• Odbierz prezent
Jak sfinansować obietnice wyborcze? Kurs funta musiał zareagować

Po serii ośmiu głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin oraz nie znalezieniu rozwiązania, premier Theresa May przedstawiła propozycję odejścia w zamian za poparcie. Finansowanie obietnic wyborczych w Polsce budzi coraz większe emocje.

May została złamana

W końcu doszło do tego co przewidywało wielu analityków. May przedstawiła propozycję odejścia ze stanowiska w zamian za poparcie warunków odejścia z Unii Europejskiej. Stało się to po tym jak Izba Gmin odrzuciła w głosowaniach wszystkie 8 sugestii co do rozwiązania problemu Brexitu. Problemem jest fakt, że wiele grup wierzy, że jest w stanie tak długo blokować decyzję aż ich wersja pozostanie na górze. Najbliżej było przegłosowania wersji w której w przyszłości dopiero wypracowane zostaną warunki Unii Celnej. Inwestorzy nie byli zadowoleni z przebiegu głosowań i decyzji Pani premier. Po tym jak tuż przed głosowaniami funt dotarł do 5,06 złotego w wyniku głosowań spadł o niemal 1% sięgając poniżej 5,02 złotego. W zależności od reakcji Izby Gmin powinniśmy obserwować dalsze ruchy funta.

Finansowanie obietnic

Po przedstawieniu tzw. “piątki Kaczyńskiego” jak określane są obecnie propozycje rozszerzenia programów socjalnych w mediach coraz częściej pojawia się temat źródeł finansowania. Bardzo cieszy to merytoryczne podejście do kwestii gwałtownie rosnących wydatków. W rządzie widać spore niepokoje. Z jednej strony niepotwierdzone plotki o dymisji minister finansów z drugiej strony kolejne zapewnienia wysokich urzędników o nieprzekraczalności 3% PKB przez deficyt budżetowy. Jest to bardzo ważny parametr, gdyż jego przekroczenie może się skończyć nałożeniem procedur nadmiernego deficytu przez Unię Europejską. Taki ruch z kolei były niekorzystny dla złotówki oraz dla budżetu, który najprawdopodobniej musiałby się wtedy kredytować drożej niż obecnie co w dalszej perspektywie dalej osłabiłoby złotego.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:00 - Czechy - decyzja Czeskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych,

13:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk