• Odbierz prezent
Jak zareaguje kurs dolara USD? Wyczekiwanie na rynku Forex

Wall Street zdołała do wieczora wymazać korekcyjne spadki obserwowane po południu, ale podczas handlu w Azji widoczna była ostrożność, co przełożyło się na niewielkie spadki giełdowych indeksów. Na rynku FX widoczne jest wyczekiwanie na jutrzejsze wystąpienie szefa FED na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole - oczekuje się, że Jerome Powell da kolejny impuls dolarowi. Deklaracje Chin o tym, że są zainteresowane podtrzymaniem ustaleń z umowy handlowej nieco podbiły notowania chińskiego juana, ale i też sama informacja nie jest żadnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wcześniejsze doniesienia o "konstruktywnym dialogu" podczas rozmów Liu He z Lighthizerem i Mnuchinem.

OKIEM ANALITYKA - Wyczekiwanie

Rynek FX ogarnął zastój, co przekłada się na mniejszą zmienność notowań na głównych parach, oraz ignorowanie pewnych danych, w oczekiwaniu na inne - ważniejsze. Mowa o wczorajszych nieoczekiwanie słabych danych Conference Board dotyczących zaufania konsumentów - spadek w sierpniu do 84,8 pkt. - które mogą obrazować niepewność dotyczącą dalszego przebiegu pandemii (chociaż teoretycznie w mediach mamy coraz więcej informacji nt. prac nad potencjalną szczepionką). Teoretycznie skutecznym panaceum na różne rodzaje niepewności są działania FED, oraz decydentów w postaci pakietów fiskalnych. Niewykluczone, że to właśnie zamieszanie wokół wdrożenia czwartego już programu w Kongresie, miało negatywny wpływ na wczorajsze dane. Ale kluczowy wątek dopiero przed nami - mowa o jutrzejszym wystąpieniu Jerome Powella w Jackson Hole. Jeszcze wczoraj zwracałem uwagę na to, że FED nie ma za bardzo alternatywy i musi nadal iść drogą wytyczoną w marcu, a przede wszystkim wysłać wyraźny przekaz, że jest do tego zdeterminowany, także w postaci ewentualnego zwiększenia skali podejmowanych działań. Ta ostatnia kwestia nie wybrzmiała nazbyt dobrze w zapiskach z lipcowego posiedzenia i stała się pretekstem do krótkiego odbicia dolara. Teraz może być podobnie - potencjalny short squeeze jest możliwy, jeżeli rynki nie uwierzą w pełni Powellowi - ale scenariusz bazowy to dalsze spadki dolara.

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk