• Odbierz prezent
Jaką dywidendę płacą spółki z Hongkongu, Korei, Japonii oraz Indii? Będziesz zaskoczony!
fot. freepik.com

Polskie spółki płacą prawie dwa razy wyższe dywidendy* niż dywidendowi arystokraci z USA. A spółki z krajów azjatyckich? Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, sprawdzimy na jaką stopę dywidendy możemy liczyć w przypadku spółek z Hongkongu, Korei Południowej, Japonii oraz Indii.

 

O dywidendowej przewadze spółek z GPW nad tymi z Ameryki przeczytasz w poprzednim artykule: 

Czytaj także: Dywidendy w Polsce są wyższe niż te w Ameryce! W co inwestować w 2021 roku? Polscy dywidendowi arystokraci

Inwestorze dywidendowy, znajdziesz w tym artykule nie lada gratkę! Mówi się, że do inwestowania dywidendowego trzeba dorosnąć, okazuje się jednak, że prawidłowość ta dotyczy nie tylko ludzi, a także rynku. W poniższym artykule przeanalizowanych zostało blisko 1500 wypłat dywidend, a wszystko po to, .. Czytaj
Dywidendy w Polsce są wyższe niż te w Ameryce! W co inwestować w 2021 roku? Polscy dywidendowi arystokraci

 

Natomiast dziś przeanalizujemy:
- Azjatyckie spółki z długą historią dywidendową i wysoką stopą dywidendy.
- Co opłaca się najbardziej: dywidendy z USA, Polski czy Azji?
- Jak uprościć inwestowanie dywidendowe, czyli ETF-y na Azję dostępne w Polsce.

 

Gwoli ścisłości kilka założeń na początek:
1. Pojęciem „dywidendowi arystokraci” określa się wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu S&P 500, które od ponad 25 lat nieprzerwanie wypłacają rosnącą dywidendę. Nie mniej jednak często używa się tego terminu również w odniesieniu do spółek z innych krajów, o krótszej historii wypłat.
2. Tak jak w poprzednim artykule, również i w tym wątek wad i zalet inwestowania w spółki dywidendowe nie będzie poruszany. Zakładam, że inwestor-czytelnik konstruuje portfel dywidendowy. Spółki wybieram na podstawie najwyższych stóp dywidendy i takie zestawienie wypuszczam w eter do dalszych indywidualnych modyfikacji.

 

Spółki dywidendowe z Hongkongu


Z hongkondzkiego parkietu wybrałam 10 spółek z najwyższą stopą dywidendy za 2020 rok oraz najdłuższą historią nieprzerwanych wypłat (min. 5 lat), z zestawienia wyłączyłam REIT-y. Stopy dywidendy pochodzą z serwisu dividendsranking.com:

- Shui On Land Ltd, 10,08%, wypłaty od 7 lat,
- Shougang Fushan Resources Group Ltd, 8,39%, wypłaty od 6 lat,
- PCCW, 7,35%, wypłaty od 6 lat,
- NWS Holdings Ltd, 7,06%, wypłaty od 7 lat,
- Power Assets Holdings Ltd, 6,10%, wypłaty od 5 lat,
- VTech Holdings Ltd, 5,89%, wypłaty od 7 lat,
- Yue Yuen Ind, 5,67%, wypłaty od 6 lat,
- First Pacific Co Ltd, 5,47%, wypłaty od 6 lat,
- CK Infrastructure Holdings Ltd, 5,32%, wypłaty od 6 lat,
- BOC Hong Kong Holdings Ltd, 5,30%, wypłaty od 6 lat.

A zatem, posiadając portfel skomponowany tylko i wyłącznie z powyższych hongkondzkich spółek dywidendowych uzyskałbyś w 2020 roku średnią stopę dywidendy na poziomie 6,66%. Nie jest jednak powiedziane, że spółki te będą zwiększać dywidendę w kolejnych latach – póki co większość z nich utrzymuje stopę dywidendy na poziomach podobnych do tych wymienionych powyżej.

 

Spółki dywidendowe z Korei Południowej


Analogicznie jak w przypadku Hongkongu: 10 spółek o ciągłości wypłat min. 5 lat i wysokiej stopie dywidendy - dane pochodzą z serwisu investing.com:

- KT&G Corp, 5,93%, wypłaty od 8 lat,
- Samsung Card, 5,31%, wypłaty od 8 lat,
- NH Investment & Securities Co Ltd, 5,28%, wypłaty od 8 lat,
- Industrial Bank Of Korea, 4,66%, wypłaty od 8 lat,
- Samsung Securities, 4.51%, wypłaty od 8 lat,
- Hana Financial, 4,38%, wypłaty od 7 lat,
- Dgb Financial, 4,26%, wypłaty od 8 lat,
- BNK Financial Group Inc, 4,05%, wypłaty od 8 lat,
- Samsung Fire & Marine Insurance, 3,87%, wypłaty od 8 lat,
- Dongbu Insurance, 3,49%, wypłaty od 8 lat.

Portfel skonstruowany z powyższych koreańskich spółek dałby zatem inwestorowi stopę dywidendy równą 4,57%. Analogicznie brak tu gwarancji stałego zwiększania dywidendy w przyszłości, ale również mamy do czynienia z ustabilizowaną polityką wypłat.

 

Dywidendowi arystokraci z Japonii


Bliźniacze zestawienie z Japonii, dane z dividendsranking.com:


- Japan Tobacco Inc, 7,25%, wypłaty od 6 lat,
- Mabuchi Motor Ltd , 5,55%, wypłaty od 6 lat,
- Shimizu Corp., 5,36%, wypłaty od 6 lat,
- Sankyo Co Ltd, 5,11%, wypłaty od 6 lat,
- Japan Post Holdings Co Ltd, 5,07%, wypłaty od 6 lat,
- Aozora Bank, Ltd., 4,81%, wypłaty od 6 lat,
- Sumitomo Mitsui Financial, 4.74%, wypłaty od 6 lat,
- Japan Post Bank Co Ltd, 4,70%, wypłaty od 6 lat,
- Mizuho Financial Group Inc, 4.69%, wypłaty od 6 lat,
- Resona Holdings, Inc., 4,52%, wypłaty od 6 lat.

 

Stopa dywidendy z tak zbudowanego portfela wyniosłaby 5,18%.


Dywidendowi arystokraci z Indii


Na koniec przegląd spółek z giełdy w Indiach, dane z samco.in:


- Coal India Ltd, pierwsza wypłata: 9.62%, druga: 8.88%, wypłaty od 7 lat,
- REC Ltd, pierwsza wypłata: 20.26%, druga: 3.79%, wypłaty od 6 lat,
- NMDC Ltd, 3,99%, wypłaty od 7 lat,
- Oil And Natural Gas Corporation Ltd, 5.03%, wypłaty od 6 lat,
- Bharat Petroleum Corp. Ltd., 3.93%, wypłaty od 7 lat,
- Vedanta Ltd, pierwsza wypłata: 5.79%, druga: 3.30%, wypłaty od 6 lat,
- ITC Ltd, 4.48%, wypłaty od 7 lat,
- Bajaj Auto Ltd, 3.09%, wypłaty od 6 lat.

Na 8 walorach lista się kończy, ponieważ zdecydowałam się pominąć spółki ze stopą dywidendy niższą niż 3%. Średnia stopa dywidendy indyjskich spółek wynosi zatem 6,56% - dla przypomnienia, hongkondzkie spółki dały wynik 6,66%.

 

Dywidendy z Azji, z USA vs z Polski


Niewątpliwie wyselekcjonowane powyżej spółki azjatyckie mają znacznie krótszą historię wypłat niż analizowane w poprzednim artykule spółki z USA. Z tego powodu nie sposób jednoznacznie porównać wyników, ale w ramach przypomnienia:


- stopa dywidendy z portfela wszystkich arystokratów dywidendowych z USA wynosi 2,42%,
- stopa dywidendy z 9 amerykańskich arystokratów o najwyższej wartości wypłaty wynosi 5,12%.


Natomiast portfel skonstruowany z polskich spółek dywidendowych o historii wypłat minimum 10 lat daje 4,55%. Nie mniej jednak, gdyby skrócić horyzont czasowy, z pewnością można by uzyskać wynik lepszy, podobny do spółek z Hongkongu, Indii, Korei czy Japonii.

 

Droga do azjatyckiej dywidendy - na skróty


Skoro więc azjatyckie spółki, średnio patrząc, nie mają znacznej przewagi dywidendowej nad spółkami z Polski, a Ty nie czujesz się na siłach, by samemu selekcjonować orientalne walory, z pomocą przychodzą fundusze ETF.


By maksymalnie uprościć drogę do azjatyckich dywidend, najlepiej sięgnąć po ETF-y oferowane przez polskie domy maklerskie lub brokerów z siedzibą w Polsce (łatwiejsze rozliczenie podatku). Nie mniej jednak same ETF-y pochodzą zazwyczaj zza granicy. W takiej kombinacji podatkiem od zysków kapitałowych praktycznie nie musisz się martwić – rozliczasz go na podstawie informacji otrzymanych od maklera w PIT-8C. Natomiast podatek do dywidendy musisz rozliczyć własnoręcznie. O tym jak to zrobić, możesz przeczytać w najnowszym wydaniu magazynu „INWESTOR” – fragment artykułu:
https://www.fxmag.pl/artykul/inwestujesz-za-granica-sprawdz-jak-wycisnac-najwiecej-z-dywidend


Przegląd ETF-ów „dywidendowych” z krajów azjatyckich

 

1. SPDR S&P Pan Asia Dividend Aristocrats UCITS ETF.

Ten fundusz jest dostępny m.in.: w DM Banku Ochrony Środowiska i DM mBanku. Naśladuje indeks skupiający spółki z rejonów Azji, które charakteryzują się najwyższą stopą dywidendy, a dodatkowo od minimum 7 lat zwiększają wartość wypłaty. Pod uwagę brane są też m.in.: płynność i kapitalizacja – dokładny opis kryteriów doboru do indeksu znajdziesz tutaj. Dywidendy są dystrybuowane, a opłata za zarządzanie wynosi 0,55%. Wykres prezentuje się następująco:FXMAG akcje jaką dywidendę płacą spółki z hongkongu, korei, japonii oraz indii? będziesz zaskoczony! nikkei 225 nky  chińskie spółki, chiny, dolar hongkoński, dywidenda, dywidendowi arystokraci, dywidendowi arystokraci - co to za spółki, giełda hongkong, hongkong, indie giełda, inwestowanie w japoni, inwestowanie w spółki z usa, japonia, korea południowa, kurs dolara hongkońskiego, spółki dywidendowe, spółki z azji, stopa dywidendy, zysk na dywidendach,azja 1
Źródło: https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE00B9KNR336#chart

 


2. iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF.


ETF dostępny u polskiego brokera XTB – w dolarach, jak również i w euro. Odwzorowuje indeks 50 spółek o najwyższe średniej stopie dywidendy za ostatnie 5 lat z Australii, Hongkongu, Japonii, Nowej Zelandii i Singapuru. Przy czym w przypadku tego funduszu wymagana jest jedynie trzyletnia ciągłość wypłat dywidend. Tutaj dokładny opis. Dywidendy są dystrybuowane, a opłata za zarządzanie wynosi 0,59%. Wykres:FXMAG akcje jaką dywidendę płacą spółki z hongkongu, korei, japonii oraz indii? będziesz zaskoczony! nikkei 225 nky  chińskie spółki, chiny, dolar hongkoński, dywidenda, dywidendowi arystokraci, dywidendowi arystokraci - co to za spółki, giełda hongkong, hongkong, indie giełda, inwestowanie w japoni, inwestowanie w spółki z usa, japonia, korea południowa, kurs dolara hongkońskiego, spółki dywidendowe, spółki z azji, stopa dywidendy, zysk na dywidendach,azja 2
Źródło: https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/251567/ishares-asia-pacific-dividend-ucits-etf?switchLocale=y&siteEntryPassthrough=true#/

Dodatkowo, jako ciekawostkę w temacie ETF-ów warto przytoczyć wyniki pewnych badań: prof. Uniwersytetu Kyoto Yasuyuki Kato oraz naukowcy z Politechniki Gdańskiej pokazali, że fundusze ETF zyskują na popularności szczególnie w krajach azjatyckich. Co więcej, azjatyccy inwestorzy od funduszów bezpiecznych np.: naśladujących indeksy rynków rozwiniętych, preferują agresywne fundusze wysokiego ryzyka. Ekonomiści mówią tutaj niemal o warunkach hazardowych lub inwestycjach podobnych do zakładów z bonusowym zyskiem. 


Podsumowując: portfel dywidendowy zbudowany ze spółek o historii wypłat min. 5 lat i najwyższych stopach dywidendy dałby w 2020 roku średnią stopę na poziomach: 6,66%, 4,57%, 5,18% i 6,66% - odpowiednio dla giełdy w Hongkongu, Korei Południowej, Japonii i Indiach. Nie jest to wynik dający rejonom Azji i Pacyfiku przewagę nad resztą globu: stopa dywidendy z 9 amerykańskich arystokratów o najwyższej wartości wypłaty wynosi 5,12%, a stopa dywidendy spółek polskich to 4,55% (przy czym przyjęto tutaj bardziej wymagające kryterium historii wypłat, co ujemnie wpływa na wysokość stopy).

 

*Liczone stopą dywidendy. 

 

 

 

 

 

Notowania: NIKKEI 225

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NKY/

Maria Turek

Absolwentka finansów i rachunkowości. Pasjonatka inwestowania fundamentalnego oraz algorytmicznego. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk