• Odbierz prezent
Japonia zaostrza politykę pieniężną i wprowadza zupełnie nowe zasady walki z wirusem

W poniedziałek Bank Japonii poszerzył monetarny pakiet stymulacyjny i zobowiązał się do skupu nieograniczonej ilości obligacji w celu utrzymania kosztu obsługi długu na niskim poziomie. Gospodarka Japonii próbuje wydostać się z pogłębiającej się recesji gospodarczej, spowodowanej pandemią koronawirusa, stawiając w pierwszej kolejności na pomoc banku centralnego. Jakie to może wywołać konsekwencje?

Kryzys zdrowotny budzi obawy przed głęboką recesją i zachęca banki centralne do zdecydowanego reagowania. Taka decyzja stawia BoJ (Bank of Japan) na równi z innymi głównymi bankami centralnymi, które uruchomiły bezprecedensowe kwoty nielimitowanego wsparcia pieniężnego.

Bank of Japan koryguje cele gospodarcze i zapowiada pomoc dla przedsiębiorców

Bank centralny ostro ograniczył swoje przewidywania gospodarcze, a prognozowana inflacja znacznie odbiegać będzie od 2 procentowego celu inflacyjnego w ciągu kolejnych trzech lat, co sugeruje, że w najbliższym czasie Bank Japonii skupi się na walce z kryzysem.

„Rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju i za granicą ma poważny wpływ na japońską gospodarkę” - powiedział gubernator BoJ Haruhiko Kuroda na konferencji prasowej po spotkaniu konferencyjnym. „Osiągnięcie celu inflacyjnego BoJ na poziomie 2%... zajmie trochę czasu. Perspektywy cen są bardzo niepewne”, dodał. Aby wspomóc sytuację przedsiębiorstw, BoJ zapowiedział, że zwiększy trzykrotnie maksymalną kwotę obligacji korporacyjnych i długu komercyjnego, który skupi, do wartości 20 bilionów jenów (186 mld dolarów). Bank centralny wyjaśnił również swoje zobowiązanie do zakupu nieograniczonych ilości obligacji rządowych, znosząc wcześniejszy obowiązek wytycznych dotyczących zakupu obligacji w tempie 80 bilionów jenów rocznie.

Kontrola krzywej rentowności głównym celem BoJ

BoJ będzie kupował niezbędne ilości obligacji rządowych bez ustalania górnego limitu, aby utrzymać długoterminowe stopy procentowe na poziomie około 0%. W planie QE jest przede wszystkim skup obligacji rządowych i krótkoterminowych papierów wartościowych w celu utrzymania stabilności sektora finansowego. W ramach polityki określanej mianem kontroli krzywej rentowności BoJ dąży do osiągnięcia krótkoterminowych stóp procentowych na poziomie -0,1 %, a rentowności 10-letnich obligacji na poziomie około 0%. BoJ będzie kupował zarówno obligacje rządowe, jak i ryzykowne aktywa w postaci obligacji korporacyjnych.

Na poniedziałkowym spotkaniu Bank Japonii utrzymał swój cel w zakresie stóp procentowych pozostawiając je na niezmienionym poziomie. Dodatkowo bank centralny zaoferował, że opłaci 0,1% odsetek od kredytów instytucji finansowych, które wykorzystają swój nowy program pożyczkowy do walki z pandemią - jest to posunięcie mające na celu zachęcenie banków komercyjnych do zwiększenia akcji kredytowej dla firm mających problemy z płynnością.

FXMAG obligacje japonia zaostrza politykę pieniężną i wprowadza zupełnie nowe zasady walki z wirusem usdjpy kurs dolara amerykańskiego do jena japońskiego bank centralny  bank japoni  japonia  kryzys  covid-19  koronawirus  sytuacja gospodarcza 1

Japonia - stopy procentowe, źródło: tradingeconomics.com

Japonia zaostrza lockdown

Rząd Japonii z zadowoleniem przyjął decyzje banku centralnego i liczy, że to pomoże utrzymać koszty kredytu na niskim poziomie, a pakiet luzowania ilościowego sfinansuje ogromne koszty walki z pandemią.

Japonia rozszerzyła w tym miesiącu stan wyjątkowy, w którym prosi się obywateli o pozostanie w domu, a przedsiębiorstwa o zamknięcie, co zaostrzy trudności dla gospodarki, która i tak jest już na krawędzi recesji. Aby złagodzić ból gospodarki, rząd zwiększył w zeszłym tygodniu pakiet wydatków do rekordowej kwoty 1,1 biliona jenów, która zostanie pokryta częściowo z emisji większej ilości obligacji - nadwyrężając i tak już zniszczone poprzednimi kryzysami finanse Japonii.

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk