• Odbierz prezent
Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie przynosi relatywnie niewielkie ruchy cenowe i nieznaczną przewagę strony podażowej. Cena ropy Brent nadal jest spychana poniżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w rejonie 61-62 USD za baryłkę.

Pozytywnym akcentem podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej był zaskakujący spadek zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii podał, że w minionym tygodniu zapasy spadły o 4 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich wzrostu o 1,2 mln baryłek. Częściowo ten spadek wynikał z obniżonego importu ropy naftowej, jednak ogólnie dane te miały pozytywny wydźwięk, ponieważ obniżające się zapasy mają także związek z sezonowym wzrostem popytu na paliwa. Podobnych spadków zapasów można oczekiwać również w kolejnych tygodniach.

1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dane dotyczące zapasów przyczyniły się do zakończenia wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej na plusie, jednak optymizm nie utrzymał się na długo. W centrum uwagi inwestorów pozostają negocjacje pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi w kwestiach sporu handlowego. Dzisiaj i jutro ma trwać kolejna runda rozmów, jednak na rynku pojawia się coraz więcej wątpliwości co do tego, czy przyniosą one pozytywny efekt. Ostatnie stanowcze słowa Donalda Trumpa pokazały, że do kompromisu jest daleko – a wręcz wydaje się wątpliwe, czy do niego w ogóle dojdzie.

Kwestie polityczne mogą być szczególnie istotne na rynku ropy naftowej pod koniec bieżącego tygodnia. Brak pozytywnego wyniku rozmów na linii USA-Chiny zwiększyłby awersję inwestorów do ryzyka, co najprawdopodobniej przełożyłoby się negatywnie na notowania ropy naftowej. Z kolei uspokajające słowa polityków stworzyłyby sprzyjające warunki dla cen ropy do chociażby delikatnego odreagowania wzrostowego.

1

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

KUKURYDZA

Podwyższona zmienność notowań kukurydzy w USA.

Ostatnie tygodnie na rynku kukurydzy są okresem nerwowych, dynamicznych ruchów cen tego zboża. Niemniej, notowaniom kukurydzy brakuje wyraźnego kierunku, a jej ceny w Stanach Zjednoczonych oscylują w ostatnich tygodniach w okolicach 3,55-3,70 USD za buszel.

Wczoraj ceny kukurydzy z powrotem znalazły się pod presją podaży. Wynika to przede wszystkim z prognoz bezdeszczowej pogody w centralnej części Stanów Zjednoczonych w przyszłym tygodniu. Takie warunki byłyby sprzyjające do przyspieszenia zasiewów kukurydzy i nadrobienia wcześniejszych zaległości (wynikających z niesprzyjającej pogody).

Kwestia konfliktu na linii USA-Chiny nie jest na rynku kukurydzy aż tak istotna jak na rynku soi – niemniej, jeśli państwa te będą wprowadzały nowe cła, to również notowania kukurydzy mogą znaleźć się pod presją podaży, wynikającą z potencjalnego zmniejszenia popytu na to zboże w USA, a także ze wzrostu awersji inwestorów do ryzyka i ogólnych obaw o stan światowej gospodarki.

1

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk