• Odbierz prezent
Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut? Checklista dobrej giełdy krypto
fot. freepik.com

Bezpieczeństwo, wiarygodność, oferta odpowiadająca naszym potrzebom, płynność, koszty transakcyjne i wygoda użytkowania. Sześć elementów checklisty, którą powinniśmy się kierować przy wyborze giełdy kryptowalut. Jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę?

 

 

Jak dobrze wybrać giełdę kryptowalut?

Witam Cię w kolejnym odcinku naszej serii edukacyjnej o wymownej nazwie: Najlepszy kurs o kryptowalutach, której partnerem jest giełda Binance. Jeśli jeszcze nie masz konta na największej i najbardziej płynnej giełdzie kryptowalut, jaką właśnie jest Binance, to korzystając z linku w opisie tego video otrzymasz o 20% niższe prowizje transakcyjne. 

Swoją drogą, dzisiejszy odcinek będzie poświęcony właśnie giełdom kryptowalut, a konkretnie temu w jaki sposób wybrać najlepszą giełdę do własnych potrzeb, czym się kierować i na co zwracać uwagę szukając odpowiedniej platformy do handlu krypto. Po obejrzeniu dziewiątego odcinka kursu wiesz już w jaki sposób działają giełdy kryptowalut, ja natomiast pokażę Ci szybką checklistę, na podstawie której będziesz w stanie wybrać bezpieczną i wiarygodną giełdę, która ma funkcje i instrumenty odpowiadające Twoim potrzebom.

 

Zacznijmy od tego, że dzisiaj określenie giełda kryptowalut może znaczyć wiele różnych rzeczy i odnosić się do różnych platform handlowych. Najpopularniejszym rodzajem giełdy krypto jest oczywiście giełda scentralizowana, która też może być określana jako giełda Spot albo CEX (Centralized Exchange) i to na jej wyborze dzisiaj się skupię, przede wszystkim dlatego, że osoby początkujące na rynku krypto zaczynają zazwyczaj od handlu na scentralizowanych giełdach. Na DEX-ach, czyli giełdach zdecentralizowanych, dokonujemy transakcji bezpośrednio z poziomu portfela krypto podpiętego do giełdy. DEX-y mają najczęściej jednak dość ograniczoną ofertę, mniejszą płynność i są raczej przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników, szukających nowych, perspektywicznych projektów.

Oprócz tego, mamy jeszcze giełdy derywatów, czyli kryptowalutowych instrumentów pochodnych - możemy na nich otwierać pozycje na kontraktach z dźwignią, które dają nam możliwość rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków. 

Proces wyboru każdej z tych giełd jest trochę inny, natomiast z naszej perspektywy najważniejsze powinno być zawsze bezpieczeństwo naszych środków - czy wpłacając środki na giełdę nie będę mieć później problemów z ich wypłatą, a w przypadku DEX-ów czy synchronizowanie portfela nie zagraża moim coinom. 

 

Bezpieczeństwo na giełdzie krypto

Wg serwisu coinmarketcap w tej chwili działa ponad 300 różnych scentralizowanych giełd krypto. Większość z nich nie jest godna naszej uwagi i chociażby ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy tam zakładać konta. Jak stwierdzić czy giełda jest wiarygodna i zapewni bezpieczeństwo naszych środków? Nie będę tutaj oryginalny - jeśli jesteś początkującym uczestnikiem rynku krypto, stawiaj na znane marki i duże giełdy. Na wspomnianym coinmarketcapie w zakładce giełdowej znajdziesz ranking różnych platform, który jest domyślnie uszeregowany pod względem największej płynności obrotu. Czołówka tych giełd to platformy, które są obecne na rynku od wielu lat i które mają największą bazę klientów. Oczywiście to nie znaczy, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo powinniśmy się kierować tylko wielkością giełdy i liczbą użytkowników. Przed założeniem konta na konkretnej giełdzie sprawdźmy jakie są opinie na jej temat w sieci i czy w przeszłości była celem ataków hakerskich, które się powiodły. Jeżeli mowa o dużej i międzynarodowej giełdzie, to oczywiście najlepiej szukać informacji po angielsku. Samo to, że jakaś giełda padła kiedyś łupem hakerów jeszcze jej nie dyskwalifikuje - ważne jest co stało się potem, czyli jak szybko właściciele platformy zareagowali na atak, w jaki sposób załatano lukę bezpieczeństwa i jak długo platforma była wyłączona z użytku, no i przede wszystkim - czy klienci rzeczywiście stracili jakieś środki, czy może giełda wzięła “na siebie” straty poniesione w wyniku ataku. Tak było np. w maju 2019 roku, kiedy giełda Binance padła ofiara ataku, w wyniku którego hakerzy wykradli środki o wartości ponad 40 mln dolarów, natomiast giełda pokryła tę stratę i żaden z klientów nie stracił swoich krypto. A jest to naprawdę rzadkością, bo najczęściej to klienci tracą środki w takich incydentach.

Oczywiście, jeśli jakaś giełda kryptowalut notorycznie pada ofiarą ataków hakerskich, to też powinniśmy ją sobie odpuścić.

Kolejna kwestia związana z bezpieczeństwem użytkowników to możliwość zabezpieczenia naszego konta przed tym, że ktoś niepowołany uzyska do niego dostęp - dzisiaj standardem jest wymaganie przez giełdy dwustopniowej weryfikacji przy logowaniu (oprócz samego hasła, jednorazowy kod SMS, kod na e-mail lub kod z Google Authenticator) i przy wypłacie środków z giełdy. Jeśli giełda nie oferuje takich zabezpieczeń, nie warto brać jej pod uwagę.

I jeszcze kwestia procedur KYC - chyba nikt nie lubi weryfikować swojej tożsamości na giełdzie krypto, ale realia są takie, że scentralizowane giełdy, a przynajmniej te działające w UE, po prostu muszą to robić. I jeśli jakaś giełda scentralizowana, która obsługuje również waluty fiducjarne (można za nie kupić krypto) nie wymaga od nas przed pierwszą wpłatą jakiegokolwiek KYC, to znaczy że nie działa do końca legalnie i bałbym się cokolwiek na nią wpłacać. Może się potem okazać, że pojawi się problem z… wypłatą. Co więcej, giełdy które omijają regulacje mogą mieć później problemy, które mogą doprowadzić do ich zamknięcia, a tym samym będzie to też nasz problem.

 

Oferta giełdy

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale z drugiej strony co nam po giełdzie, która jest wiarygodna, ale nie wpisuje się w nasze potrzeby? Dlatego przy wyborze giełdy trzeba zwrócić też uwagę na to co oferuje:

  • Liczba i dostępność instrumentów: na każdej giełdzie krypto znajdziemy parę BTC/ETH czy parę BTC do jakiegoś dolarowego stablecoina. Tylko co nam z tego, skoro chcemy jeszcze pohandlować na innych coinach i tokenach. Dlatego też przy wyborze giełdy zwracajmy uwagę na to, jakie kryptowaluty i tokeny obsługuje i jakie oferuje pary krypto-krypto czy krypto-fiat. Po wejściu na profil konkretnej giełdy na coinmarketcap znajdziemy listę wszystkich dostępnych instrumentów
  • Płynność obrotu: oczywiście, szeroka oferta giełdy to nie wszystko. Co z tego, że na platformie jest dużo instrumentów, skoro płynność obrotu jest niska. Dlatego przy wyborze giełdy trzeba zwracać uwagę na wartość obrotu - starajmy się wybierać te najbardziej płynne giełdy, ale nie ograniczajmy się tylko do całkowitej wartości obrotu. Jeśli interesuje nas konkretna para kryptowaluta, to sprawdźmy, jaka jest jej płynność na tej konkretnej giełdzie, na której planujemy handlować. W serwisie coinmarketcap, oprócz samej wartości obrotu, możemy też sprawdzić głębokość rynku dla wahań cenowych +/-2%. Głębokość rynku mówi nam jaka jest wartość zleceń w arkuszu w konkretnym zakresie cenowym - oczywiście, im  jest ona większa, tym lepiej, bo to oznacza że rynek ma większą zdolność do wchłonięcia dużych zleceń. Płynność i głębokość rynku są bardzo ważne na zdecentralizowanym rynku krypto, gdzie cena tego samego instrumentu na różnych giełdach będzie się od siebie różnić w tym samym czasie, szczególnie w momentach rynkowej paniki.
  • dodatkowe opcje: oprócz tego warto sprawdzić inne funkcje, np. jakie możliwości wpłaty środków we fiatach daje konkretna giełda czy ma opcję stakowania krypto czy ma własną kartę płatniczą czy ma aplikację mobilną, czytelny interfejs z podziałem na uproszczoną i profesjonalną wersję

 

Koszty i wygoda przy wyborze giełdy

Oczywiście nie zapominajmy o kosztach transakcyjnych przy wyborze giełdy. Wiadomym jest, że bardziej płynne giełdy krypto będą miały niższe spready, które są naszym kosztem, ale giełdy pobierają też prowizje za wykonanie zleceń. Najczęściej dzielą się one na maker i taker i są wyrażane w procentach wartości transakcji. Zlecenia taker to te, które są realizowane po cenie rynkowej i nie wchodzą do arkusza zleceń (często są droższe od maker), natomiast taker to zlecenia, które wchodzą do orderbooka (np. oczekujące z limitem ceny). Jeśli jesteśmy traderami i wykręcamy miesięcznie spore wolumeny, to większość giełd oferuje niższe prowizje w zależności od wartości obrotu. Część giełd ma też swoje własne coiny, dzięki którym można uzyskać niższe prowizje. W przypadku giełdy Binance jest to BNB, który pozwala zmniejszyć prowizję za zlecenie na rynku spot aż o 25%. 

Dodatkowo, zakładając konto na Binance z linka w opisie tego filmu otrzymasz bezterminowo o 20% niższe prowizje transakcyjne.

 

Oprócz samych prowizji transakcyjnych, trzeba zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty, które giełda pobiera za wypłatę środków w krypto i we fiatach i też czy nie wprowadza minimalnych limitów wartości wypłat.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk