• Odbierz prezent
Jak rozegrać jabłko? Prosty setup na Apple

Apple (Nasdaq:AAPL) to do niedawna najdroższa spółka publiczna na świecie, której kapitalizacja rynkowa niedawno w okresie wakacji przekroczyła magiczną barierę 1 biliona dolarów amerykańskich. I kiedy wydawało się, że wszystko funkcjonuje jak w szwajcarskim zegarku, a nowe przepiękne iPhone'y, iPad'y czy MacBook'i jeszcze bardziej umocnią biznes spółki, na amerykańskie giełdy przyszła fala załamania.

Akcje spółki w efekcie niezbyt dobrze przyjętych wyników kwartalnych firmy, w którym opublikowano prognozy na kolejne tygodnie niesatysfakcjonujące inwestorów, a także ogólnej wyprzedaży sektora technologicznego, oddały w ciągu dwóch miesięcy (październik, listopad) niemal cały wypracowany wcześniej zysk (stan na 28.11) z tego roku, spadając z pułapu 220USD na 176USD.  Żeby tego było mało, w międzyczasie okazało się, że firma najprawdopodobniej solidnie przeliczyła się z prognozami sprzedaży astronomicznie drogich nowych modeli iPhone'ów. Na rynek doszły wiadomości o zmniejszeniu ich produkcji, za co rykoszetem 'oberwali' również najwięksi dostawcy Apple.

Tak wysoka aktywność akcji spółki zachęca do rozpracowania tematu strategii tradingowej o charakterze intraday, która pozwoli w krótkim czasie zarobić na zmienności kursu.  Stąd też w poniższym artykule chciałbym przeprowadzić opracowanie strategii daytradingowej do rozgrywania akcji spółki w szczególności w fazie otwarcia sesji. Zaznaczę, że główne założenia strategii nie są mojego autorstwa, pobrałem je z darmowego webinaru jednej z firm szkoleniowych działających również w Polsce. Testy i trejdy na żywo przeprowadziłem głównie w sierpniu i wrześniu bieżącego roku, w międzyczasie dokonałem poprawek, dochodząc do wniosków, że jest możliwe codzienne zarabianie pieniędzy grając AAPL w dwie strony. O ile trzymamy się zasad, spółka 'pracuje', a kurs nie stoi w miejscu.  

Plusy i minusy?

Rozgrywanie spółki AAPL w początkowej fazie sesji ma kilka szczególnych zalet. Jest wygodne, ponieważ 'ogrywamy' jeden konkretny instrument. Jak na nominalnie drogie akcje, spółka w kwotowaniach charakteryzuje się stosunkowo wąskim spreadem między BID/ASK, stąd też ponosimy mniejsze ryzyko już na samym wejściu w pozycje. Z uwagi na dużo niższe koszty transakcyjne (prowizja od ilości akcji), wskazane jest posiadanie rachunku u brokera za oceanem jak  Interactive Brokers, Tradezero, Centerpoint Securities czy zrzeszenie w ramach firmy proptradingowej, która udostępni nam najwyższy buying power w stosunku do wniesionego depozytu. Strategia opiera się o proste setupy z analizy technicznej u amerykańskich spekulantów istotnie cenionych szczególnie na niższych interwałach czasowych. Mowa tu o średnich kroczących, przebić czy obrony istotnych poziomów,  Proste setupy są najbardziej skuteczne – Amerykanie zrzeszeni w wirtualnych pokojach tradingowych to wiedzą i nie wymyślają. Trading akcjami AAPL, z racji dużego wolumenu, jest względnie bezpieczny - wąski spread, dobrze zabudowane poziomy cenowe minimalizują zagrożenia, że nasze zlecenie otwarcia czy zamknięcia pozycji nie znajdzie płynności. Po drugiej stronie zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał kupić lub sprzedać niemal po każdej cenie.

AAPL ma także pewne wady – obecnie pozycja na 100 akcji będzie miała wartość niemal 18 tys USD. Mając na uwadze fakt, że np. w Tradezero dźwignia wynosi maksymalnie 6:1, należy liczyć się koniecznością posiadania odpowiedniego depozytu, aby móc sprawnie zawierać transakcje. Tradując AAPL musisz również liczyć się z koniecznością nieco szerszego marginesu na zlecenia zabezpieczające Stop Loss – w tym przypadku 50 centów do 1USD nie będzie niczym nadzwyczajnym. Naturalnie system gry bywa zawodny, zdarzają się sesje kiedy spółka 'męczy się', co chwilę zawraca i nie daje setupów do gry. Powinieneś również unikać gry na nerwowych sesjach, kiedy spółka otwiera się z nienaturalnie dużą luką – to wywołuje duże emocje i łatwo stracić pieniądze.    

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: APPLE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AAPL/

Patryk Chyła

Remote trader, specjalizuje się w segmencie akcji amerykańskich. Prowadzi tematyczną grupę o giełdach i inwestowaniu 'Mechanika Rynku' na Facebook (facebook.com/groups/mechanikarynku/)

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk