• Odbierz prezent
Jax Pay i Warsaw Asset House na liście ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego w poniedziałek 16 września wpisała na listę ostrzeżeń publicznych dwa nowe podmioty. Wśród nich znalazły się dwie polskie firmy - Warsaw Asset House sp. z o. o. oraz Jax Pay sp. z o. o.

 

Warsaw Asset House to istniejąca od 2016 r. spółka świadcząca usługi z zakresu doradztwa finansowego. KNF wpisał ją na listę ostrzeżeń publicznych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178 w związku z art. 69 ust. 2 pkt 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Chodzi o prowadzenie działalności maklerskiej i oferowanie instrumentów finansowych bez odpowiedniego zezwolenia:

 

„Kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym w inny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5 000 000 złotych.”

 

Jax Pay to warszawska spółka założona w 2012 r. oferująca usługi płatnicze, obejmujące przekazy pieniężne, transakcje w kryptowalutach, czy tworzenie systemów płatniczych. Jax Pay posiada status Krajowej Instytucji Płatniczej przyznany przez KNF w czerwcu 2013 r. Z jakiego zatem powodu spółka znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych?

Wg Komisji Jax Pay dopuścił się przestępstwa z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych, polegającego na prowadzeniu działalności płatniczej bez uprawnień. Najprawdopodobniej chodzi o jedną z nowych usług spółki polegających na oferowaniu pośrednictwa w transakcjach z wykorzystaniem kryptowalut, co przez KNF może być postrzegane jako nieuprawnione wydawanie pieniądza elektronicznego.

Za naruszenie przytoczonego artykułu ustawy o usługach płatniczych grozi grzywna do 5 mln złotych lub kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

 

W przypadku obu podmiotów Komisja skierowała zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury w Warszawie.

Czytaj także: KNF i giełdy kryptowalut. Dlaczego przed jednymi ostrzega, a innym daje licencje?

Rządowa nagonka na polską branżę kryptowalutową i firmy świadczące usługi związane z obrotem cyfrowymi walutami wirtualnymi trwa w najlepsze - tak emocjonalne nagłówki można przeczytać w branżowych mediach po tym jak kolejna, czwarta już, giełda kryptowalut została wpisana na listę ostrzeżeń KNF i .. Czytaj
KNF i giełdy kryptowalut. Dlaczego przed jednymi ostrzega, a innym daje licencje?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk