• Odbierz prezent
Jest gorzej niż zakładano: Ursus z ponad 140 mln PLN straty za zeszły rok

Spółka Ursus opublikowała w piątek 26 kwietnia wyniki finansowe za zeszły, 2018 r. Mimo tego, że zaprezentowane przez spółkę w zeszłym tygodniu wstępne wyniki nie pozwalały oczekiwać pozytywnego bilansu, przedstawione dziś sprawozdanie finansowe obrazuje jeszcze gorszą sytuację spółki niż można było przypuszczać.

 

Strata netto Ursusa w 2018 r. wyniosła 140,9 mln złotych (mimo wstępnych szacunków w wysokości 104,6 mln PLN), w porównaniu do 18,3 mln złotych straty w 2017 r. Strata operacyjna wyniosła w zeszłym roku ponad 132 mln złotych, wobec 21 mln PLN straty w poprzednim roku.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły niecałe 215 mln złotych, podczas gdy w 2017 r. była to kwota ponad 277,5 mln złotych.

Znajdująca się od końca zeszłego roku w restrukturyzacji spółka tłumaczy tak słaby wynik spadkami przychodów ze sprzedaży, wynikającymi z braku realizacji dopłat unijnych, co przełożyło się na znaczny spadek koniunktury na rynku maszyn rolniczych w Polsce.

Zmniejszenie przychodów z eksportu było zaś spowodowane głównie opóźnieniami ogromnego kontraktu na dostarczenie maszyn rolniczych dla tanzańskiej spółki National Development Corporation - łączne dostawy w 2018 r. zostały wycenione na 23,4 mln dolarów.

Ursus zapewnia jednak, że pozostałą część kontraktu, wyceniana na ponad 31 mln dolarów, będzie konsekwentnie realizowana, co przełoży się na poprawę wyników w nadchodzących kwartałach.

Oprócz tego, grupa Ursus (w skład której wchodzi również Ursus Bus, produkujący autobusy miejskie) w 2018 r. zanotowała łączną stratę netto na poziomie 150,7 mln PLN, w porównaniu do 23,2 mln PLN straty netto w 2017 r.

 

Ursus aktualnie notowany jest po 1,1400 PLN, zyskując 1,6% w stosunku do wczorajszego kursu odniesienia.

Czytaj także: Ursus z ponad 7 milionową karą za nieterminowość. Kurs reaguje spadkami

Znajdująca się w stanie restrukturyzacji spółka Ursus musi stawić czoła kolejnym problemom. Konsorcjum, w skład którego wchodzi Ursus i zależny od niego Ursus Bus, otrzymało wezwanie do zapłaty ponad 7 mln złotych od Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze. Miejski przewoźnik domaga się opła.. Czytaj
Ursus z ponad 7 milionową karą za nieterminowość. Kurs reaguje spadkami

 

Notowania: Ursus SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:URS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk