• Odbierz prezent
Jaki jest najważniejszy indeks brazylijski? Bovespa (BRACOMP) - specyfikacja kontraktów futures oraz CFD
fot. Materiał partnera

bovespaBrazylijska giełda od kilku miesięcy znajduje się w czytelnym trendzie spadkowym, którego źródeł można doszukiwać się w dość napiętej sytuacji politycznej w kraju. Takie sytuacje to świetna okazja dla spekulantów - jak zatem można wykorzystać zmienność najważniejszego brazylijskiego indeksu giełdowego?

 

Bovespa - opis indeksu. Definicja

Zaczynamy kolejny odcinek Kursu CFD od A do Z, którego zadaniem jest podejmowanie tematów z zakresu lewarowanych instrumentów pochodnych w przystępny sposób i którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tym odcinku kontynuujemy przegląd najważniejszych indeksów giełdowych, na które możemy uzyskać lewarowaną ekspozycję i które możemy rozgrywać “zarówno na długo i krótko” z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. Dziś przeniesiemy się do Ameryki Południowej, a konkretnie do Brazylii, która jeszcze jakiś czas temu mogła pochwalić się największą giełdą papierów wartościowych na kontynencie. 

Z europejskiej perspektywy może się to wydawać się to zaskakujące, ale pierwszy parkiet giełdowy w Brazylii powstał już w 1820 r., czyli zaledwie trzy lata po największej giełdzie świata - nowojorskim NYSE. Mowa o istniejącej do dziś giełdzie w Rio de Janeiro, która jednak obecnie ma mniejsze znaczenie dla zagranicznych traderów i inwestorów. Dokładnie 70 lat później (1890 r.) powstała giełda w Sao Paulo, która szybko stała się wiodącym parkietem giełdowym w kraju. Od 2017 r. giełda w Sao Paulo nosi nazwę B3.

To, co jednak interesuje nas najbardziej z perspektywy tradera, to najważniejszy indeks brazylijskiej giełdy.

Za benchmark brazylijskiego rynku kapitałowego uznaje się Indeks Bovespa, który jest kalkulowany od 1968 r. i który odpowiada za ok. 70% wartości obrotu na giełdzie w Sao Paulo. W jego skład wchodzi od 85 do 90 najbardziej płynnych spółek (aktualnie jest to dokładnie 90). Procentowy udział spółek w portfelu indeksowym jest ustalany na podstawie średniej wartości obrotu z ostatnich 12 mc-y i kapitalizacji rynkowej akcji znajdujących się w wolnym obrocie (free float).

 

Jakie spółki wchodzą w skład indeksu Bovespa? Które z nich są najważniejsze?

Do grona największych spółek wchodzących w skład indeksu Bovespa wchodzą:

  1. Vale - największy na świecie producent rudy żelaza i niklu (12,31%)
  2. Petrobras - największy koncern paliwowy w Ameryce Płd. (10,78%)
  3. Banco Bradesco (5,91%)
  4. Itau Unibanco (5,69%)
  5. B3 - operator giełdy w Sao Paulo (3,84%)
  6. Ambev S/A - producent piwa (3,20%)
  7. JBS - jedna z największych spółek przetwarzających mięso (2,42%)
  8. Itau Unibanco USA (2,37%)
  9. Banco de Brasil (2,04%)
  10. Grupo Notredame Intermedica - spółka świadcząca usługi medyczne (1,86%)

 

Jak otworzyć pozycję na brazylijskim indeksie Bovespa (BRA.Comp)?

Teraz przejdźmy do tego, co spekulantów interesuje najbardziej, czyli możliwości uzyskania lewarowanej ekspozycji na najważniejszy brazylijski indeks. Do tego posłużą oczywiście instrumenty pochodne, na czele z kontraktami terminowymi futures i kontraktami różnicowymi.

 

Kontrakty terminowe futures na indeks Bovespa. Charakterystyka

W przypadku futuresów na indeks Bovespa, są one notowane m.in. na giełdzie w Sao Paulo, zarówno w wariancie tzw. “dużego kontraktu” (mnożnik 1 real brazylijski) i kontraktu Mini (mnożnik 20 centavos, czyli 0,20 reala).

Z perspektywy traderów zagranicznych, nas jednak bardziej interesują futuresy wyceniane w dolarze, notowane na chicagowskiej giełdzie CME (ticker: IBV). Mnożnik kontraktu to 1 dolar amerykański, co oznacza że cena futuresa odpowiada jego wartości nominalnej w dolarze, czyli przy kursie 109 250 pkt. kontrakt jest wart 109 250 USD. Procentowa wysokość wstępnego depozytu zabezpieczającego będzie się różnić w zależności od brokera i rodzaju rachunku, jaki prowadzimy, ale zakładając że margin wynosi 10% wartości kontraktu, to otworzymy pozycję o wolumenie 1 kontraktu za 10 925 USD, czyli ok. 43 421 PLN, nie wliczając kosztów transakcyjnych. W tej chwili na CME nie ma futuresa w wersji Mini na indeks Bovespa.

 

Kontrakty CFD BRACOMP. Specyfikacja

W przypadku kontraktów CFD na brazylijski indeks nie ma co się oszukiwać - nie jest to popularny instrument i znajdziemy go wyłącznie u brokerów, którzy mają poszerzoną ofertę kontraktów na indeksy.

Zgodnie z regulacjami regulatora ESMA, CFD na instrumenty bazowe tego typu mogą mieć maksymalną dźwignię na poziomie 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego.

Specyfikacja CFD na brazylijski indeks oczywiście może różnić się w zależności od brokera, mogą one też występować pod różnymi symbolami. W przypadku XTB, na platformie xStation5, kontrakt na indeks Bovespa kryje się pod oznaczeniem BRAComp. co ciekawe, wartość lota jest wyższa niż w przypadku futuresów na CME, bo mnożnik wynosi 2 dolary - czyli przy kursie 10 925 pkt. pojedynczy lot jest warty 21 850 USD. Oczywiście, korzystając z CFD możemy otwierać pozycję o wolumenie ułamków lota, aż do 1/100, czyli 1 mikro lota. Pozycja o takim wolumenie będzie warta 218,50 USD, czyli ok. 868,40 PLN i takiego depozytu będziemy potrzebowali do otwarcia najmniejszej pozycji na CFD Bovespa w XTB (przy kursie 10 925 pkt.).

 

Czym się sugerować przy wyborze między kontraktami cfd a futures na indeks Bovespa?

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy CFD a futuresami przy lewarowanym handlu na brazylijskim indeksie, to nie ma co ukrywać, że kluczowy będzie depozyt, jakim dysponujemy. Jeżeli są to większe kwoty (czyli zabezpieczone ok. 50 tys. PLN na pozycję o wolumenie 1 kontraktu, przy lewarze 10:1), to futuresy mogą okazać się lepszym rozwiązaniem, ze względu na niższe spready i brak kosztów utrzymywania pozycji w czasie (ujemnych swapów). CFD dają natomiast dużo większą elastyczność w kwestii zarządzania wielkością pozycji i są dostępne również dla traderów, którzy nie mają albo nie chcą angażować na transakcje sporych z perspektywy spekulanta indywidualnego kwot. Jest to okupione m.in. naliczaniem punktów swapowych i wyższymi spreadami, jednak zawsze - coś za coś. 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk