Reklama
WIG82 528,98+1,19%
WIG202 430,83+1,50%
EUR / PLN4,31-0,15%
USD / PLN3,99-0,11%
CHF / PLN4,42+0,22%
GBP / PLN5,04+0,06%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX18 492,18+0,08%
FT-SE7 961,25+0,37%
CAC 408 213,57+0,11%
DJI39 747,87-0,03%
S&P 5005 249,01+0,01%
ROPA BRENT86,32+0,72%
ROPA WTI82,36+0,78%
ZŁOTO2 206,99+0,70%
SREBRO24,66+0,37%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jastrzębia podwyżka o 125 pb. zakończy cykl w Czechach? To może być mocne pożegnanie...

Roman Ziruk | 10:46 22 czerwiec 2022
Jastrzębia podwyżka o 125 pb. zakończy cykl w Czechach? To może być mocne pożegnanie... | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Posiedzenie Czeskiego Banku Narodowego, którego wynik poznamy w środę 22.06, może przynieść podwyżkę stóp nawet o 125 pb. – ostatnią lub jedną z ostatnich w cyklu. To też ostatnie spotkanie przed sporymi zmianami personalnymi w Zarządzie banku, który decyduje o stopach procentowych. NBP prawdopodobnie zaserwuje rynkowi więcej podwyżek, co sprawia, że perspektywy złotego rysują się lepiej niż korony.

W Czechach nie widać wyraźnych oznak wygasania presji inflacyjnej: wzrost cen w maju ponownie okazał się wyższy od oczekiwań, osiągając 16%, zaś inflacja bazowa wzrosła do 13,9%, co jest najwyższym wynikiem w historii jej pomiarów. Dlatego bank centralny (CNB) przygotowuje się do kolejnej, dziewiątej z rzędu podwyżki stóp procentowych. Była ona już sygnalizowana przez obecnego prezesa Jiříego Rusnoka i członków Zarządu CNB.

Wykres 1: Inflacja w Czechach (2010 – 2022)

Jastrzębia podwyżka o 125 pb. zakończy cykl w Czechach?  - 1

Jastrzębia podwyżka o 125 pb. zakończy cykl w Czechach?  - 1

Reklama

Źródło: CNB, CZSO Data: 21.06.2022

Mocne pożegnanie jastrzębi z CNB

Większość ekonomistów spodziewa się podwyżki stóp o 100 lub 125 pb. z obecnych 5,75%. Uważamy, że takie oczekiwania są uzasadnione. Sami skłaniamy się ku wyższej z tych dwóch, czyli wzrostowi stopy referencyjnej do 7%, jednocześnie nie możemy wykluczyć nawet nieco większej podwyżki.

Obecny, jastrzębi Zarząd CNB może chcieć podjąć na posiedzeniu w tym tygodniu zdecydowane działania, biorąc pod uwagę, że ze względu na zmiany personalne od lipca może dojść do zmiany w podejściu banku. Na stanowisku prezesa zasiądzie gołębi Aleš Michl, rotacja zajdzie też na trzech innych stanowiskach w 7-osobowym Zarządzie. Michl jako członek obecnego Zarządu uporczywie głosował przeciwko podwyżkom stóp procentowych, nie mamy jednak pełnego obrazu w zakresie tego, jakie podejście mają nowo wybrani Eva Zamrazilová (wiceprezeska), Jan Frait i Karina Kubelková.

Otwarte pozostają pytania, czy bank zakończy podwyżki w czerwcu i kiedy nowy Zarząd rozpocznie odwracanie cyklu podwyżek stóp. Rosnąca liczba rozwiniętych gospodarek, które agresywnie podnoszą stopy, oraz silna presja cenowa sprawiają, że niepewność w tym zakresie wzrosła.

 

Koniec cyklu podwyżek zahamuje aprecjację korony

Reklama

Ze względu na to, że rynkowe wyceny stóp procentowych w Czechach są wysokie i w ostatnim czasie jeszcze wzrosły, wspierane przez zewnętrzne wydarzenia, uważamy, że nawet podwyżka o 125 pb. może nie wesprzeć korony.

Znaczne umocnienie, jakiego doświadczyła korona, prawdopodobne bliskie zakończenie cyklu podwyżek stóp, a w dalszej perspektywie także ich obniżki to kwestie, które sprawiają, że uznajemy potencjał do dalszej aprecjacji waluty za ograniczony. Zakładamy, że polski złoty ma więcej potencjału do umocnienia i powinien doświadczyć aprecjacji również w parze z koroną czeską.

W przypadku CNB możliwe, że podwyżki skończą się na jednym, mocnym ruchu w tym tygodniu. Narodowy Bank Polski prawdopodobnie ma przed sobą więcej podwyżek. W dużej mierze liczba i wielkość ruchów RPP zależą od sytuacji wewnętrznej, w tym ewolucji inflacji w kolejnych miesiącach. Wcześniej kotwiczyliśmy nasze oczekiwania na ok. 7%, obecnie, pomimo gołębiego zwrotu NBP, bierzemy pod uwagę, że stopy mogą wzrosnąć mocniej. Rynek jest podobnego zdania i spodziewa się, że za pół roku stopy dobiją do ok. 8,5% i będą wyższe niż w Czechach. Znaczenie dla wzrostu oczekiwań mają duże podwyżki stóp procentowych ze strony banków centralnych krajów rozwiniętych (ostatnio w USA czy Szwajcarii), mogą bowiem nakładać presję na złotego, czego świadkami byliśmy w ubiegłym tygodniu.

Korona czeska jest walutą silniejszą i wydaje się mniej narażona na tego typu presję. Ponadto CNB prowadzi stosunkowo aktywną politykę kursową, reagując nawet w ostatnim okresie na negatywne zmiany na rynku, w czym pomagają mu ogromne rezerwy walutowe – większe od polskich nawet w ujęciu nominalnym. Niewykluczone, że nowy Zarząd postawi większy nacisk na to narzędzie. W tym kontekście czekamy jednak na sygnały od lipca, a szczególnie na sierpniowe posiedzenie decyzyjne Zarządu – pierwsze w nowym składzie – przy okazji którego CNB przedstawi też nowe projekcje makroekonomiczne.

Wykres 2: Czechy i Polska: stopy referencyjne, 3-miesięczne stawki międzybankowe IBOR i oczekiwane 3-miesięczne stawki międzybankowe IBOR za pół roku (FRA 6x9)

Reklama

Jastrzębia podwyżka o 125 pb. zakończy cykl w Czechach?  - 2

Jastrzębia podwyżka o 125 pb. zakończy cykl w Czechach?  - 2

Źródło: CNB, NBP, Bloomberg Data: 21.06.2022

 

 

CNB ogłosi decyzję w sprawie polityki pieniężnej o 14:30 w środę 22.06, konferencja prasowa przewodniczącego Rusnoka rozpocznie się o 15:45.

Reklama

 

 

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie. Ebury Partners Belgium NV / SA jest autoryzowaną i regulowaną przez Narodowy Bank Belgii instytucją płatniczą na mocy ustawy z dnia 11 marca 2018 r., zarejestrowaną w Crossroads Bank for Enterprises pod numerem 0681.746.187.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Roman Ziruk

Roman Ziruk

Członek zespołu analitycznego Ebury, wielokrotnie nagradzanego za trafność prognoz walutowych i regularnie zajmującego wysokie miejsca w rankingach Bloomberga. Ebury to globalna firma posiadająca status instytucji pieniądza elektronicznego, która pomaga eksporterom i importerom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych. Fintech eliminuje bariery w obszarze rozliczeń, finansowania handlu, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem kursowym. Umożliwia dokonywanie transakcji w ponad 130 walutach (w tym chiński juan, czeska i szwedzka korona, lira turecka, rupia indyjska, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso).

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER

 


Reklama

Czytaj dalej