• Odbierz prezent
Jak rynki reagują na prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS?

Prezydent Andrzej Duda przedstawił dziś po dwunastej swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Dwa miesiące temu Prezydent niespodziewanie zawetował ustawy dotyczące SN i KRS, przegłosowane przez większość parlamentarną.

Wśród proponowanych zmian ma pojawić się m.in. skarga nadzwyczajna, która miałaby w określonych sytuacjach umożliwiać wniesienie skargi na prawomocny wyrok.

Prezydent podtrzymał propozycję wybierania sędziów do KRS większością 3/5 głosów w sejmie. W przypadku nie osiągnięcia wymaganej większości w ciągu dwóch miesięcy, wyboru z kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał Prezydent. Andrzej Duda powiedział, że PiS oraz .Nowoczesna podnosiły kwestię, że proponowane rozwiązanie nie jest zgodne z Konstytucją RP, w związku z czym Prezydent przygotował projekt zmiany Konstytucji, który miałby eliminować wątpliwości konstytucyjnie.

Możliwość zmiany Konstytucji, jak i niepewność co do relacji między PiS a prezydentem, może powodować lekkie napięcie na rynkach. Warto jednak zauważyć, że projekty nie wydają się aż tak kontrowersyjne, jak te które zostały przegłosowane przez większość parlamentarną.

Po ogłoszeniu prezydenckich projektów można było zaobserwować nieznaczne wahania indeksu szerokiego rynku WIG.

 Indeks WIG po zaprezentowaniu prezydenckich projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym

 

Złoty nieznacznie wzmocnił się w stosunku do euro.

Kurs EURPLN - 25-09-2017

 

Podobnie jest również w przypadku dolara amerykańskiego, wobec którego złoty deprecjonował się przed zaprezentowaniem prezydenckich projektów.

 Kurs USDPLN - 25-09-2017

 

Dalsza reakcja rynku może w znacznym stopniu zależeć od przyjęcia prezydenckich projektów zarówno w środowiskach ekspertów, jak i wśród polityków. Szczególne znaczenie może mieć stosunek obozu rządzącego do projektów ustaw Prezydenta.

 

źródło grafiki głównej: www.prezydent.pl/dla-mediow/materialy-do-pobrania/zdjecia-do-pobrania/


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk