• Odbierz prezent
Jaka jest wartość SpaceX? Kosmiczna wycena spółki Elona Muska!

W sobotę 30 maja byliśmy świadkami nowego rozdziału eksploracji przestrzeni kosmicznej. Po raz pierwszy w historii ludzie zostali wyniesieni na orbitę przez kapsułę prywatnej firmy. Lot NASA i SpaceX zakończył się sukcesem i dwóch astronautów bezpiecznie dotarło do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Rola SpaceX

Kluczową rolę w tej operacji miała firma założona w 2002 roku przez Elona Muska – SpaceX. Wiele osób zainteresowanych tym wydarzeniem zastanawiało się nad wyceną spółki oraz możliwością nabycia ich akcji. Na ten moment akcje SpaceX nie są dostępne na żadnej giełdzie i wszystko wskazuje na to, że nie wydarzy się to w najbliższych latach. Według Elona Muska wejście przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego na giełdę zagraża realizacji najważniejszego celu SpaceX jakim jest załogowy lot na Marsa. Uważa on, że notowania spółek technologicznych są podatne na duże wahania kursu, a inwestorzy często nie są zainteresowani realizacją wspaniałych projektów, a czerpaniem zysków. To podejście nie powinno nikogo dziwić, biorąc pod uwagę niedawne zniżki wyceny Tesli po serii kontrowersyjnych tweetów Muska.

Wycena

Bardzo trudnym zadaniem jest wycena spółek, które nie są notowane na giełdzie, ponieważ utrudniony jest wtedy dostęp do danych finansowych. Dodatkowo sytuację komplikuje branża, w której działa SpaceX, ciężko znaleźć inną spółkę która osiąga takie sukcesy w przemyśle kosmicznym. Warto swój wzrok skierować w stronę rynku private equity, na którym SpaceX cieszy się ogromnym zainteresowaniem i według niektórych posiada tam dostęp do nieograniczonego finansowania działalności. Spółka regularnie współpracuje z NASA z czego też czerpie duże zyski.

W najbliższym czasie firma ma zamiar pozyskać w ramach kolejnej rundy inwestycyjnej 250 milionów dolarów, a każdy udział został wyceniony na 220 dolarów. Sprawi to, że wycena SpaceX osiągnie kosmiczne 36 miliardów dolarów! W samym 2019 roku SpaceX pozyskał 1,33 miliarda dolarów w trakcie trzech rund. Takie informacje oraz sukcesy czynią spółkę pożądaną w kwestii IPO. Sprawę zdaje sobie z tego Elon Musk, który na początku 2020 roku poinformował media, że rozważa debiut giełdowy Starlink – części SpaceX. Starlink odpowiedzialny jest za tworzenie sieci 12 000 satelitów komercyjnych, które mają zapewnić wszystkim mieszkańcom Ziemi dostęp do Internetu. Prognozuje się, że debiut Starlink na fali ostatnich wydarzeń mógłby osiągnąć rekordowe zainteresowanie.

Kiedy debiut?

Na ten moment debiut giełdowy SpaceX wydaje się bardzo odległy, ale emisja akcji jest zawsze łatwym dostępem do dodatkowego finansowania oraz otwiera pole do dalszego rozwoju. Nie wiadomo jak długo fundusze private equity będą zainteresowane inwestowaniem w spółkę, a lot na Marsa to przedsięwzięcie znacznie większe niż wysłanie dwóch astronautów na orbitę.

 


Norbert Smaga

Redaktor portalu FXMAG. Prezes zarządu KNRK INDEX. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk