Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Jakie wnioski po krajowych danych i co nas dziś czeka?
fot. pexels.com

Opublikowany wczoraj finalny odczyt PKB za pierwszy kwartał oraz wstępny wskaźnik inflacji za maj dały sporo do myślenia uczestnikom rynku. Pierwsza oznaka chłodzenia się zasadniczej presji cenowej nad Wisłą skutkowała zagraniem przez rynek scenariusza niższych stóp procentowych. Na rynku długu ruch ten niespecjalnie zrobił wrażenie pomimo kontynuacji wzrostów cen za granicą.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Nie zwalniamy tempa, czwartek będzie dniem PMI w przemyśle. My skupiamy się na Polsce (tu lekka poprawa) ale indeksy te poznamy też dla USA i państw europejskich (wstępne dane wskazywały na spadki w porównaniu do poprzedniego miesiąca). Do tego dojdzie też indeks ISM mierzący nastroje w amerykańskim przemyśle. Zaplanowano też wystąpienie szefowej ECB Christine Lagarde.

Z twardych danych czas na wstępną inflację ze strefy euro, sprzedaż detaliczną z Niemiec, PKB z Węgier, nowe rejestracje bezrobotnych z USA i raport z rynku pracy wg ADP (również USA).

 

Polska: inflacja spadła do 13%

Krok po kroczku, krok po kroczku: spadamy. Poruszamy się zgodnie z planem. Pierwsza faza spadku inflacji jest gwałtowna, wiedziona bazą stastyczną, spadkami cen energii, paliw oraz stabilizacją cen żywności. Dajmy się jeszcze dezinflacji wyszaleć przez kilka miesięcy, bo pod koniec roku nisko wiszące owoce zostaną zerwane, a ruch w kierunku celu zwolni z tempa gepardziego do ślimaczego.- link do komentarza

 

Polska: PKB - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?

Kolejny odczyt krajowego wzrostu PKB nie zaskoczył i potwierdził opublikowany w szybkim szacunku wynik -0,3% r/r. Tym razem najważniejsze były jednak szczegóły (ich nie znaliśmy wcześniej) i to im głównie przyjrzymy się w tym komentarzu. Po szybkim szacunku podnieśliśmy naszą prognozę wzrostu na ten rok do okolic 2% r/r. Dziś ją doprecyzowujemy - ​nasza prognoza to 1,9% r/r. Poniżej przedstawiamy też jej szczegóły.- link do komentarza

 

Garść newsów ekonomicznych

Polska:

PMI lekko podskoczył w górę z 46,6 pkt. przed miesiącem do 47 pkt. Zarówno my jak i konsensus oczekiwaliśmy spadków.

 

Polska:

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić w czerwcu dwa przetargi sprzedaży obligacji, w dniu 16 czerwca (podaż 3-7 mld zł) i w dniu 28 czerwca (podaż 4-7 mld zł) - podał resort finansów w komunikacie. Resort nie planuje przetargów zamiany obligacji. (PAP)

 

Polska:

W kwietniu udział inwestorów zagranicznych w polskich obligacjach spadł o 2,3 mld zł mdm i wyniósł 139,8 mld zł. (PAP)

Jakie wnioski po krajowych danych i co nas dziś czeka? - 1

 

Niemcy:

Majowa inflacja HICP zwolniła do 6,3% r/r wobec 7,6% w kwietniu. Konsensus ankietowanych ekonomistów oczekiwał wzrostu o 7,8% r/r. W ujęciu miesięcznym oznacza to, że ceny obniżyły się o 0,2%. Był ​to pierwszy miesięczny spadek tego wskaźnika w tym roku.

Jakie wnioski po krajowych danych i co nas dziś czeka? - 2

 

USA:

Wskaźnik Chicago PMI spadł w maju do 40,4 z 48,6 przed miesiącem i wyraźnie chybił konsensus rynkowy znajdujący się na 47 punktach. Rynek swoją uwagę skupił jednak gdzie indziej. Najpierw okazało się, że liczba wakatów w gospodarce nieoczekiwanie wzrosła w kwietniu do 10,1 mln wobec 9,75 mln miesiąc wcześniej. Tym samym oddaliliśmy się od wyznaczonej przez nas linii trendu. Z drugiej strony liczba dobrowolnych rezygnacji z ​pracy (miara siły przetargowej pracowników) kontynuowała spadek i ​w kwietniu wyniosła 3,79 mln.

Największy ruch na rynku, spychając szanse na czerwcowo-lipcowe podwyżki stóp procentowych, wywołały jednak wypowiedzi członków Fed. Niemalże jednocześnie zarówno Harker jak i Jefferson wskazali, iż pauza na czerwcowym posiedzeniu byłaby słuszna, gdyż dałaby więcej czasu do oceny sytuacji.

 

Chiny:

Przemysłowy indeks ​PMI (tym razem wskaźnik ​Caixin skupiający się bardziej na małych i średnich przedsiębiorstwach) ​wzrósł w maju do 50,9 wobec 49,5 w kwietniu. Konsensus nie wskazywał na takowy wzrost. Szczegóły ​pokazały znaczny wzrost produkcji (subindeks najwyżej od czerwca 2022), a także ​drugi najwyższy od dwóch lat odczyt nowych zamówień. Jednocześnie popyt zagraniczny pozostał stabilny. Poprawa nie dotyczyła rynku pracy, który skurczył się w maju w jeszcze szybszym tempie. W konsekwencji ​subindeks zatrudnienia spadł do najniższego pułapu od lutego 2020. Presji cenowej nie widać: wskaźnik cen wejściowych i wyjściowych pozostały wyraźnie poniżej neutralnego pułapu.

Jakie wnioski po krajowych danych i co nas dziś czeka? - 3


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk