• Odbierz prezent
Japoński indeks giełdowy Nikkei225 - wzrosty czy spadki? Zerknij na analizę eksperta

Notowania japońskiego indeksu Nikkei225 od dłuższego czasu oscylują wokół zniesienia 23.6% w relacji do wzrostów mających swój początek w styczniu ubiegłego roku.

Wiadomości rynkowe z mBank

Teoretycznie jest to wystarczająca długość, aby ten instrument powrócił do trendu wzrostowego. Niestety czas trwania spadków wydaje się być zbyt długi, gdyż zwykle korekta zatrzymująca się na pierwszym zniesieniu Fibonacciego jest krótka w czasie, co tworzy nowy szczyt w krótkiej jednostce czasu.

Dodatkowo sekwencję szczytów da się opisać spadkową linią trendu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że cena tego indeksu od dłuższego czasu utrzymuje się poniżej średniej kroczącej MA50. Dzisiejsza sesja „dotyka” tej niebieskiej krzywej, co może być zwiastunem zakończenia małej korekty wzrostowej i kolejnego ataku na wsparcie 27100 punktów. Taka sytuacja miała miejsce już dwukrotnie w okresie wakacji, co zaznaczyłem spadkowymi strzałkami. Jeżeli miałaby to być zapowiedź większej przeceny, to sprawdźmy, gdzie znajduje się kolejne linia fibo. Współczynnik 38.2% znajduje się niemal idealnie na równej wartości 25000 punktów. Zapewne dotarcie tam zajęłoby więcej czasu niż kilka dni, choć ekwiwalentny ruch wzrostowy trwał tylko 40 sesji.

Nie można zapominać, że inne światowe indeksy tworzą historyczne szczyty, co jest w jawnej sprzeczności z zachowaniem Nikkei. Pozytywny sentyment na tym instrumencie da się zauważyć w momencie wyjścia powyżej czerwonej linii trendu. Dla inwestorów będzie to łatwo zauważalny sygnał w postaci dużych białych świec, być może tworzących układ trzech białych żołnierzy.

Do tego czasu pozostaje koncentracja uwagi na zielonym wsparciu.

Nikkei225 wzrosty czy spadki? - 1

 


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk