• Odbierz prezent
Jak zarobić na wzroście ceny kukurydzy? Gdzie i jak spekulować?
fot. freepik.com

Ceny kukurydzy nieubłaganie zbliżają się do historycznych szczytów z połowy 2013 roku, zmienność jest bardzo wysoka, a więc spekulanci mogą szukać okazji na tym bardzo istotnym rynku. Co warto o nim wiedzieć z perspektywy tradera i jak uzyskać na niego ekspozycję? 

 

Co musisz wiedzieć o rynku kukurydzy?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii edukacyjnej CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB i w której zajmujemy się lewarowanymi instrumentami pochodnymi. W tym odcinku kontynuujemy przegląd tzw. soft commodities, czyli surowców rolnych. Po pszenicy nadszedł czas na kukurydzę, która jest jednym z najchętniej wybieranych rynków rolnych przez spekulantów.

I oczywiście standardowo, zanim przejdę do tego w jaki sposób możemy uzyskać lewarowaną ekspozycję na rynek kukurydzy, wraz z możliwością rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków, opowiem o najważniejszych czynnikach fundamentalnych tego rynku, które mają wpływ na notowania surowca.

 

 

 

 

Zacznijmy od tego, że kukurydza jest jednym z najszerzej uprawianych surowców rolnych na świecie - globalne zbiory w sezonie 2020/21 wyniosły 1,100 mld ton, czyli były znacznie większe niż pszenicy (760 mln ton w poprzednim sezonie). Kukurydza jest najważniejszym zbożem paszowym na świecie, ponad połowa podaży surowca (ok. 65%) jest wykorzystywana do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych. Kukurydzę wykorzystuje się też oczywiście w przemyśle młynarskim do produkcji mąki kukurydzianej, oleju kukurydzianego. Z kukurydzy robi się też kaszę kukurydzianą, płatki, chrupki, nachosy. Ważnym zastosowaniem kukurydzy, ze względu na bardzo wysoką zawartość skrobi, jest produkcja syropu kukurydzianego, który sam jest wykorzystywany jako substancja słodząca i służy do produkcji słodzików (np. ksylitolu). Syrop kukurydziany jest na tyle popularny, że odpowiada za ponad połowę substancji słodzących w produktach spożywczych w USA. Nie można też zapominać o tym, że słodkie odmiany kukurydzy zwyczajnej mają jadalne nasiona po obróbce termicznej i same w sobie są pożywieniem i to takim, które ma dominującą rolę w diecie mieszkańców mniej zamożnych krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki (w tych regionach nawet przeszło 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pochodzi ze spożywania kukurydzy). Ogólnie jednak mniej niż 5% całkowitej podaży surowca służy do bezpośredniego spożycia przez człowieka.

Oprócz tego, kukurydza jest szeroko wykorzystywana w przemyśle alkoholowym, głównie do produkcji amerykańskiej whiskey (burbonu) czy wódki, choć na znacznie mniejszą skalę.

W USA i Niemczech na szerszą skalę kukurydzę stosuje się też do produkcji bioetanolu (paliwo albo dodatek do benzyny) i biogazu.

 

Co wpływa na cenę kukurydzy?

Kukurydza ze względu na to, że jest dość mało wymagająca pod względem gleby i warunków atmosferycznych, jest uprawiana na wszystkich kontynentach. Od lat największym producentem kukurydzy są oczywiście Stany Zjednoczone, które w zeszłym sezonie (2020/21) odpowiadały za ponad 30% globalnej podaży (zbiory w USA wyniosły prawie 398 tys. ton). Na drugim miejscu znajdują się Chiny, z ponad 272 tys/ ton kukurydzy w zeszłym sezonie, podium zamyka Brazylia z 115 tys. ton upraw. Produkcja kukurydzy w całej EU wyniosła w zeszłym roku niecałe 70 tys. ton (Polska jest na trzecim miejscu, po Francji i Niemczech). Na szóstym miejscu, po Argentynie, znajduje się Ukraina, która w zeszłym roku miała zbiory na poziomie 42 tys. ton. 

Jeśli chodzi o notowania kukurydzy, to oczywiście wpływ na jej rosnącą cenę mają wszelkie zaburzenia podaży, a tych w ostatnim czasie było całkiem sporo. 

Dlatego też cena jednego busz;la kukurydzy przekracza 8 dolarów i zbliża się do historycznych szczytów z lipca 2012 roku, kiedy cena wynosiła 8,24 USD za buszel. Na początku tego roku cena buszla kukurydzy oscylowała w granicach 5,75 USD, natomiast wiele się wydarzyło od tamtego czasu. Największy impuls wzrostowy jest podyktowany atakiem Rosji na Ukrainę, która jest strategicznym producentem kukurydzy i która już od ponad miesiąca wstrzymuje eksport surowca. Wzrosty notowań kukurydzy stymulują też słabe warunki atmosferyczne w Brazylii i prognozowane niższe zbiory, a także lockdowny w Chinach, które utrudniają uprawy i mogą doprowadzić do opóźnień w zbiorach.

Dla podwyższonego popytu w USA nie pozostają też bez znaczenia zapowiedzi szerszego wykorzystania bioetanolu w ramach sankcji na rosyjską ropę i walkę z rosnącymi cenami paliw. 

Oczywiście, trzeba też pamiętać o tym jaki wpływ mają ceny kukurydzy np. na koszty hodowli zwierząt, ale o tym więcej w innym odcinku. 

 

Handel na rynku kukurydzy - kontrakty futures

Podobnie jak w przypadku pszenicy, benchmarkiem cenowym dla rynku kukurydzy są kontrakty terminowe na giełdzie CBOT (ticker: ZCN2) z fizyczną dostawą instrumentu bazowego. Pojedynczy kontrakt ma wartość 5000 buszli kukurydzy, więc raczej nie jest przystosowany dla traderów indywidualnych.

Dla mniejszych spekulantów CME przygotowało kontrakty E-Mini (ticker: XCN2), które mają mnożnik na poziomie 1000 buszli. Wartość nominalna pojedynczego kontraktu przy cenie 8 USD za buszel to 8000 USD. Tak więc, przy założeniu minimalnego depozytu zabezpieczającego na poziomie 7,5% otworzymy najmniejszą pozycję z kwotą 600 USD, czyli ok. 2557 złotych, nie wliczając w to kosztów transakcyjnych.

 

Kontrakty CFD na kukurydzę

Jeśli natomiast chodzi o instrumenty pochodne na rynku pozagiełdowym, to do wyboru mamy dość szeroką ofertę kontraktów CFD na kukurydzę, które znajdziemy na platformach większości brokerów. Maksymalna dźwignia u regulowanych brokerów to 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego, natomiast szczegółowa specyfikacja kontraktów może się różnić, w zależności od konkretnego brokera.

Na platformie xStation 5 od XTB znajdziemy kukurydzę pod symbolem CORN. I podobnie jak w przypadku pszenicy, cena instrumentu jest podawana w setkach buszli, a wartość 1 lota to 500 jednostek instrumentu bazowego, czyli 50 000 buszli kukurydzy. Oczywiście na pozycję o wolumenie 1 lota trzeba mieć naprawdę spory depozyt, ale CFD dają nam możliwość otwierania pozycji wartości ułamków lota, aż do 1/100, czyli 1 mikro lota. I właśnie taka pozycja przy cenie 8 USD za buszel instrumentu bazowego wymaga od nas zaangażowania depozytu lekko ponad 1705 PLN, już z wliczonymi kosztami transakcyjnymi. 

 

Notowania: KUKURYDZA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ZC2!/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk