• Odbierz prezent
Jak zarabiać bez prognozowania cen?

Spójrz na ten wykres i zastanów się co teraz zrobić? Kupić czy sprzedać?

Jak zarabiać bez prognozowania cen? - 1

Rysunek 1. Wykres kursu indeksu S&P500.

Wiesz już co zrobić? Jeżeli wiesz to masz ogromne szczęście. Większość inwestorów nie ma zupełnie pojęcia co w danej sytuacji zrobić. Statystycznie mamy 50% szans, że rynek pójdzie w górę lub w dół. Najciekawsze jednak jest to, że mimo wszystko możemy na tym zarobić. Dlaczego? Bo jak stwierdziliśmy, rynek ruszy w górę albo w dół. Bez zmian cen rynki po prostu umierają o czym przekonała się pewna amerykańska giełda, która próbowała w przeszłości wprowadzić stałe kursy.

Więc jak na tym zarobić? Zacznijmy od bardzo prostego przykładu. W miejscu naszej ostatniej ceny rysuję poziomą linię. Za każdym razem, kiedy cena na koniec świeczki będzie powyżej tej linii otworzę pozycję długą (zrealizuję transakcję kupna), a kiedy cena zamknie się poniżej tej linii otworzę pozycję krótką (zrealizuję transakcję sprzedaży). Oczywiście cena może kilka razy przeciąć linię narażając mnie początkowo na koszty jednak w pewnym momencie kurs coraz bardziej będzie oddalał się od mojej ceny otwarcia pozycji i niezależnie od tego czy pójdzie w dół, czy w górę, moja pozycja zacznie przynosić dochody. Na poniższym wykresie na dole pokazana została linia kapitału, czyli moje zyski i straty, a na wykresie ceny zielonymi strzałkami zaznaczono transakcje kupna, a czerwonymi transakcje sprzedaży.

Jak zarabiać bez prognozowania cen? - 2

Rysunek 2. Strategia przecięcia linii (Cross) z serwisu exeria.com oraz jej linia kapitału.

Na początku rzeczywiście ponoszę koszty tej strategii aby później odrobić je z nawiązką.

Masz ochotę na więcej? Powyższą strategię warto stosować na rynkach, które przyjmują wyraźne trendy – np. pokazany powyżej indeks akcji. Są jednak rynki (np. rynki walut), których ceny charakteryzują się powrotem do średniej. Pewnie nie raz zauważyliście, jak ceny dolara lub euro skaczą w dół i w górę chociaż od lat są w miarę stabilne. Na takich rynkach możemy stosować strategię dokładnie odwrotną. Co więcej, możemy ją rozbudować i powstawiać więcej poziomych linii. Zobacz jak może to wyglądać na poniższym wykresie. Na dole tego wykresu pokazane są linie kapitału (zyski i straty) dla każdego poziomu.

Jak zarabiać bez prognozowania cen? - 3

Rysunek 3. Kilka strategii przecięcia linii (Cross) z serwisu exeria.com oraz ich linie kapitału.

Nie potrafisz samodzielnie prognozować cen? Większość inwestorów nie potrafi dobrze tego robić. Mimo to chcesz zarabiać na zmianie cen? Możesz wykorzystać handel algorytmiczny i automatyzację. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce oznacza, że nie musimy prognozować, w którą stronę pójdzie rynek i nie musimy siedzieć przed komputerem obserwując cen.

W rzeczywistości handel algorytmiczny, dzięki nowym technologiom, jest dużo prostszy niż się wydaje. Wykorzystujemy w nim pewne charakterystyczne cechy rynków, jak powrót do średniej, korelacje cen czy stałą zmienność. Dzisiaj wystarczy pół godziny i darmowe konto demo, żeby nauczyć się inwestować w ten sposób.

 


Tomasz Korecki

Współtwórca i założyciel serwisu Exeria.com. Związany z rynkiem kapitałowym od 1995 roku. Makler papierów wartościowych. Absolwent Wydziału Matematyki Politechniki Poznańskiej oraz MBA The Nottingham Trent University. Specjalista od handlu algorytmicznego oraz nowych technologii na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk