• Odbierz prezent
Jen na drugim miejscu podium pod względem siły. Zmiana sentymentu na rynku?

Dzisiejszy dzień waluta japońska zaliczy do udanych. Sesja amerykańska przynosi spadki na głównych indeksach a to z kolei powoduje umocnienie jena na fali wzrostu sentymentu Risk-off. Pod względem siły jen ustępuje tylko funtowi, który odrabia straty po zeszłotygodniowej przecenie.

Czytaj także:

Siła głównych walut względem dolara

Zdecydowanym zwycięzcą jest dziś funt, który umacniał się wobec wszystkich głównych walut. Na podium znajduje się też jen i dolar nowozelandzki. Na drugim końcu stawki frank i najsłabsze euro. Także inwestorzy, który dziś  zagrali na umocnienie funta względem euro mogli cieszyć się zyskiem ok. 100 pipsów.

 Wykres 1. Siła walut względem dolara – Źródło: finviz.com

Wykres 1. Siła walut względem dolara – Źródło: finviz.com

Dolar do jena (USDJPY) wreszcie obrał kierunek

Po prawie miesięcznej konsolidacji w kształcie trójkąta kurs pary USDJPY wreszcie obrał kierunek. Dzisiejsza mocno podażowa świeca wybiła wsparcie przy 105.30 i otworzyła parze drogę do niższych poziomów. Pierwszy przystanek to zapewne okrągły poziom 104.00-104.20 czyli minimum świecy z ostatniego dnia lipca. Docelowo niewykluczone, że cena dojdzie do dolnego ograniczenia kanału spadkowego i przetestuje minima z marca 2020 w okolicach 102.00.

 Wykres 2. Kurs dolara do jena (USD/JPY), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs dolara do jena (USD/JPY), interwał dzienny

Formacja RGR płaci na EURJPY

Poziom oporu 126.50 na parze EURJPY okazał się nie do przejścia dla byków i kurs odpadł na południe. Zwiastunem tego były górne cienie świec dziennych, które 3-krotnie testowały najpierw poziom oporu a potem wybitą linię trendu. Podaż poradziła sobie również z poziomem wsparcia na 124.50 i po korekcie wzrostowej bardzo prawdopodobna jest kontynuacja zniżki. Poziomem docelowym jest wsparcie w okolicach 123.00. Tam powinna nastąpić reakcja i przynajmniej chwilowa przerwa w spadkach.

 Wykres 3. Kurs euro do jena (EURJPY), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs euro do jena (EURJPY), interwał dzienny

Dwie silne waluty dnia – funt i jen

Starcie dzisiejszych zwycięzców nieznacznie po stronie funta. Na wykresie dziennym GBPJPY powstaje świeca niepewności z górnym i dolnym cieniem. Jest to już 4-ta świeca w tej krótkiej konsolidacji, która nie przynosi rozstrzygnięcia co do kierunku. Ze względu na bliskość wsparcia bardziej faworyzowane są wzrosty na GBPJPY, które mogą potrwać do poziomu 138.00. Przebicie w dół obecnego wsparcia na 135.50 będzie silnym sygnałem do kontynuacji spadków.

 Wykres 4. Kurs funta do jena (GBPJPY), interwał dzienny

Wykres 4. Kurs funta do jena (GBPJPY), interwał dzienny

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk