• Odbierz prezent
Jak można zarabiać na kryptowalutach?
fot. freepik.com

Inwestowanie to trudna sztuka wyboru. Wyboru, który na rynku kryptowalut może przynieść szybką fortunę albo równie szybkie bankructwo. W kolejnej lekcji Najlepszego kursu o kryptowalutach online za darmo pora na omówienie najpopularniejszych metod zarabiania pieniędzy na rynku krypto. Musimy zacząć od podstawowych pojęć i ogólnego zrozumienia tematu dlatego w tej lekcji nie zaproponujemy jeszcze jak złożyć swoją pierwszą koparkę albo jaka jest najbardziej dochodowa forma stakingu, ale szybko uporządkujemy swoją wiedzę dotycząca lokowania kapitału na rynku kryptowalut, tak żebyś przynajmniej na tym etapie nie powtarzał że kryptowaluty to tylko i wyłącznie obstawienie i kwestia szczęścia czy projekt, w który się zapakowałeś wystarczająco wystrzeli w kosmos.

 

 

Zacznijmy od pierwszej, podstawowej metody zarabiania na rynku kryptowalut. Czyli zarabiania na zmianie wartości. Mówię o zmianie wartości dlatego, że aktualnie dysponujemy narzędziami, które dają nam możliwość zarabiania nie tylko na wzrostach ale również na spadkach cen niektórych kryptowalut. Od razu dodajmy, że to właśnie dynamiczny wzrost cen kryptowalut jest podstawowym powodem, dla którego mamy aż tylu kryptowalutowych milionerów. Podobnie jak inne aktywa, takie jak np. Złoto tak i kryptowaluty takie jak bitcoin opakowane zostały w przeróżnego rodzaju instrumenty finansowe. I tak możemy przede wszystkim kupić prawdziwe kryptowaluty, czyli takie które przechowywać możemy np. Na portfelach sprzętowych. Gdybym miał to porównać do popularnych inwestycji to powiedziałbym że jest to tożsame z kupnem złota w formie fizycznie. Z resztą tych porównań do rynku złota będzie zdecydowanie więcej. W przypadku takiego zakupu oczywiście ograniczamy stratę tylko i wyłącznie do wielkości naszej inwestycji. Możemy taką transakcję nabycia prawdziwych kryptowalut nazwać transakcją spotową, a kryptowaluty możemy nabyć bezpośrednio od innego użytkownika albo za pomocą giełdy kryptowalutowej takiej np. Giełda Binance.

Zakładając konto na giełdzie Binance z linku, który znajdziesz w opisie tego video, otrzymasz 20% niższe opłaty handlowe.

 

Zamiast czytać wolisz oglądać?

Ale żeby zarabiać na różnicy kursowej, na wzroście bądź na spadku nie musimy mieć elementarnej wiedzy na temat funkcjonowania rynku kryptowalut. Jest mnóstw pośredników w postaci brokerów, a nie giełd kryptowalutych którzy nam taką możliwość dają. Mowa oczywiście o instrumentach CFD. Nie będę tłumaczył Ci zawiłości związanych z tym instrumentem bo na naszym kanale znajdziesz całą playlistę tłumaczącą CFD dosłownie od A d Z (link w opisie). Należy jednak pamiętać że brokerzy w przypadku tego typu instrumentów zarabiają przede wszystkim na ponoszonych przez Ciebie stratach, a oferowany przez nich spread, czyli różnica między ceną kupna a sprzedaży bywa naprawdę duża, co często przekreśla np. Zawierania transakcji na krótki termin. Kryptowaluty opakowane zostały rownież w kontrakty futures, czyli kontrakty terminowe. CFD i kontrakty terminowe dają nam możliwość jeszcze szybszego zarabiania na zmianie cenowej poprzez mechanizm dźwigni finansowej. To jednak miecz obosieczny, więc jeżeli jesteś osobą początkującą na rynku kryptowalut to najpierw transakcji dokonaj na rynku spot. 

Jeżeli chodzi o instrumenty finansowe to Bitcoina i inne krypto nabyć możemy poprzez inwestycję w fundusz inwestycyjny pasywny, czyli ETF. Nie będę tego tutaj tłumaczył (link wrzucam do opisu). I w końcu kryptowaluty to również spekulacja na opcjach. Która wymaga od nas zdecydowanie więcej wiedzy i to nie tej związanej z rynkiem kryptowalut.

Krótko podsumowując pierwszą metodę zarabiania na rynku krypto to przede wszystkim zakup lub sprzedaż kryptowalut lub instrumentów finansowych, które bazują na tym rynku. To jak długo trzymać będzie swoje kryptowaluty będzie określało to czy jesteśmy inwestorami krótko, średni, lub długoterminowymi (na rynku krypto Ci ostatni to tzw. hodlerzy).

Podobnie jak w przypadku złota tak i w przypadku kryptowalut ma miejsce proces wydobywania albo inaczej kopania kryptowalut. Ta analogia do rynku złota idealnie wpisuje się w ideę kryptowalut. W końcu to te aktywa miały stanowić alternatywę dla systemu walut fiducjarnych, które odeszły od standardu złota, ale o tym porozmawiamy na etapie historii tego rynku. Na czym polega kopanie kryptowalut? Zamiast w łopatę zaopatrzyć musimy się w komputer z odpowiednią mocą obliczeniową  i zamiast siły rąk wykorzystywać będziemy energię. Nasz komputer będzie rozwiązywał skomplikowane algorytmy w wyniku których otrzymywać będziemy określoną liczbę kryptowalut. Kopanie wymaga zatem od nas inwestycji w sprzęt, a w samym procesie pojawią się koszt związany z zasilaniem komputera, co może nas zmuszać do tego, że zamiast trzymać kryptowaluty będziemy musieli je regularnie sprzedawać żeby opłacać chociażby rachunki za prąd.

Trzecim ciekawym sposobem zarabiania na rynku kryptowalut jest staking. I nie wiem czy słyszałeś o czymś takim jak lokaty, bo to do nich możemy porównać tę formę zarabiania na rynku krypto. Czym jest staking? To nic innego jak blokowanie swoich kryptowalut  w odpowiedniej sieci kryptowalutwej, dzięki czemu otrzymujemy odsetki zależny od wysokości stawki ustalonej przez sieć. Jak to jest możliwe? Staking wzmacnia m.in. bezpieczeństwo sieci, podobnie jak pieniądze na lokatach wzmaniajcą bezpieczeństwo danego banku. Nie wszystkie kryptowaluty podlegają temu procesowi. O tym mówić będziemy już w nagraniu dedykowanemu tej formie lokowania kapitału. Ale jeżeli chcesz zobaczyć potencjał tej metody to wskocz na stronę binance.com zakładka Zarobki.

W normalnym świecie osoba na swoim kapitale może zarabiać poprzez jego udostępnienie, mowa oczywiście o pożyczkach. Świat kryptowalut również daje nam taką możliwość za pomocą uwaga DeFi czyli sektora zdecentralizowanych finansów. Jego wytłumaczenie też zostawimy sobie na inny odcinek.

I w końcu kolejną metodą zarabiania na tym rynku jest samo tworzenie kryptowalut lub tokenów (takich jak NFT), które niekoniecznie muszą być tworzone od zera, bo możemy skorzystać z już teraz gotowych rozwiązań, ale w tym przypadku musimy się solidne postarać żeby nasz projekt był zauważony przez innych uczestników rynku.

Świat kryptowalut o ile jest innowacyjny technologicznie o tyle pod kątem metod zarabiania nie różni się w dużej mierze od tych metod, które znamy od setek lat. I tak jak w przypadku złota, możesz zdecydować czy chcesz kupić sztabkę złota, wirtualną pozycję na rynku złota, chcesz kupić łopatę i szukać złota, a może chcesz nabyć akcje kopalni złota lub zrzucić się z innymi na poszukiwanie złota a może pożyczyć pieniądze tym którzy idą złota szukać tak i w świecie kryptowalut znajdziesz odpowiedniki tego typu form lokowania kapitału. A my w tym kursie zajmiemy się już tym, żebyś je wszystkie poznał od podszewki.


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk