• Odbierz prezent
Jednominutowy krach na chińskiej giełdzie kontraktów
Z artykułu dowiesz się:

- co było przyczyną nagłego załamania notowań kontraktu na indeks CSI300

Dziś na chińskim rynku kontraktów futures doszło do nagłego załamania notowań kontraktu na indeks CSI300. W ciągu minuty na rynku wystąpił spadek o 10% i natychmiastowe odbicie. To już drugi taki przypadek w tym miesiącu. Wcześniej podobne zdarzenie odnotowano na giełdzie w Hong Kongu.

 

W trakcie nagłego ruchu wolumen wzrósł do 1500 kontraktów - był to najwyższy wolumen w ciągu sesji handlowej. CFFEX (China Financial Futures Exchange) bada okoliczności tak dynamicznego ruchu ceny. Podejrzewa się, że był on wywołany przez transakcję hedgingową. Konta zabezpieczające są wyjęte spod limitów narzuconych przez CFFEX i ich właściciele mogą zawierać transakcje przekraczające wartość 10 kontraktów dziennie.

 

FXMAG forex jednominutowy krach na chińskiej giełdzie kontraktów 1

 

Chińczycy zdecydowali się na ograniczenie dostępu do sprzedaży kontraktów na indeksy giełdowe po tym jak w ubiegłym roku chińska giełda załamała się. Sprzedaż kontraktów była jednym z najprostszych sposobów na grę przeciwko chińskiej giełdzie. Po wprowadzeniu ograniczeń (podwyższenie depozytu zabezpieczającego, nałożenie limitów ilościowych) wolumen spadł o ponad 90%.

 

"Płynność rynku jest obecnie bardzo niska" - powiedział Fang Shisheng, wicedyrektor Orient Securities Futures Co. "Tak więc rynek jest podatny na silne wahania w sytuacji, gdy pojawia się duże zlecenie".

 

W ostatecznym rozrachunku ten pojedynczy ruch nie miał większego wpływu na wynik na końcu sesji. Cena czerwcowego kontraktu na indeks CSI300 (indeks grupujący 300 największych spółek z giełd w Szanghaju i Shenzhen) wzrosła dziś o 3,4% - najsilniej w tym miesiącu.

 

Źródło informacji: Bloomberg


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk