• Odbierz prezent
Jak zamknąć konto w banku? Jak zrezygnować z oferty rachunku bankowego? Zmiana banku, rezygnacja z konta

Wiele osób otwiera konta bankowe, niezależnie od tego czy jest to rachunek bieżący, oszczędnościowy, walutowy czy debetowy. Banki umożliwiły już dokonanie tego w bardzo łatwy i szybki sposób, wystarczy złożyć wniosek drogą elektroniczną. Co jednak w przypadku gdy chcesz anulować aktualny rachunek bankowy? Z artykułu dowiesz się w jaki sposób zrezygnować z posiadania konta bankowego, jak wygląda cały ten proces i jaka metoda będzie najbardziej dogodna i szybka.

Dlaczego niekiedy warto zdecydować się na zamknięcie konta?

Często zdarzają się sytuacje, w których oferta promocyjna dotycząca twojego konta dobiega końca i nie jest już tak atrakcyjna jak była do tej pory. Bywa również tak, że klienci banków znajdują pośród dostępnych oferta znaczniej korzystniejszą od tej którą mają. W takim przypadku przez myśl przechodzi nam, aby zrezygnować z bieżącego rachunku. Jak wygląda proces rezygnacji? Mimo, iż warunki w bankach są do siebie podobne, każdy usługodawca ma swoją politykę i może wymagać innych działań, koniecznych do zamknięcia konta. Działanie takie można wykonać samodzielnie bądź zwracając się z taką prośbą do nowego banku.

Proces zamknięcia konta bankowego

Istnieje wiele możliwości, które można wykorzystać, aby zlikwidować istniejący rachunek bieżący. Jest to możliwe zarówno drogą elektroniczną, osobiście w placówce banku, telefonicznie, kontaktując się z konsultantem poprzez infolinie, logując się w aplikacji mobilnej, bądź po prostu listownie. Wszystkie działania są możliwe, jednak aby proces przebiegł sprawnie, bez zbędnych formularzy, ankiet i utraty czasu należy wybrać metodę zgodną z zasadami działania Twojego banku. . Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o prawie bankowym, jeżeli na Twoim koncie nie dokonano żadnych operacji, poza dopisywaniem odsetek w przeciągu 2 lat ulega ona rozwiązaniu, o ile umowa nie stanowi inaczej.

Wypowiedzenie umowy

Być może nie pamiętasz, ale przy zakładaniu konta bankowego z pewnością podpisywałeś umowę. Jak to bywa w sytuacjach gdy pospisujesz jakąkolwiek umowę, chcąc z niej zrezygnować - konieczne będzie jej wcześniejsze wypowiedzenie.

Potrzebne dokumenty

To jakich dokumentów potrzebujesz może zależeć od rodzaju otwartego rachunku. Jeżeli jest to podstawowy rachunek rozliczeniowy zapewne wystarczy dowód osobisty. Jednak w przypadku konta firmowego konieczne może być potwierdzenie podpisów przez notariusza, oraz wiele danych przy sporządzaniu wypowiedzenia (REGON, NIP, pełna nazwa firmy itp.)

Jak zamknąć konto bankowe?

Obowiązkiem osoby chcącej zrezygnować z rachunku bankowego jest złożenia wypowiedzenia umowy, poinformowanie przedstawiciela banku o planowanym działaniu i spełnienie wszystkich warunków jakie stawia, aby proces został sfinalizowany. Warto pamiętać, aby przed rezygnacją z konta bankowego otworzyć nowy rachunek w tej samej bądź innej placówce banku. Dzięki posiadaniu nowego konta środki, jakie posiadasz zostaną z łatwością umieszczone na rachunku.

Ile trwa zamykanie konta?

Czas trwania procesu zamknięcia rachunku również jest zależny od zasad obowiązujących w konkretnej instytucji. Na ogół jest to jednak 30 dni, czyli czas jaki obowiązuje okres wypowiedzenia. Zdarzają się sytuacje, że konto bankowe może zostać zamknięte w trybie natychmiastowym, oczywiście musi to być zgodne z umową, lub w przypadku gdy jedna ze stron nie wywiązuję się z umowy a druga powołując się na kodeks cywilny, dokonuje rezygnacji.

Czy trzeba płacić za zamknięcie konta? Ile zapłacę za rezygnacje z rachunku bankowego?

Niestety banki coraz częściej zabezpieczają się przed sytuacjami kiedy kliencie otwierają konto przyciągnięci przez korzystną promocje, a po jej zakończeniu składają wniosek o rezygnację z konta. Takie sprytne działanie niestety jest już przez bank blokowane, w postaci obowiązku założenia konta na np. minimum rok czasu. Oczywiście można takie konto zamknąć przed upływem tego czasu, ale klient poniesie często wysoki koszt. Na ogół jednak jeśli korzystasz od pewnego czasu z usług jednego banku, nie pobierze on od Ciebie opłaty za rezygnację.

Zamknięcie konta bankowego z zachowaniem numeru konta

Niestety nie ma możliwości zmiany konta bankowego zostawiając ten sam numer konta. Przeniesienie rachunku bankowego do innego banku wiąże się z utworzeniem nowego konta, a co za tym idzie także nowego numeru rachunku. Jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których kliencie rezygnują z zamknięcia rachunku bankowego, szczególnie w przypadku kont firmowych. Istnieje jednak możliwość skorzystania z pomocy bankiera, aby przesłał informacje do wszystkich kontrahentów dotyczącą zmiany numeru rachunku. Dzięki takiemu działaniu zmniejszasz prawdopodobieństwo otrzymania środków na już nieaktywny rachunek bankowy.

Kogo powinniśmy powiadomić o zmianie numeru rachunku bankowego?

Jeżeli dotyczy to konta firmowego koniecznym będzie powiadomienie wszystkich kontrahentów z którymi dokonujesz wzajemnych transakcji w postaci przelewów. Jeżeli chodzi o rachunek prywatny powinieneś powiadomić między innymi pracodawcę, wszystkich odbiorców i nadawców stałych zleceń, najemny bądź osoby wynajmujące od Ciebie mieszkanie, wszelkie instytucje pomocowe, z których otrzymujesz świadczenia, jak również ZUS czy US.

Zamknięcie konta bankowego z zachowaniem numeru rachunku w tym samym banku

Jeżeli wybierasz inną ofertę tego samego banku w którym posiadasz aktualne konto możesz wnioskować o założenie konta i rezygnacje z obecnego drogą elektroniczną. W takim przypadku jeśli decydujesz się na zmianę oferty, która jest proponowana przez ten sam bank, często istnieje możliwość zachowania numeru konta. Jest to bardzo ważna informacje, gdyż zmiana numeru rachunku bywa problematyczna dla posiadaczy konta.

Sposoby zamknięcia konta bankowego

Tak jak zostało to wspomniane powyżej istnieje kilka sposobów na złożenie rezygnacji z oferty. Poniżej wyjaśnimy w jakich przypadkach można korzystać z danej metody.

Rezygnacja z konta przez internet

Nie wszystkie instytucje oferują możliwość zamknięcia konta bankowego przez internet. Dodatkowo jest to dość skomplikowany proces, wiążący się z obszerną dokumentacją konieczną do wysłania. Nic w tym dziwnego, banki po prostu nie chcą tracić swoich klientów, dlatego nie ułatwiają tego procesu. Najlepszym sposobem będzie zapoznanie się z całą procedurą rezygnacji dla konkretnego banku.

Rezygnacja z konta osobiście w placówce banku

Jeżeli tylko masz czas, aby odwiedzić placówkę banku prawdopodobnie będzie to najlepszy sposób na założenie rezygnacji. Zaletą jest w tym przypadku na pewno obecność konsultanta, który udzieli Ci odpowiedzi na pytania i wyjaśni jakie działania są wymagane, aby zrealizować plan.

Rezygnacja z konta przez telefon

Podobnie jak w przypadku rezygnacji przez internet nie każdy bank umożliwia zamknięcie rachunku wykorzystując tę metodę. Jednak jeśli należysz do posiadaczy konta w instytucji, która akceptuje ten sposób wystarczy wykonać telefon i być przygotowanym na długą rozmowę. Konsultant zweryfikuje Twoje dane, a następnie możesz być przekonany, że na wszelkie sposoby będzie rozradzał Ci dokonanie tego działania.

Jaki wniosek jest potrzebny do złożenia rezygnacji z prowadzenia rachunku bankowego?

Jak już wspomnieliśmy, aby rozpocząć proces zamknięcia konta należy złożyć odpowiedni wniosek. Wymagania co do wniosku bywają różne, większość instytucji jednak udostępnia pobranie odpowiedniego wniosku ze strony internetowej. W przypadku pozostałych banków należy samodzielnie sporządzić taki formularz, powinien on zawierać:

  • Dane osobowe (imię bądź imiona i nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego wraz z serią)
  • Numer rachunku, którego dotyczy wniosek
  • Numer rachunku, na który mają zostać przelane środki z aktualnego konta
  • Uwzględnienie innych produktów banku z których korzystałeś i także planujesz zrezygnować (karta debetowa, karta kredytowa)

Zamknięcie konta w poszczególnych bankach

Alior Bank

W Alior Banku konto możesz zamknąć zarówno osobiście w placówce banku, przez internet, w bankowości internetowej jak i telefonicznie przez infolinie.

Jak zamknąć konto w banku? Jak zrezygnować z oferty rachunku bankowego? Zmiana banku, rezygnacja z konta (Alior Bank, Millennium, mBank, BNP Paribas, Nest Bank, PKO BP, Pekao S.A., ING, Getin Bank, Santander) - 1

ING

W ING konto możesz zamknąć zarówno osobiście, przez bankowość elektroniczną jak i telefonicznie przez infolinię.

PKO BP

W PKO BP konto możesz zamknąć jedynie osobiście w placówce banku lub listownie.

Pekao S.A.

W Pekao S.A. konto możesz zamknąć jedynie osobiście w placówce banku lub listownie.

  • BNP Paribas
    W BNP Paribas konto można zamknąć osobiście w placówce banku, listownie oraz telefonicznie przez infolinię.

Jak zamknąć konto w banku? Jak zrezygnować z oferty rachunku bankowego? Zmiana banku, rezygnacja z konta (Alior Bank, Millennium, mBank, BNP Paribas, Nest Bank, PKO BP, Pekao S.A., ING, Getin Bank, Santander) - 2

  • Getin Bank
    W Getin Banku ko to można zamknąć w bankowości internetowej lub osobiście w placówce banku

Jak zamknąć konto w banku? Jak zrezygnować z oferty rachunku bankowego? Zmiana banku, rezygnacja z konta (Alior Bank, Millennium, mBank, BNP Paribas, Nest Bank, PKO BP, Pekao S.A., ING, Getin Bank, Santander) - 3

mBank

W mBanku konto można zamknąć w bankowości internetowej, telefonicznie przez infolinię, listownie oraz osobiście w placówce banku.

Jak zamknąć konto w banku? Jak zrezygnować z oferty rachunku bankowego? Zmiana banku, rezygnacja z konta (Alior Bank, Millennium, mBank, BNP Paribas, Nest Bank, PKO BP, Pekao S.A., ING, Getin Bank, Santander) - 4

Santander Bank

W Santander Bank konto można zamknąć osobiście w placówce banku, listownie oraz telefonicznie przez infolinię.

Jak zamknąć konto w banku? Jak zrezygnować z oferty rachunku bankowego? Zmiana banku, rezygnacja z konta (Alior Bank, Millennium, mBank, BNP Paribas, Nest Bank, PKO BP, Pekao S.A., ING, Getin Bank, Santander) - 5

Millennium

W banku Millennium konto można zamknąć osobiście w placówce banku, listownie, przez system Millenet oraz telefonicznie przez infolinię.

Jak zamknąć konto w banku? Jak zrezygnować z oferty rachunku bankowego? Zmiana banku, rezygnacja z konta (Alior Bank, Millennium, mBank, BNP Paribas, Nest Bank, PKO BP, Pekao S.A., ING, Getin Bank, Santander) - 6

Nest Bank

W Nest Banku konto można zamknąć osobiście w placówce banku, listownie, mailowo lub telefonicznie przez infolinię.


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk