Wrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) będzie miało większe znaczenie, niż jeszcze mniej więcej tydzień temu sądził rynek. Spotkanie niewątpliwie będzie istotne dla pary EUR/USD, która ostatnio znalazła się pod presją.
Rada Prezesów spotka się we Frankfurcie w czwartek. Decydenci będą rozmawiać o tym, jak radzi sobie gospodarka strefy euro po wycofaniu większości środków mających ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w krajach strefy euro. Będą oni również oceniać efektywność ostatniego agresywnego łagodzenia polityki pieniężnej. W czerwcu EBC rozszerzył zakres wprowadzonego u szczytu rynkowej paniki w marcu nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP). W konsekwencji tego rozszerzenia pułap programu dobił do 1,35 bln euro. Program potrwa co najmniej do końca czerwca 2021 roku.
Ostatnia poprawa w miękkich odczytach aktywności gospodarczej dostarczy EBC pewnej otuchy, jednak niespodziewany spadek sprzedaży detalicznej w lipcu będzie stanowił powód do obaw. Kluczowym punktem dyskusji jednak będzie prawdopodobnie ostry spadek inflacji w strefie euro. Dane, jakie poznaliśmy w ubiegłym tygodniu pokazały, że dynamika cen konsumpcyjnych w bloku walutowym w sierpniu spadła poniżej zera w ujęciu rocznym po raz pierwszy od 2016 roku (-0,2% wobec oczekiwanego poziomu 0,2%). To znacznie niższy poziom niż średni zakładany na ten rok w projekcji z czerwca. Co ważniejsze, inflacja bazowa, która nie uwzględnia najbardziej zmiennych komponentów, czyli cen żywności i energii doświadczyła jeszcze większego spadku. W sierpniu znalazła się ona na poziomie 0,4% w ujęciu rocznym, znacznie poniżej poziomu 1,2% odnotowanego w lipcu.
Wykres 1: Inflacja w strefie euro (2013 - 2020)
Źródło: Refinitiv Datastream Data: 07/09/2020
W przeciwieństwie do niektórych innych podobnie istotnych banków centralnych, obecnie jedynym zadaniem EBC jest podniesienie inflacji w bloku walutowym do poziomu bliskiego, ale poniżej 2%. Zupełny brak presji inflacyjnej w strefie euro to istotny powód do zmartwień banku centralnego i może zdominować dyskusje prowadzone przez decydentów w tym tygodniu.
Poniżej przedstawiamy kluczowe kwestie, na które w kontekście komunikacji banku warto zwrócić uwagę w czwartek.
Wykres 2: Kurs EUR/USD (wrzesień ‘19 - wrzesień ‘20)
Źródło: Refinitiv Datastream Data: 07/09/2020
Spodziewamy się, że ton czwartkowej komunikacji EBC będzie przesunięty bardziej w gołębią stronę, zwłaszcza biorąc pod uwagę ponure dane inflacyjne z poprzedniego tygodnia. Jeśli bank wyrazi obawy dotyczące przedłużającego się okresu deflacji, jednocześnie sugerując, że kolejne rozszerzenie programu PEPP może nastąpić w dalszej części roku, sądzimy, że euro w czwartek doświadczy presji wyprzedażowej. Komentarze ze strony Lagarde dotyczące ostatniej siły euro lub zwiększone obawy dotyczące drugiej fali infekcji koronawirusem w naszej opinii również skłoniłyby inwestorów do pozbywania się euro.
Decyzje EBC poznamy w czwartek o 13:45, konferencja prasowa odbędzie się o 14:30.
Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.
Ebury Partners UK Ltd jest regulowane przez FCA (Financial Conduct Authority) jako autoryzowana Instytucja Pieniądza Elektronicznego. Numer rejestru: 900797.