• Odbierz prezent
Jak "niby" interwencja wpłynęła na notowania kursu euro do polskiego złotego? Opór na EUR/PLN przełamany. Co dalej?
Z artykułu dowiesz się:

  • o notowaniach polskiego złotego wobec waluty europejskiej,
  • gdzie ulokowany jest opór na wykresie kursu EUR/PLN.

Polski złoty złapał dużą zadyszkę, co pozwoliło mu na przełamanie lokalnego oporu 4.46. Ruch ten jest efektem „niby” interwencji NBP, choć sama instytucja tego nie potwierdza. Nie ma to większego znaczenie z perspektywy analizy technicznej. Znaczenie ma fakt, jak wpłynęło to na kształt wykresu, a ten ma ochotę na skierowanie się do góry.

Wiadomości rynkowe z mBank

Przełamana spadkowa linia trendu, opisująca ostatnie umocnienie PLN jest tego jawnym dowodem. Zarówno piątek, jak i dzień wczorajszy zostawiły duży górny cień na dziennych świecach. Ma to miejsce w pomarańczowej strefie 4.50, która już nie raz była oporem. Wprawdzie cena Close tych świec znacząco przekroczyła zaznaczony obszar, ale zamknięcie dnia sugeruje, że podaż ma chęć i możliwość, aby bronić oporu. Przełamanie 4.50 otworzyłoby drogę do testowania tegorocznych szczytów, ale im dłużej notowania EURPLN pozostaną poniżej tej ceny, tym większe będzie prawdopodobieństwo powrotu do ostatniego dołka.

Z ostatniego tygodnia wiemy także, że posiadacze długich pozycji skupili się na poziomie 4.42, co pozwoliło na utworzenie dołka w tym miejscu.

Na początku komentarza wspomniałem o cenie 4.46. Teraz ten niebieski obszar można traktować jako lokalne wsparcie, choć w miesiącu październiku fala wzrostów rozpoczęta z tego miejsca liczy aż 20 groszy.

Podsumowując, widoczna jest większa aktywność inwestorów w ostatnich dniach. W poprzednich latach okres między świętami a Nowym Rokiem sprzyjał tworzeniu dużych świec. Być może najbliższe kilka dni będzie podobne. W takim przypadku ww. wartości należy traktować jako kamienie milowe w tworzeniu kolejnych impulsów i korekt.

PLN po „niby” interwencji - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk