• Sklep
  • Odbierz prezent
Jakie decyzje prognozują banki w tym BNP Paribas i UBS odnośnie dzisiejszego posiedzenia FED

W dniach 29-30 stycznia odbywa się pierwsze w tym roku posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku - FOMC - decydującego o dalszych losach polityki monetarnej w USA. Będzie to także pierwsze posiedzenie, po którym już zawsze odbywać się będzie konferencja prasowa szefa Rezerwy Federalnej. Natomiast projekcje będą nadal publikowane co drugie posiedzenie.


Poniżej zostaną zaprezentowane spojrzenia największych instytucji finansowych odnośnie decyzji FED:

BNP Paribas

Tylko jedna podwyżka stóp procentowych jest oczekiwana w tym roku i to w czerwcu. FED zmienił swój ton w grudniu i obecnie komunikuje przerwę w krótkim terminie. Szerokie oznaki spowolnienia gospodarki w drugiej połowie roku powinny powstrzymać FED od dalszych podwyżek stóp po czerwcu.

 

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

 

BMO

Jerome Powell może powtórzyć swoje wcześniejsze komentarze dotyczące bycia cierpliwym oraz elastycznym, a także czekania i obserwowania dalszych danych makroekonomicznych.
Konferencja prasowa będzie dobrym miejscem do tego, aby wyjaśnić przyczyny przerwy w cyklu podwyżek.


Morgan Stanley

Bazowy scenariusz zakłada dwie podwyżki stóp, jednak czas ich realizacji przesunął się na czerwiec i grudzień. Podwyżka stóp w marcu wydaje się mało prawdopodobna. Przesłanie od FOMC jest jasne - pauza w podwyżkach na przynajmniej trzy miesiące.


RBC

Kolejna podwyżka stóp spodziewana jest w czerwcu i w grudniu wobec wcześniejszych oczekiwań w marcu i czerwcu.

UBS

Następna podwyżka nie pojawi się aż do września. Oświadczenie do decyzji może zawierać słowo “cierpliwy”, ponieważ zostało ono już użyte przez członków FOMC i dobrze odzwierciedla nastawienie szefa FED do zależności decyzji od danych. Powell prawdopodobnie podczas konferencji prasowej zapewni rynek o wolniejszym tempie podwyżek.


Bank of America

Mało prawdopodobnym jest to, że FED zasygnalizuje szybkie zakończenie zmniejszania swojego bilansu. Może za to utrzymać nastawienie do dalszych podwyżek mimo przejścia w tryb oczekiwania na dane.
Rynek na podstawie Fed Fund Futures

FXMAG akcje jakie decyzje prognozują banki w tym bnp paribas i ubs odnośnie dzisiejszego posiedzenia fed fed bnp paribas ubs morgan stanley 1

źródło: CME Group. Opracowanie własne


Inwestorzy na podstawie kontraktów terminowych szacują zaledwie 20 proc. szanse na jeszcze jedną podwyżkę stóp w tym roku, która mogłaby mieć miejsce we wrześniu. Natomiast na 2020 rok pojawiają się nawet szanse na cięcie stóp do poziomu 2,00-2,25 proc. Jednak te na razie wynoszą 10 proc.

 


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk