• Odbierz prezent
Jen japoński - cisza przed burzą. We wtorek konferencja prasowa szefa BoJ

Dzisiejsza sesja na parach z jenem japońskim powinna być bardzo spokojna. To wszystko w związku z japońskim świętem państwowym. Inwestorzy z Japonii nie biorą dzisiaj udziału w międzynarodowym handlu. To oczywiście znacząco wpływa na popularność tradingową instrumentów z jenem japońskim.

Zgarnij książkę Zawód Inwestor giełdowy. Nowe ujęcie w promocyjnej cenie

 

Sprawdź promocję!

 

Jen japoński możliwe scenariusze

Ten dzisiejszy marazm może być zgubny. Od razu po powrocie inwestorów z Japonii czeka nas bardzo istotne wydarzenie. Jutro o godzinie 7:35 będzie miała miejsce konferencja prasowa szefa Bank of Japan (Bank centralny Japonii, Bank Japonii). Powinniśmy oczekiwać znaczącego wzrostu zmienności.

W przypadku polityki pieniężnej realizowanej przez BoJ należy pamiętać, że walka toczy się o stopniowe osłabianie waluty krajowej. Dla Japonii eksport jest kluczowym elementem gospodarki, a słaba waluta wpływa na konkurencyjność lokalnych producentów na globalnym rynku. Japonia to oczywiście wielki eksport, ale też problem stagnacji sekularnej, w której kraj kwitnącej wiśni znajduje się od kilkunastu lat. Problem ten objawia się przede wszystkim we wzroście gospodarczym, który  jest tłumiony przez politykę pieniężną.

 

 

Problem Japonii to nie tylko polityka monetarna, ale przede wszystkim starzejące się społeczeństwo. Niska dzietność, nie poprawia tej sytuacji. Japonia jest niezwykle uporządkowanym krajem. Co ciekawe siła robocza jest tak cenna, że m.in. w szkołach rolę osób sprzątających pełnią dzieciaki. Wzór godny naśladowania.  

 

Co może się wydarzyć na parach z jenem japońskim?

Aktualnie obserwujemy delikatne osłabianie się waluty japońskiej. W przypadku najważniejszego instrumentu z jenem, czyli USDJPY (dolar do jena japońskiego) widoczny jest atak na poziom oporu. 112.90 - 112.74 to strefa, którą warto obserwować. Zapewne na jutrzejszym otwarciu sesji europejskiej będziemy świadkami ważnego testu. Przebicie tej strefy może wygenerować ładny sygnał do kupna.

 

Wykres jen japoński do dolara

Tutaj możesz sprawdzić kursy walut

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk