• Odbierz prezent
Jakie czynniki fundamentalne motywują wzrosty bitcoina?
fot. freepik.com

Bitcoin po 20 000 PLN, bańka pękła, bitcoin umarł, nie jest lepszy od złota, za duże wahania. „Krach na Bitcoinie. Kryptowaluta nie uchroniła kapitału przed koronawirusem”. Podobne opinie i tytuły artykułów mógł widzieć każdy z nas w marcu 2020 roku. Zakładam, że już niedługo popularne stanie się wspominanie tamtego dnia. A Ty, co robiłeś 13 marca 2020, kiedy po raz ostatni Bitcoin był po 4 000 a ethereum po 100 dolarów?

„Internetowe pieniążki” bez żadnego pokrycia już dawno przestały być żartem i zostaną z nami na dłużej. Do stołu otwarcie przysiada się duży kapitał, którego apetyt zdaje się nie mieć końca. Na nowo wracają porównania kapitalizacji złota do kapitalizacji kryptowalut. Gdzieniegdzie jedynie słychać najwytrwalszych sceptyków, czekających tylko na spadki, aby ponownie ogłosić swoje racje. A za horyzontem, wciąż jeszcze uśpiony, czeka halving w 2024.

Fundamentalnie - „Na zachodzie bez zmian”

Streszczając w telegraficznym skrócie każdemu, kto przespał ostatni rok. W połowie marca 2020 doszło do załamania na rynku spowodowanego rozszerzającą się pandemią. Tylko trzy razy w całej historii Wall Street, można było zaobserwować podobne spadki w ciągu jednego dnia. Kiedy wszyscy uciekali do gotówki, aby zabezpieczyć swoje środki, kryptowaluty również zaliczyły ogromne spadki. Następnie, od połowy września 2020, cena bitcoina poszybowała na nieznane do tej pory obszary, trzykrotnie przebijając ATH (historyczny szczyt notowań) 20 000 USD z grudnia 2017 r.

Fundamentalnie nic się nie zmieniło, kod bitcoina nie przeżył rewolucyjnych zmian. Sieć dalej się zapycha i przy zwiększonej zmienności opłaty transakcyjne są astronomiczne. Niezmiennie w obiegu będzie nie więcej niż 21 000 000 sztuk BTC, a ostatnia ma zostać wydobyta około 2140 roku. Bitcoin wciąż dzieli się na 100 milionów części, czyli do 8. miejsca po przecinku, a 0,00000001 BTC to jednostka nazywana Satoshi. W ostatnim roku zmieniła się jednak podaż. 11 maja 2020 miał miejsce trzeci halving. Tak określane jest powtarzające się co około 4 lata wydarzenie, polegające na zmniejszeniu o połowę liczby codziennie wydobywanych bitcoinów. Od ostatniego halvingu, mniej więcej do marca 2024 roku, w sieci codziennie będzie przybywać 900 nowych BTC (6,25 co 10 minut). Uprzedzam w takim razie, aby każdy zdążył nastawić budzik, że po 2024 będzie wydobywane już tylko 450 BTC dziennie. Właśnie ta rzadkość, czyli sytuacja, w której dany zasób trudno jest znaleźć lub zdobyć sprawia, że cena rośnie ze względów fundamentalnych.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Janusz Zieliński

Obecny na rynku kryptowalut od 2012 r. Pomaga inwestorom w prosty i bezpieczny sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o kryptowaluty.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk