• Odbierz prezent
Jak rynek pracy reaguje na drugą falę pandemii?

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku nominalnie o 4.7%r/r wobec wzrostu o 5.6%r/r we wrześniu, co jest wynikiem zbliżonym do średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 4.8%r/r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w październiku o 1.0%r/r wobec spadku o 1.2%r/r we wrześniu i konsensusu rynkowego wskazującego na spadek o 1.1%r/r. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) wzrósł w październiku o 0.5%r/r wobec wzrostu o 1.2%r/r we wrześniu.

Wnioski: Tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw wyhamowało w październiku w porównaniu do zanotowanego we wrześniu, ale jednocześnie okazało się ono bliskie oczekiwaniom rynkowym. Według informacji GUS-u wzrost przeciętnego wynagrodzenia w firmach w październiku br. wynikał m.in. z wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń. Jeśli chodzi o dynamikę zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, w październiku jeszcze się ona poprawiła (spadek wyniósł 1.0%r/r) i jak informuje GUS wciąż jeszcze obserwowano w tym miesiącu przyjęcia do pracy pracowników oraz dalsze przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii.

Choć dane dotyczące płac i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw były w październiku jeszcze relatywnie dobre, nie ulega wątpliwości, że druga fala zachorowań na COVID-19, znacznie większa od pierwszej i skutkująca wprowadzeniem ponownych obostrzeń w gospodarce, będzie mieć negatywne przełożenie na rynek pracy. Są bowiem branże, które nie zdążyły nadrobić start po wiosennym lockdownie, a aktualne obostrzenia jeszcze bardziej pogarszają ich sytuację. Ponadto zamknięcie tych branż często negatywnie przekłada się na inne, nie zamknięte aktualnie. Mimo dalszej pomocy publicznej część firm najprawdopodobniej nie przetrwa tych wszystkich zawirowań, co będzie wiązać się niestety z likwidacją miejsc pracy. Skutki tego wszystkiego najprawdopodobniej zobaczymy w przyszłym roku.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk