• Odbierz prezent
Jak wykorzystać arkusz zleceń w handlu na giełdzie? Darmowy arkusz zleceń - gdzie go szukać?

Czym jest arkusz zleceń na giełdzie? W jaki sposób i dlaczego warto z niego korzystać?  Jakie nie do końca oczywiste informacje można wyciągnąć z orderbooka, a także w jaki sposób uzyskać dostęp do niego za darmo?

 

Do czego służy arkusz zleceń?

Arkusz zleceń to aktualizowane w czasie rzeczywistym zestawienie ofert kupna i sprzedaży dla konkretnej spółki notowanej na giełdzie. 

Po lewej stronie znajdują się oferty kupna (czyli ask), a po prawej oferty sprzedaży akcji (czyli bid). Oferty w arkuszu zawsze uszeregowane są w kolejności ich najszybszej realizacji - dlatego oferty kupna są posegregowane cenami malejąco (najwyższa cena jako najmniej korzystna dla kupującego zostanie zaakceptowana przez sprzedającego w pierwszej kolejności), a oferty sprzedaży odwrotnie, czyli rosnąco (najniższa cena jest najmniej korzystna dla sprzedającego i najbardziej atrakcyjna dla kupującego).

Oprócz tego, bardzo ważną informacją w arkuszu zleceń jest wolumen oferty, czyli liczba akcji które ktoś chce kupić lub sprzedać. 

W momencie, w którym oferta kupna pokryje się cenowo z ofertą sprzedaży, dochodzi do transakcji. 

 

Arkusz zleceń a cena i kurs akcji

W praktyce to arkusz zleceń wyznacza aktualną cenę akcji - kurs bieżący ustalany jest na podstawie ceny, po jakiej zrealizowana została ostatnia transakcja z orderbooka. Dzieje się tak dlatego, że warszawska giełda, podobnie jak większość światowych parkietów giełdowych funkcjonuje w systemie rynku kierowanego zleceniami, który polega na ciągłym kojarzeniu dwóch stron transakcji i ustalaniu kursu na podstawie odpowiadających sobie ofert. Konkurencyjnym rozwiązaniem jest rynek kierowany cenami z animatorem rynku, ale o nim być może kiedy indziej. 

 

Jak wykorzystać arkusz zleceń na giełdzie?

Każdy, kto chce lokować kapitał na giełdzie, powinien przynajmniej od czasu do czasu rzucić okiem na arkusz zleceń interesujących go spółek. Oprócz tego umiejętność czytania arkusza zleceń daje całkiem precyzyjny pogląd na mechanikę rynku, sentymenty cenowe i aktualne nastawienie akcjonariuszy danej spółki.

Już samo porównanie aktualnego wolumenu transakcji kupna i sprzedaży daje pewien pogląd na kierunek zmian kursu i nastroje inwestorów - jeżeli wolumen zleceń sprzedaży jest zauważalnie większy od wolumenu zleceń kupna, to trudno w najbliższym czasie stawiać na wzrosty.

Oprócz tego, arkusz zleceń pozwala wyłapać kluczowe poziomy cenowe, czyli takie w których skumulowany jest znaczny wolumen zleceń. 

W arkuszu zleceń KGHM widać znaczną przewagę wolumenu ofert sprzedaży - zlecenia kupna o wartości niecałych 800 tys. złotych stanowią aż 4,2% wszystkich ofert ask, natomiast zlecenia sprzedaży o wartości prawie 2,65 mln PLN stanowią niecałe 6% wartości całego arkusza po prawej stronie, czyli ofert bid.

FXMAG akcje jak wykorzystać arkusz zleceń w handlu na giełdzie? darmowy arkusz zleceń - gdzie go szukać? najlepszy kurs inwestowania w akcje, arkusz zleceń, gpw, do czego służy arkusz zleceń?, co to jest arkusz zleceń, ask, oferty kupna, jak wykorzystać arkusz zleceń na giełdzie?, bid, rynek kierowany zleceniami, kghm, kurs kghm, pełen arkusz zleceń - ile to kosztuje?, ile kosztuje arkusz zleceń, arkusz zleceń za darmo, gdzie znaleźć arkusz zleceń za darmo, darmowy arkusz zleceń, gra giełdowa, kapitalizacja, co to jest orderbook, transakcje na giełdzie, akcja, cena akcji, co to jest kurs akcji, cena akcji skąd się bierze, dm mbank 1

Jakby tego było mało, z arkusza zleceń możemy wyłowić kluczowe poziomy cenowe po stronie transakcji kupna i sprzedaży, czyli takie w których kumulują się oferty. Oprócz tego, obserwowanie orderbooka pozwala wyłowić „grubą rybę”, czyli akcjonariusza o większym kapitale (przykład z niebieskim zaznaczeniem). Na podstawie zachowania większych akcjonariuszy, często instytucjonalnych można przewidzieć krótkoterminowy trend na walorach danej spółki. Jeżeli dysponujemy arkuszem, który wyszczególnia też czas złożenia zlecenia, możemy wyłapać dyspozycje pakietowe, które mają za zadanie zatuszować kupno lub sprzedaż akcji przez większego akcjonariusza poprzez ich podział na wiele mniejszych niewyróżniających się transakcji. Najczęściej są one jednak rejestrowane w dokładnie tym samym czasie, co do sekundy albo w krótkich przedziałach czasowych, co pozwala podejrzewać, że zostały zlecone przez tego samego akcjonariusza.

Oczywiście, poziom aktywności i wolumen bardzo się od siebie różnią w zależności od płynności spółki, jej kapitalizacji, czy bieżącej sytuacji rynkowej. 

 

Pełen arkusz zleceń - ile to kosztuje?

Jak już kiedyś wspomniałem, GPW nie udostępnia notowań spółek w czasie rzeczywistym i arkuszy zleceń za darmo. Domy maklerskie i serwisy analityczne muszą płacić za dostęp do tych danych, chociaż jak nietrudno się domyślić - opłaty te są w całości przerzucane na klientów. 

Większość DM daje dostęp do notowań i arkusza zleceń jednej wybranej przez nas spółki za darmo (chociaż rzadko jest to pełny arkusz).

Ile kosztuje dostęp do arkusza wszystkich zleceń wszystkich spółek? To zależy od DM, opłaty nieznacznie się od siebie różnią. Żeby pokazać jakie są to mniej więcej kwoty, podam dwa przykłady: 

W DM mBanku dostęp do 5 najlepszych ofert z arkusza zleceń wszystkich spółek to koszt niecałych 110 PLN miesięcznie, zaś pełen arkusz dla wszystkich spółek kosztuje 214 PLN.

W DM ING dostęp do 5 najlepszych ofert z arkusza zleceń to koszt 88 PLN/mc, natomiast pełen orderbook kosztuje 174 PLN/mc. (ale jest dostępny tylko przy koncie maklerskim, za które pobierana jest miesięczna prowizja)

W tych cenach mamy oczywiście notowania wszystkich spółek w czasie rzeczywistym. 

Jeżeli nasz miesięczny obrót na rachunku maklerskim jest wystarczająco duży (przekracza np. 200 tys. PLN miesięcznie), to najczęściej otrzymujemy dostęp do notowań wszystkich spółek i pełnego orderbooka “w gratisie” jako klienci VIP. 

 

Arkusz zleceń za darmo - gdzie można go znaleźć?

Bądźmy jednak szczerzy, jeżeli ktoś inwestuje średnio lub długo terminowo, albo zawiera dwie, trzy transakcje miesięcznie, których wartość jest relatywnie niewielka, to nie ma sensu płacić co miesiąc za arkusz zleceń, z którego i tak w pełni nie korzystamy.

Szczególnie, biorąc pod uwagę to że w sieci dostępny jest pełen arkusz zleceń wszystkich spółek notowanych na GPW z 15 minutowym opóźnieniem, podobnie jak notowania. Pełen orderbook za darmo można znaleźć m.in. w serwisie Interia Biznes, czy też na stronie Gra Giełdowa. Tutaj mamy też do wyboru arkusz skumulowany wg cen albo pełny arkusz wyszczególniający każde zlecenie. 

 

https://www.fxmag.pl/artykul/arkusz-zlecen-na-gpw-dlaczego-ceny-akcji-sie-zmieniaja


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk