN), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs funta do złotego (GBPPLN), interwał dzienny

Dolar w połowie drogi do kolejnych wsparć

Dzisiejsza sesja przynosi kolejne osłabienie dolara w stosunku do złotego (USDPLN). Wsparcie przy 3.70 PLN jest mocno wybite silną podażową świecą. Targetem dla pozycji krótkich jest poziom 3.62, czyli kurs osiągnął już prawie połowę drogi.

Jutro wieczorem ważne dla dolara (USD) i pilnie obserwowane dane z posiedzenie FOMC. W czwartek z kolei odczyty nowych zasiłków dla bezrobotnych. Piątek to dzień wskaźników PMI. Także danych do rozruszania rynku nie braknie.

 Wykres 2. Kurs dolara do złotego (USDPLN), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs dolara do złotego (USDPLN), interwał dzienny

Dynamiczne spadki na USDCAD – jak się dołączyć do ruchu?

Rzut oka na wykres pary USDCAD nie pozostawia wątpliwości, kto dominuje na rynku. Kurs pary wyłamuje kolejne wsparcie i ustanawia coraz niższe dołki i szczyty. Warto skorzystać z panującej tendencji i dołączyć się do spadków. Dzisiejsza świeca wybija 3-dniową konsolidację, która z lutowym dołkiem tworzy teraz poziom oporu. Ruch powrotny w okolice 1.32 byłby dobrą okazją do zajęcia pozycji krótkiej z targetem na 1.3060.

 Kurs usdcad

Wykres 3. Kurs USDCAD, interwał dzienny

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk