• Odbierz prezent
Jaki portfel kryptowalutowy jest dla mnie najlepszy? | #13 Kurs BITCOINA od Zera

Z trzynastej lekcji dowiesz się jak działa paper wallet i w jaki sposób stworzyć bezpieczny cold wallet, a także m.in. czy mobilne portfele kryptowalut są bezpieczne. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

 

Cold Wallety i hot wallety

Jak pamiętasz z poprzedniej lekcji, istnieją dwa podstawowe typy portfeli - cold wallety i hot wallety.

Cold wallety to portfele szyfrujące klucze prywatne w środowisku offline, czyli bez dostępu do sieci (jeśli nie rozumiesz na czym to polega, to zachęcam do obejrzenia poprzedniej, dwunastej lekcji kursu).

Hot wallety to portfele, które mają dostęp do sieci i nie generują kluczy offline i to właśnie z nimi na co dzień mamy największą styczność. 

Czytaj także: Cold wallet, hot wallet - portfel portfelowi nierówny | #12 Kurs Bitcoina od Zera

Z dwunastej lekcji dowiesz się czym różnią się od siebie hot wallety i cold wallety, jak działa portfel hierarchiczno-deterministyczny i czym jest fraza seed. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadn.. Czytaj
Cold wallet, hot wallet - portfel portfelowi nierówny | #12 Kurs Bitcoina od Zera

 

W przypadku różnego rodzaju zabezpieczeń sprawdza się dość prosta reguła, którą można zastosować także do portfeli kryptowalutowych.

Im jakieś rozwiązanie jest mniej wygodne i przystępne, tym jest bezpieczniejsze. 

 

Jakie rodzaje portfeli portfeli offline każdy powinien znać?

Spośród cold walletów, czyli warto wymienić tzw. paper wallet, czyli portfel do którego klucz prywatny tworzony jest przez specjalny generator, a następnie umieszczany, wraz z adresem publicznym w pliku graficznym, który powinniśmy wydrukować i trzymać w bezpiecznym miejscu. Jednym z najpopularniejszych generatorów tego typu jest bitaddress.org, choć ma on dość mieszane opinie. 

Paper wallety są jednak mało wygodnym i jeszcze mniej bezpiecznym rozwiązaniem - czyli są swoistym zaprzeczeniem reguły, że coś mało wygodnego daje mocne zabezpieczenia. Ciężko jest stworzyć taki portfel w 100% offline, problematyczne jest chociażby jego bezpieczne drukowanie. Szczególnie osobom początkującym odradzam korzystanie z papierowych portfeli, a jeśli ktoś twierdzi, że jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie to najprawdopodobniej zatrzymał się on gdzieś w 2012 r. Co więcej paper wallety nie są portfelami hierarchiczno deterministycznymi (jeśli nie wiesz co to znaczy, wróć do poprzedniej lekcji), zaś przy wypłacaniu z nich środków, należy wypłacić od razu całą znajdującą się na nich kwotę. (coś więcej o paper walletach?)

 

Cold wallet Tails

Cold wallet z prawdziwego zdarzenia, czyli taki który będzie niemożliwy do zhackowania bez fizycznej ingerencji, można wygenerować np. na pendrive wykorzystując otwartoźródłową dystrybucję Linuxa o nazwie Tails, która posiada wbudowaną starszą wersję portfela BTC o nazwie Electrum. Poprawnie wygenerowany portfel offline jest w zasadzie idealnym zabezpieczeniem długoterminowym, natomiast z pewnością nie polecam zabawy z nim osobom początkującym. Warto pamiętać, że portfel offline nie jest też rozwiązaniem do codziennego użytku. Są przeznaczone dla osób, które mają dużo środków i nie potrzebują do nich częstego dostępu. 


Portfele sprzętowe

Największym kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem i wygodą, a także połączeniem między portfelem offline i online są portfele sprzętowe. Niektóre z nich wyglądają jak pendrive (portfele firmy Ledger), ale poza wyglądem nie mają z nimi wiele wspólnego. Szyfrują one klucze do naszych środków bezpośrednio na urządzeniu, co teoretycznie zapewnia bezpieczeństwo nawet gdy nasz komputer jest zainfekowany. Są to portfele HD, więc gdy zgubimy urządzenie albo je uszkodzimy, możemy odzyskać dostęp do środków za pomocą frazy seed. Ich minusem jest jednak to, że kosztują, najczęściej kilkaset złotych, a do skorzystania z nich potrzebujemy komputer lub smartfon (w przypadku niektórych). Osobiście polecam zaopatrzyć się w portfel sprzętowy, gdy chcemy korzystać z krypto przynajmniej średnioterminowo i dysponujemy środkami wartymi więcej niż nasze średnie miesięczne wynagrodzenie. Dodam, że każdy z godnych uwagi portfeli sprzętowych jest multiwalletem, czyli obsługuje kilka, a nawet kilkanaście różnych kryptowalut.

 

Portel mobilny

Chyba najczęściej wykorzystywanym i najwygodniejszym w obsłudze typem portfela jest portfel z poziomu aplikacji mobilnej, czyli portfel mobilny. Sporo popularnych portfeli mobilnych to też multiwallety.

A jak jest z ich bezpieczeństwem? Bo to że są wygodne w obsłudze i banalne w instalacji jest dość oczywiste.

Większość popularnych portfeli mobilnych jest wystarczająco bezpieczna do codziennego użytku, choć osobiście nie polecam trzymania dużych kwot na jednym portfelu, a nawet na jednym urządzeniu. (Czym jest duża kwota?)

Jeśli korzystamy z portfeli mobilnych, to powinniśmy zapomnieć o rootowaniu telefonu (w przypadku Androida) i robieniu tzw. JailBreaka (w iOS) w ramach dmuchania na zimne. W przypadku Androida warto też odpuścić sobie instalowanie aplikacji z nieznanego źródła. Zawsze trzeba sie tez upewnic czy na pewno instalujemy poprawny portfel.

 

Portfele desktopowe

Hot Wallety występują również w formie desktopowej, czyli jako programy instalowane na komputerze, mówimy o wtedy o portfelach desktopowych. Takie portfele są mniej wygodne niż mobilne, ale wiele osób twierdzi że są bezpieczniejsze od mobilnych, co akurat nie jest w 100% prawdą. Jeżeli nie zachowujemy zasad bezpiecznego korzystania z komputera, to portfel desktopowy wcale nie zapewni nam pełnego bezpieczeństwa. Warto dodać, że wiele popularnych portfeli (np. Exodus, Coinomi) jest dostępna zarówno w wersji mobilnej, jak i desktopowej.

 

Portfel webowy

Oprócz tego istnieją również portfele webowe, czyli dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, ale one nie są zbyt bezpieczne ze względu na ryzyko ataku phishingowego. Nie widzę sensu korzystania z nich przy dzisiejszej mnogości różnych portfeli, bo też nie są one najwygodniejsze w obsłudze. 

Jednym z rodzajów portfeli webowych są też wallety w postaci wtyczki do przeglądarki, funkcjonujące jako aplikacja na pasku narzędzi. One są uznawane za bezpieczniejsze od tych dostępnych z poziomu witryny internetowej. 

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk