• Odbierz prezent
Japonia- inflacja oraz sytuacja na rynku pracy

Otrzymaliśmy dzisiaj z Japonii informacje dotyczące inflacji oraz dane z rynku pracy:

Inflacja bazowa (r/r): 0,1% (poprzednio: 0,2%)

Wskaźnik miejsc pracy/ubiegających się: 1,39 (prognoza: 1,40; poprzednio 1,45)

Stopa bezrobocia: 2,5% (prognoza 2,5%; poprzednio: 2,4%)

Jak wygląda sytuacja w Japonii ?

Bank Japonii całkowicie zniósł limit zakupów obligacji rządowych. Wcześniej kwota przeznaczona na ten cel wynosiła 80 bilionów jenów rocznie. Od teraz BoJ podobnie jak inne główne banki centralne będzie kupował niezbędną ilość obligacji rządowych bez górnego limitu. Głównym celem ma być długoterminowe utrzymanie stóp procentowych na poziomie około 0%. Pamiętajmy, że Japonia była prekursorem luzowania ilościowego. Quantitative easing został uruchomiony już w 2001 roku. Od tamtego czasu polityka ta jest cały czas kontynuowana. Pod koniec 2012 roku nowy premier Japonii Shinzo Abe w ramach walki z deflacją, postanowił rozpocząć dość kontrowersyjny eksperyment. W praktyce polegał on na tym, że Japonia całkowicie zrezygnowała z oszczędzania. Zamiast ciąć wydatki, Shinzo Abe zdecydował się pompować pieniądze w gospodarkę. Miało to przynieść wyższe dochody z podatków oraz silny wzrost gospodarczy. Na drodze stanęła jednak pandemia koronawirusa. Kolejnym ogromnym zmartwieniem Japonii jest fakt, iż Japonia należy do grona najszybciej starzejących się społeczeństw na świecie. W związku z tym systematycznie przybywa osób pobierających świadczenia, natomiast ubywa rąk do pracy.

Wskaźnik miejsc pracy w Japonii

Po kryzysie finansowym z lat 2007-2009 mieliśmy do czynienia z systematycznie odbudowującym się rynkiem pracy w Japonii. Niestety szczyt tego trendu przypadł na 29 października 2018 roku, po czym wskaźnik miejsc pracy systematycznie zaczął opadać. Obecnie wynosi on 1,39 względem 1,64 w najlepszym momencie hossy. Warto jednak pamiętać, że na początku pokryzysowej odbudowy 1 września 2009 roku było to jedynie 0,42.

 wykres miejsc pracy w Japonii

Wykres wskaźnika miejsc pracy w Japonii (od 2000 roku)

Jak reaguje rynek walutowy?

Dzisiejsze notowania pary dolara amerykańskiego do jena japońskiego są bardzo stabilne. Aktualnie kurs pary USD/JPY wynosi 107.270, a dzienna zmiana to +0,01%. W szerszym horyzoncie również mamy do czynienia z próbą powrotu do równowagi. Po załamaniu się kursu pary USD/JPY trwającej od drugiej połowy lutego do początku marca 2020 roku, obecnie ponownie wróciliśmy do zakresu wahań charakterystycznego dla tej pary walutowej w średnim terminie (107-110).

 wykres USDJPY

Wykres pary walutowej USD/JPY (1 rok)

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk