• Odbierz prezent
Jak zmieniał się kurs euro, dolara, funta i franka w ostatnim miesiącu? Jakie są dalsze perspektywy?

Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła odreagowanie. Poniedziałkowy handel jest raczej spokojny, bez znaczniejszych odchyleń. Wybory do europarlamentu nie zrobiły na inwestorach większego wrażenia.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 29.04.2019-27.05.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2862

3,8080

3,8220

4,8461

Maksimum

4,3106

3,8436

3,8527

4,9342

Kurs euro EUR/PLN

1

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Od ponad dwóch tygodni notowania euro do złotówki wahają się w wąskim, 3-groszowym przedziale. Zakończone wczoraj wybory do Parlamentu Europejskiego niespecjalnie zainteresowały inwestorów. Możliwym wyjaśnieniem jest fakt, że w powyborczych sondażach nie było większych zaskoczeń. W ostatnim czasie tej parze walutowej ewidentnie brakuje jakiejś przełomowej informacji, która przywróciłaby większą zmienność. Na razie na horyzoncie trudno dostrzec taką możliwość. Ani członkowie Europejskiego Banku Centralnego, ani Rady Polityki Pieniężnej nie są skorzy do szybkich zmian w polityce monetarnej. Ostatnio nawet informacje związane z dolarem i sprawami Stanów Zjednoczonych nie mają aż tak dużego odzwierciedlania na tej parze walutowej. Wydaje się zatem, że na większe ruchy na EUR/PLN musimy poczekać do przełamania aktualnej konsolidacji, którą ograniczają poziomy 4,28 zł oraz 4,31 zł.

Kurs dolara USD/PLN

1

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 4-godzinowy

Zeszły tydzień w swej pierwszej części upłynął pod znakiem kontynuacji wzrostów, jednak czwartek i piątek przyniosły znaczne osłabienie dolara. Pomimo tej korekty nadal znajdujemy się w trendzie wzrostowym na parze USD/PLN, ale dalsza zwyżka przestała być już tak pewna. Po pierwsze, po raz kolejny nie udało się trwale przełamać linii oporu znajdującej się w okolicy poziomu 3,86 zł. Po drugie, po czwartkowych słabszych odczytach indeksów PMI dla przemysłu i usług, wizerunek silnej amerykańskiej gospodarki został lekko nadszarpnięty. Szacując dalsze notowania tej pary, warto mieć na uwadze trwające konflikty Amerykanów z Chinami, czy też Iranem.

Kurs franka CHF/PLN   

1

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Sytuacja na parze CHF/PLN przedstawia się podobnie do obrazu, który wyłania się z analizy wykresu złotówki do dolara, z tą różnicą, że na parze CHF/PLN widać przełamanie linii trendu. Wraz ze wzrastającym napięciem w sporach prowadzonych przez Stany Zjednoczone, inwestorzy poszukują schronienia we wciąż bezpiecznym franku szwajcarskim. Jednak po czwartkowych odczytach PMI z amerykańskiej gospodarki i pęknięciu bańki pod tytułem “silne USA postawi na swoim”, do łask powróciła nasza waluta. Z odpowiedzią na pytanie, czy jest to tylko korekta ruchu wzrostowego, czy może już trwała zmiana trendu, musimy jeszcze poczekać. Pierwszą przeszkodą dla notowań tej pary będzie silny poziom w okolicy 3,81 zł.

Kurs funta GBP/PLN

1

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Na parze GBP/PLN zagościł trend spadkowy. Aktualnie żadne informacje nie przemawiają za wzrostem wartości funta. Wstępna informacja o możliwości rozpisania ponownego referendum nie zrobiła na inwestorach dużego wrażenia. Również bez większego echa odbiła się decyzja premier Theresy May o rezygnacji ze stanowiska. Nawet ten fakt, mogący mieć w dalszej perspektywie duże konsekwencje dla rozwoju sytuacji związanej z Brexitem (od 7 czerwca inna osoba będzie odpowiedzialna za doprowadzenie z jak najmniejszymi negatywnymi konsekwencjami do opuszczenia Wspólnoty), nie poruszył szczególnie rynków. Jeżeli trend spadkowy na GBP/PLN się utrzyma, to pierwszy wyraźny poziom wsparcia znajduje się kilka groszy poniżej obecnego (4,86 zł).

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk