• Odbierz prezent
jackson hole bingo
Z artykułu dowiesz się:

- Jak nie zasnąć słuchając przemówień bankierów centralnych

Od wczoraj uwaga rynku walutowego skupiona jest na Jackson Hole, gdzie przedstawiciele świata finansów z całego świata poruszać będą tematy związane głównie z polityką pieniężną. Jeśli zamierzasz słuchać przemówień bankierów centralnych, a boisz się, że zabraknie Ci koncentracji, to serwis Bloomberg ma dość ciekawą propozycję.

 

Polityka pieniężna jest niezwykle istotnym czynnikiem fundamentalnym dla rynku walutowego. Od jej nastawienia (a w szczególności zmian) w poszczególnych gospodarkach zależą poziomy kursów walutowych.  Bankierzy centralni swoimi wypowiedziami są w stanie w znaczący sposób wpłynąć na notowania walut. Jednak ich wypowiedzi często są niezrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba. Świadczą o tym choćby ubiegłoroczne komentarze Andy’ego Haldane, głównego ekonomisty i decydenta z Banku Anglii. Haldane przyznał, że BoE ma spory problem z dotarciem do przeciętnego odbiorcy komunikatów Banku. Tylko 25% ogółu społeczeństwa brytyjskiego uważa, że bank centralny wyjaśnia swoje działania i decyzje w słowach, które są w stanie zrozumieć. Komunikaty BoE, czy to słowne, czy pisane, są znacznie bardziej skomplikowane niż choćby roczne sprawozdania banków komercyjnych (!), o czym świadczą opublikowane wtedy przez Bloomberg statystyki:

 

Przeciętna długość słów w komunikatach

Bank Anglii i jego mowa-trawa

źródło: Bloomberg

 

BoE w swoich komunikatach używa przeciętnie słów o długości powyżej pięciu znaków (miejmy na uwadze to, że język angielski obfituje w dość krótkie słowa). Dla porównania, komunikaty banków komercyjnych składają się ze słów o średniej długości około 4,8 znaków. Tabloidowe publikacje są nieco bardziej uproszczone (około 4,7 znaku na słowo). Bankierzy centralni najwięcej mogą nauczyć się od polityków, którzy używają znacznie prostszych słów, o przeciętnej długości około 4,4 znaków.

 

Skomplikowane słownictwo to jedno. W kontekście słuchania wypowiedzi bankierów centralnych pojawia się dużo większy problem... dla niektórych mogą się one okazać śmiertelnie nudne (zapewne są osoby, które z większym zainteresowaniem będą oglądać transmisję ze skrzyżowania w Jackson Hole niż przemówienia podczas sympozjum). W związku z tym serwis Bloomberg przygotował specjalną grę, która może uatrakcyjnić nam odbiór słów płynących z Jackson Hole – jest to Jackson Hole Bingo:

 

jackson hole

źródło: Bloomberg

W przypadku przemówienia Mario Draghiego (21:00 czasu polskiego) polecam dołączyć do gry dodatkowe pole: "However" (z ang. jednakże) - czyli jedno z ulubionych słów szefa EBC.

 

Zasady gry są proste: zakreślamy dany prostokąt, gdy usłyszymy zawartą w nich frazę (dotyczą one kwestii związanych z finansami, gospodarką i polityką pieniężną). Punktacja dla poszczególnych fraz jest różna. Jeśli zakreślisz zły prostokąt lub jakiś przegapisz – tracisz punkty. Wygrywa osoba, która na koniec zdobędzie ich najwięcej. Z racji tego, że przed nami weekend, niektórzy mogą uatrakcyjnić sobie grę, dodając do niej nieco... hmmm... ‘płynności’. Dla osób, które mogą mieć trudności ze zrozumieniem aluzji załączam instrukcję video:

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk