Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,18%
USD / PLN3,99-0,16%
CHF / PLN4,42-0,15%
GBP / PLN5,03-0,22%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy akcje spółek z rynków wschodzących mogą zdystansować konkurentów w najbliższym okresie? Zobacz, jaki będzie kolejny etap ożywienia w emerging markets

Franklin Templeton | 14:22 21 lipiec 2021
Czy akcje spółek z rynków wschodzących mogą zdystansować konkurentów w najbliższym okresie? Zobacz, jaki będzie kolejny etap ożywienia w emerging markets
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Akcje spółek z rynków wschodzących utrzymują w tym roku trend wzrostowy, choć tempo tego wzrostu nieco spadło w porównaniu z dynamiką z 2020 r. Rynki wschodzące generalnie wykazują się skutecznością w zarządzaniu pandemią COVID-19 i dostosowywaniu się do jej skutków.

Warto zauważyć rosnące rozbieżności pomiędzy wyzwaniami,

z jakimi kojarzone są te rynki, a strukturalną siłą, jaką prezentują. Podkreślamy trzy kluczowe obszary, które wymagają uwagi: popyt, nastroje i inflacja. Popyt wciąż jest solidny Nasze spotkania z przedstawicielami spółek z rynków wschodzących z szerokiego spektrum branż doprowadziły nas do wspólnych wniosków: popyt wciąż jest solidny, a czynniki mające wpływ na wzrost w dłuższej perspektywie są jednoznacznie określone. Dotyczy to nawet tych krajów, z których w ostatnich miesiącach napływały najgorsze dane związane z pandemią koronawirusa COVID-19, takich jak Indie czy Brazylia.

Druga fala pandemii w Indiach pochłonęła życie wielu ludzi,

co odbiło się także na krajowej gospodarce. Liczba przypadków śmiertelnych świadczy o prawdziwej tragedii, jednak krajowy rynek akcji przetrwał kryzys w dobrej kondycji i zanotował w ubiegłym roku wzrost o ponad 60%4, co odzwierciedla dynamikę gospodarki i tamtejszych przedsiębiorstw. Spółki publikowały niezmiennie dobre wyniki, a bilanse banków wykazały się dużą odpornością w tym okresie.

Wiele przedsiębiorstw spodziewa się mocnego odbicia popytu

po ostatniej fali epidemii. Przed pandemią indyjski rząd już wkroczył na drogę trudnych reform strukturalnych, włącznie z wprowadzeniem podatku od towarów i usług czy oczyszczeniem sektora bankowego. Te zmiany, połączone z prowzrostową polityką banku centralnego, dały nam czytelne perspektywy mocnego wzrostu zysków w nadchodzących latach. Rola technologii jako jednej z najważniejszych sił napędowych wiodących gospodarek wschodzących tylko się umocniła w okresie pandemii. Wiele spółek szybko przystosowało się do warunków coraz bardziej bezkontaktowego świata, wchodząc na drogę transformacji cyfrowej w celu przyciągnięcia klientów i zwiększania produktywności.

Branża półprzewodników przeżywa cykliczny i sekularny boom — przyspieszająca cyfryzacja stymuluje wzrost popytu,

Reklama

a pandemia COVID-19 nadal tłumi podaż na całym świecie. Chiny także wspinają się w górę łańcucha wartości w branży sprzętu technologicznego, stawiając na innowacje i samowystarczalność w krajowych planach długofalowego rozwoju. Chińskie przedsiębiorstwa, które skutecznie wdrażają innowacje, zyskały większy udział w światowym rynku w okresie, w którym koronawirus COVID-19 poturbował ich zagranicznych konkurentów. Przedsiębiorstwa skoncentrowane na innowacjach znajdujemy także w branżach związanych z pojazdami elektrycznymi i energią słoneczną, które mają dobre warunki do generowania wzrostu w dłuższej perspektywie, wraz z coraz szybszym rozpowszechnieniem pojazdów elektrycznych i postępującą dekarbonizacją na całym świecie.

Zmiany nastrojów

Solidny popyt na rynkach lokalnych kontrastuje ze słabszymi nastrojami wokół rynków wschodzących w obliczu kolejnych fal pandemii COVID-19 i powolnego procesu szczepień. Spodziewamy się poprawy wyników gospodarek wschodzących w przyszłości, gdy wskaźniki wyszczepialności i trendy związane z pandemią koronawirusa ulegną poprawie. Chiński rynek akcji, który od lutego 2021 r. osiągał jedne z najlepszych wyników wśród rynków wschodzących, pozostał nieco w tyle za innymi rynkami.

Wyniki zaniżają duże przedsiębiorstwa internetowe —

chiński rząd zwiększył nadzór nad tą branżą, podejmując środki antymonopolowe i wprowadzając szereg innych regulacji. Ważni gracze na rynku internetowym zobowiązali się do zwiększenia wydatków na podnoszenie konkurencyjności. Słabsze wyniki akcji tych przedsiębiorstw postrzegamy raczej jako tymczasową przerwę, a nie jako długofalowy spadek koniunktury. Co najważniejsze, widzimy, że celem rządu jest zrównoważony rozwój tej branży, która ma ważny wkład w krajowy wzrost gospodarczy i postęp technologiczny.

Przewidujemy, że akcje tych spółek odzyskają dawną dynamikę,

gdy presja regulacyjna osłabnie, a inwestycje zostaną przeprowadzone do końca; w związku z tym z optymizmem oceniamy ich potencjał długoterminowy. Rosnące ryzyko inflacji? Obawy przed inflacją w Stanach Zjednoczonych nasiliły się, podczas gdy gospodarka światowa napędzana przez stymulację otrząsa się po pandemii. Choć pozostajemy wierni naszemu podejściu inwestycyjnemu opartemu na szczegółowych analizach i indywidualnej selekcji, zachowujemy czujność i wypatrujemy możliwych trudności makroekonomicznych.

Niedawna zmiana retoryki Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (Fedu) w sprawie inflacji odzwierciedla odnotowany przez solidny popyt. Wzrosty cen odzwierciedlają rosnące ceny surowców, ograniczenia podaży i skumulowany popyt — wyjątkową kombinację czynników, którą zawdzięczamy pandemii. Wiele spółek z rynków wschodzących z ostrożnością podchodzi do przenoszenia wyższych kosztów produkcji na klientów, widząc, że ten wzrost kosztów jest w dużej mierze efektem tymczasowych zakłóceń podaży. Wzrost wydajności i konkurencja między spółkami także utrzymują ceny pod kontrolą. W naszej ocenie presja inflacyjna okaże się względnie krótkotrwała.

Z drugiej strony doświadczenie sugeruje nam,

Reklama

że komunikaty Fedu na temat zaostrzania polityki i przygotowania do takiej decyzji prawdopodobnie wywołają większe wahania na rynkach niż faktyczne ograniczenie skali skupu obligacji. Realnym źródłem ryzyka byłoby gwałtowne wycofanie płynności pod wpływem oczekiwań wzrostu stóp oraz zakończenie bezprecedensowej stymulacji, które mogłoby zwiększyć ostrożność rynków.

Nasze ogólne prognozy dla rynków wschodzących wciąż są optymistyczne; rynki te konsekwentnie wychodzą z pandemii, choć dostrzegamy także pewne czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na nasz punkt widzenia w średniej perspektywie. Krótkoterminowe korekty mogą jednak być źródłem długofalowych możliwości inwestycyjnych, opartych na sile strukturalnej rynków wschodzących i konkurencyjności tamtejszych spółek. 


Chiński rynek akcji, który od lutego 2021 r. osiągał jedne z najlepszych wyników wśród rynków wschodzących, pozostał nieco w tyle za innymi rynkami. Wyniki zaniżają duże przedsiębiorstwa internetowe — chiński rząd zwiększył nadzór nad tą branżą, podejmując środki antymonopolowe i wprowadzając szereg innych regulacji. Ważni gracze na rynku internetowym zobowiązali się do zwiększenia wydatków na podnoszenie konkurencyjności”.


 

Manraj Sekhon, CFA

Reklama

CIO Franklin Templeton Emerging Markets Equity 

Nota prawna  

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama

Czytaj dalej