• Odbierz prezent
Jak nie zwariować, gdy Twój portfel traci na wartości?
fot. freepik.com

Stratne pozycje są integralnym elementem inwestycji na giełdzie. Na rynku nie występują aktywa, które dawałyby inwestorowi pewność zysku – zawsze musimy brać pod uwagę możliwość poniesienia finansowej straty. Mimo że wszyscy o tym wiemy, to w momencie, gdy w portfelu pojawia się coraz więcej pozycji na czerwono, nie potrafimy pogodzić się z zaistniałą sytuacją i straty traktujemy jako osobistą porażkę.

Wynik portfela i samoocena

Personalizowanie strat może doprowadzić nas do emocjonalnych problemów, mających istotny wpływ na dalszą drogę na giełdzie, co może w konsekwencji prowadzić do odczuwania lęku przed podejmowaniem kolejnych ruchów inwestycyjnych. Pewność siebie, samoświadomość własnych możliwości oraz poziomu wiedzy są bardzo ważną częścią budowania postawy inwestora dojrzałego. Oczywiście każdy z nas może odczuwać wątpliwości czy niepokój, ale w momencie składania zlecenia powinniśmy być przekonani, że zawieramy transakcję, która odpowiada założeniom planu inwestycyjnego. Ludzie mają tendencję do łączenia swoich zysków lub strat z samooceną. W momentach euforii, związanej z zyskownymi transakcjami, poczucie własnej wartości jest znacznie wyższe. Natomiast w czasie spadków wartości posiadanych papierów pojawia się strach, a co za tym idzie - maleje pewność tego, czy podejmujemy słuszne decyzje. W momentach obniżonej samooceny może pojawić się u nas pokusa znalezienia inwestycyjnego guru, który poprowadzi nas „za rękę” i wskaże w co inwestować. Osoby kreujące się na rynkowych guru, wykazują się, przynajmniej publicznie, bardzo dużą pewnością siebie i charyzmą, a to bardzo często imponuje osobom będącym w tak zwanym „dołku”. W chwilach dużej niepewności możemy być łatwym łupem dla osób obiecujących, że są w posiadaniu inwestycyjnego „Świętego Graala”. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować strat na rynku, natomiast możemy pogodzić się z tym, że będą one pojawiały się w naszym portfelu. Straty nie powinny wpływać na poczucie własnej wartości.

Zarządzaj nie tylko pozycjami, ale i emocjami

W czasie spadków na giełdzie bardzo ważne jest zarządzanie emocjami. Nie jesteśmy w stanie wcisnąć magicznego przycisku wyłączającego emocje, takie jak wcześniej wymieniony strach. A to właśnie strach będzie miał największy wpływ na nasze zachowanie. W momencie pojawiającej się straty będziemy odczuwali z jednej strony strach przed tym, że może się ona pogłębiać, a z drugiej - obawę, że sprzedamy na dołku. W takiej sytuacji możemy podejmować decyzję nawet przez kilka dni, nie wiedząc co robić. Za takim przeciąganiem w podjęciu decyzji mogą iść nieprzespane noce czy problemy osobiste. Powinniśmy pogodzić się z tym, że w gorszych okresach na rynku, emocje będą znacznie bardziej oddziaływały na nasze zachowanie. Mimo braku możliwości całkowitego odcięcia się od sfery uczuć, każdy może pracować nad ograniczaniem jej negatywnego wpływu na rynkowe decyzje.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Mateusz Madej

Zastępca dyrektora sprzedaży w DM BOŚ. Pasjonat finansów behawioralnych, w szczególności problematyki procesów zachodzących u inwestorów przy podejmowaniu decyzji na rynku

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk