• Odbierz prezent
Jak znaleźć najlepszy portfel mobilny do bitcoina (BTC)?

Z czternastej lekcji dowiesz się jakie funkcje i czynniki brać pod uwagę przy wyborze portfela mobilnego, a także który portfel mobilny do bitcoina jest najlepszy. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

 

Czy warto korzystać z aplikacji mobilnych do kryptowalut?

Portfel mobilny to chyba najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób na szyfrowanie kluczy do kryptowalut i przeprowadzania transakcji z ich udziałem. Obecnie mamy do wyboru dziesiątki różnych aplikacji, szczególnie na urządzenia z systemem Android, jednak tak naprawdę tylko kilka portfeli mobilnych jest godna uwagi i wolna od dodatkowego ryzyka.

 

Jak wybrać portfel mobilny?

Przede wszystkim warto korzystać z portfela, który jest otwartoźródłowy, czyli jego kod jest publicznie dostępny najczęściej w serwisie Github. Co nam to daje? Otwartoźródłowe projekty, nawet jeśli sami nie jesteśmy w stanie sprawdzić poprawności i wiarygodności kodu, dają nam wysokie prawdopodobieństwo tego, że portfel jest bezpieczny i nie ma krytycznych błędów, które zostają dość szybko wyłapane przez testerów i samych użytkowników. Warto też wybierać popularne aplikacje, które istnieją już jakiś czas i mają zespół developerów, który stale pracuje nad aktualizacjami i społeczność, która korzysta z tego portfela. Nie dajcie się nabrać na nowe, rewolucyjne portfele, które płacą za korzystanie z nich, bo najczęściej jest to oszustwo. Dobrym przykładem jest nieistniejący już Plus Token.

Warto wybierać portfel, który pozwala ustawić frazę zabezpieczającą do seeda (jest to naprawdę bardzo istotne).

Wybierajmy też portfele, które są kompatybilne z różnymi formatami adresów BTC, w tym z tymi obsługującymi SegWit (tańsze i lżejsze transakcje), zaczynające się od 3 i BC1. Korzystanie z portfela bez SegWit nie ma kompletnie żadnego sensu.

Portfel powinien też dawać nam możliwość wyboru wysokości opłaty transakcyjnej (priorytetu), ale to już jest w zasadzie standard.

 

Który portfel mobilny do bitcoina jest najlepszy?

Mimo tego, że aplikacji jest naprawdę sporo, faworyt jest w zasadzie jeden - Samourai Wallet, obsługujący wyłącznie bitcoina.

Jest łatwy w obsłudze dla początkujących i ma niespotykane w innych portfelach zaawansowane funkcje, zw. z bezpieczeństwem i prywatnością. Warto wymienić tutaj:

  • zabezpieczenie seeda dodatkową frazą bezpieczeństwa
  • obsługę SegWit i wszystkich formatów adresów BTC
  • funkcję Ricochet, która rozbija naszą transakcję na cztery dodatkowe, zwiększając naszą prywatność
  • funkcję Whirlpool, która jest mikserem kryptowalut i pozwala anonimowo wysłać BTC z naszego adresu
  • możliwość stworzenia tzw. PayNimu, czyli swego rodzaju pseudonimu, zamiast adresu publicznego, który pozwala nam przyjmować płatności, ale nie daje możliwości sprawdzenia salda i historii naszego adresu.

 

Samourai Wallet tak naprawdę nie ma konkurencji, ma jednak dwie podstawowe wady - jest dostępny wyłącznie na Androida i obsługuje tylko BTC.

 

Co, jeśli mam iPhone?

Portfelem do BTC godnym uwagi na urządzenia iOS jest Mycelium (dostępny też na Androida), a jeśli chodzi o multiwallety (obsługujące różne kryptowaluty), warto wspomnieć o aplikacjach Exodus i Coinomi.

Czytaj także: Jaki portfel kryptowalutowy jest dla mnie najlepszy? | #13 Kurs BITCOINA od Zera

Z trzynastej lekcji dowiesz się jak działa paper wallet i w jaki sposób stworzyć bezpieczny cold wallet, a także m.in. czy mobilne portfele kryptowalut są bezpieczne. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszyc.. Czytaj
Jaki portfel kryptowalutowy jest dla mnie najlepszy? | #13 Kurs BITCOINA od Zera

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk