• Odbierz prezent
Jakie akcje były najchętniej kupowane przez polskich klientów XTB w 2020 roku? W rankingu tylko jedna spółka zza granicy!

Dziewięć na dziesięć akcji, w które inwestowali polscy klienci XTB to spółki notowane na GPW. Jedyną zagraniczną spółką w TOP10 była Tesla.

XTB jest największym domem maklerskim w Polsce, a dzięki obecności na 12 rynkach w Europie i Ameryce Południowej, także jedną z najszybciej rozwijających się firm inwestycyjnych na świecie. Wśród najchętniej wybieranych przez klientów XTB w 2020 roku instrumentów oferowanych przez firmę znajdują się akcje.

- Naszą misją jest stworzenie jednego miejsca, w którym każdy klient znajdzie dla siebie odpowiedni instrument finansowy z ponad 4700 dostępnych rynków w ofercie XTB. W ubiegłym roku olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się prawdziwe akcje nie tylko ze względu na ponadprzeciętną zmienność na rynku, ale także ze względu na naszą nową stałą ofertę umożliwiającą inwestowanie w akcje bez prowizji do wartości 100.000 Euro miesięcznie. Do zwiększonego zainteresowania akcjami przyczyniła się także nasza kampania, w której wykorzystaliśmy po raz pierwszy nowego globalnego ambasadora XTB José Mourinho – powiedział Omar Arnaout, Prezes Zarządu XTB.

Na wszystkich rynkach w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2020 roku XTB pozyskało łącznie ponad 73 tys. nowych klientów, a obrót akcjami w wartości nominalnej w tym okresie wyniósł kwartalnie średnio blisko 289 mln dolarów.

Najpopularniejsze akcje w Polsce

Na koniec 2020 roku, klienci XTB w Polsce mieli dostęp do 4743 produktów inwestycyjnych, z czego 2509 stanowiły akcje, a kolejne 1848 CFD na akcje. W przypadku akcji, XTB oferuje dostęp do 17 rynków, z czego największym jest rynek amerykański (ponad 1300 spółek) oraz polski (282 spółki). Pomimo znacznie większej dostępności opcji inwestycyjnych na amerykańskim rynku jak chodzi o akcje, polscy klienci w znaczącej większości woleli inwestycje w rodzime firmy notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W dziesiątce firm, w których akcje najwięcej zainwestowali Polacy, aż dziewięć firm jest notowanych na warszawskim parkiecie, a jedynym zagranicznym przedsiębiorstwem jest amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla. Trzy najpopularniejsze spółki są doskonale znane polskim inwestorom, a ich walory wzbudzały bardzo duże zainteresowanie właściwie od początku 2020 roku – są to CD PROJEKT SA, Biomed Lublin SA oraz Mercator Medical SA.

- W minionym roku uznaniem inwestorów w Polsce cieszyły się przede wszystkim największe pod względem kapitalizacji spółki z warszawskiego parkietu, a w szczególności te związane z nowymi technologiami. Niekwestionowanym liderem pod względem zainteresowania okazał się być CD Projekt, głównie ze względu na premierę gry Cyberpunk 2077. Pomimo wielu niedociągnięć w samej grze, Cyberpunk 2077 był hitem sprzedażowym, a pod pewnymi względami z rekordowymi wynikami. Warto również zwrócić uwagę na Allegro, czyli obecnie największą spółkę na GPW i lidera z branży e-commerce w Polsce. Ze względu na pandemię inwestorzy szukali również okazji w branży biotechnologicznej. Spółki takie jak Biomed Lublin czy Mercator Medical pozwoliły osiągać nawet kilkuset procentowe zwroty akcji. - powiedział Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych w XTB.

Pełną listę dziesięciu najpopularniejszych akcji wśród klientów XTB w Polsce w 2020 roku prezentuje poniższa grafika:

XTB

Przedstawione powyżej dane odnoszą się do przeszłości i nie mogą stanowić wyznacznika, ani gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Najpopularniejsze akcje w Europie

XTB oferuje prawdziwe akcje na 8 europejskich rynkach tj. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Czechach, Słowacji oraz w Polsce. W ujęciu powyższych rynków, klienci XTB inwestowali najczęściej w akcje CD Projekt SA, Tesla Inc. oraz Biomed Lublin SA. Również to zestawienie zdominowały polskie spółki – w europejskim TOP10 jest ich aż osiem.

- Polscy inwestorzy stanowią zdecydowaną większość inwestorów akcyjnych wśród klientów XTB. Wobec tego udział polskich spółek cieszących się największym zainteresowaniem wśród klientów XTB nie powinien dziwić. Niemniej, ze względu na globalną rozpoznawalność akcje CD Projekt cieszyły się dużą popularnością również na innych rynkach. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na zainteresowanie globalnymi spółkami technologicznymi. Szczególna uwaga przypadła producentom samochodów elektrycznych, czyli Tesli oraz Nio. Tesla w 2020 roku stała się największą spółką z branży motoryzacyjnej patrząc na kapitalizację. Z kolei chiński Nio zdobywa uznanie klientów ze względu na spore dostawy samochodów oraz ogromne inwestycje. - dodał Michał Stajniak.

Pełną listę dziesięciu najpopularniejszych akcji wśród wszystkich klientów XTB w 2020 roku prezentuje poniższa grafika:

XTB

Przedstawione powyżej dane odnoszą się do przeszłości i nie mogą stanowić wyznacznika, ani gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Przedstawione w niniejszym opracowaniu treści posiadają wyłącznie charakter informacyjny oraz edukacyjny. Wszelkie opinie, analizy, wyceny oraz prezentowane materiały nie stanowią usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji ogólnej w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

X-Trade Brokers DM S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podjęte na ich podstawie, ani za potencjalnie poniesione szkody lub zyski, które mogą wynikać z bezpośredniego, czy też pośredniego wykorzystania powyższych informacji. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości.


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk