• Odbierz prezent
Jak złapać uciekający trend?

Nie jest tajemnicą to, że indeksy rynkowe w ostatnich latach wspinają się w górę. Dobrym przykładem uciekającego trendu jest sytuacja na indeksie S&P500 w 2017 roku. Dla kogoś z zewnątrz, kto nie jest aktywnym traderem, mogłoby się wydawać, że bardzo łatwo jest wykorzystać takie jednostronne trendy.

Jednak doświadczeni traderzy zapewne znają uczucie, które może się pojawić w takich sytuacjach. Mówię o “paraliżu” pojawiającym się, gdy czekasz na korektę, aby wejść na rynek. Korekta jednak nie następuje a rynek ciągle porusza się w górę lub w dół - bez Ciebie. Mówisz sobie, że “ten trend zaszedł zbyt daleko, niedługo musi dojść do odwrócenia, prawda?!”. Jak więc możemy wykorzystać uciekające trendy na rynku? W następnych kilku punktach postaram się pokazać Ci jak złapać uciekający trend i wykorzystać jego siłę…

Czym jest uciekający trend?

Na początku musimy być zgodni co do tego jak wygląda uciekający trend. O ile nie ma uniwersalnej, zaakceptowanej przez wszystkich definicji, to takie trendy są dosyć oczywiste i łatwo je rozpoznać.

Jest pewien koncept, który nazywam “idealnym trendem”. To sytuacja, w której rynek respektuje powroty do średniej (mam na myśli korekty do średnich kroczących) i pobliskich poziomów kluczowych, bo odbija się od nich przy każdej próbie rozpoczęcia korekty. Spójrzmy teraz na ten bardzo dobry przykład uciekającego lub “perfekcyjnego” trendu na indeksie S&P500 z 2017 roku…

Ważną cechą charakterystyczną uciekającego trendu są bardzo małe korekty do obszaru wartości. Dla tych z was, którzy są tu nowi - cofnięcie do obszaru wartości oznacza po prostu korektę ceny w kierunku wsparcia (trend wzrostowy) lub oporu (trend spadkowy). Można też powiedzieć, że są to cofnięcia do średniej. Im silniejszy jest trend, tym płytsze są zawarte w nim korekty. Ważną konsekwencją tego zjawiska jest to, że jeśli rynek prawie się nie cofa (bo trend jest tak silny), to czasami cena wybija coraz wyższe szczyty lub dołki (nawet historyczne) i nie ma oczywistych poziomów horyzontalnych, które mogłyby spowolnić trend, a co za tym idzie, rynek może z łatwością kontynuować ruch.

Jest to pewnego rodzaju pętla pozytywnego sprzężenia zwrotnego; cena porusza się agresywnie w jednym kierunku z minimalnymi korektami, bo fundamenty danego rynku są bardzo mocne i nie ma technicznych poziomów, które mogłyby zahamować rynek. Coraz więcej ludzi dołącza się do trendu, a cena kontynuuje jednokierunkowy ruch, nie oferując zbyt dużo dla osób rozgrywających korekty. Jeśli jednak wiesz jak wykorzystać taką sytuację, to umożliwi Ci to sporo łatwych zysków.

Jednym aspektem handlu na rynku z uciekającym trendem, który często się pomija jest to, że ceny zamknięcia są najważniejszym czynnikiem w analizie technicznej takiego rynku. Co mam na myśli? Przy silnym trendzie zwracamy szczególnie dużą uwagę na ceny zamknięcia, ponieważ są one najważniejszą wskazówką odnośnie tego, co się zaraz wydarzy na rynku. Ceny zamknięcia to coś więcej niż zapis historyczny ceny. To informacja, która mówi nam czy coś zostało potwierdzone, czy nie.

Gdy próbujemy zdeterminować panujący na rynku trend i szukamy znaków silnego trendu, który dopiero się rozkręca, to najlepiej nadaje się do tego wykres tygodniowy… ale bądź ostrożny, bo wykresy świecowe mogą “ukryć” istotne informacje, albo sprawić, że są one trudniejsze do zauważenia. Dlatego zawsze patrzę na wykres liniowy interwału dziennego i tygodniowego, aby łatwiej zidentyfikować rynek w początkowym lub zaawansowanym stadium trendu. Znacznie łatwiej jest dostrzec silny trend właśnie na wykresie liniowym (na podstawie cen zamknięcia), gdyż nie pokazują się na nim cienie, a pozostaje jedynie kierunek, poziomy kluczowe i to, co wydarzyło się na tych poziomach. Jeśli mi nie wierzysz, to otwórz sobie wykres świecowy interwału dziennego, a następnie przerzuć się na wykres liniowy - prawdopodobnie zobaczysz informacje, których wcześniej nie dostrzegłeś.

W każdym ustanowionym trendzie zwracaj uwagę na główne poziomy kluczowe interwału tygodniowego. Może to uchronić Cię przed wyrzuceniem z rynku i pokaże Ci jaśniejszy obraz umożliwiający odfiltrowanie wszystkich cieni świec. Aby tego dokonać, otwórz po prostu wykres liniowy i zobaczysz bardziej wygładzony zapis ceny. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk