• Odbierz prezent
Jak może wyglądać przyszłość kryptowalut po pandemii?
fot. freepik.com

W swym artykule na portalu Cointelegraph Diogo Monica przedstawił najważniejsze zmiany w świecie kryptowalut, które miały miejsce w ostatnim czasie. Czego można się spodziewać, gdy obecny kryzys związany z pandemią dobiegnie końca?

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych
---
Ranking Brokerów Forex. Wybór brokera to jedna z najważniejszych decyzji, którą jako inwestor musisz podjąć. Wybierz rozsądnie. Zobacz nasz aktualny ranking brokerów
---
Kalkulator walut. Sprawdź aktualne kursy średnie NBP, przelicza waluty, zobacz ile warto jest Twój kapitał w jednej z 36 innych walut obcych. Skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego!

 

 

Diogo Monica w swym artykule na portalu Cointelegraph zwrócił uwagę, że kryptowaluty sprawdzają się szczególnie w czasach kryzysów. Przykładem może być rok 2009. Kiedy trwała recesja, a wielu ludzi traciło swe pieniądze w różnych inwestycjach, w tym samym czasie bez rozgłosu miały miejsce początki Bitcoina. Bitcoin dość długo był raczej niszowym aktywem, mającym swych wiernych zwolenników. Większość ludzi uważała go raczej za spekulacyjną inwestycję lub rodzaj tajemniczego internetowego pieniądza. Jednak z czasem zaczął zyskiwać na popularności, a w obliczu pandemii COVID-19 i związanych z nią ogromnych pakietów stymulacyjnych dla gospodarek, kryptowaluty okazały się aktywem wyjątkowo odpornym na kryzys. W dalszej części swego artykułu autor rozważa przyszłość rozwoju kryptowalut, gdy skończy się pandemia.

 

Kryptowaluty w bankach

Jeszcze trzy lata temu szefowie największych banków na świecie nie chcieli wypowiadać się na temat kryptowalut, uważając je za oszustwo. Obecnie sentyment wśród banków uległ znaczącej zmianie. W połowie 2020 r. w dokumencie interpretacyjnym Amerykańskiego Biura Kontroli Walut, stwierdzono, że banki mogą świadczyć usługi bankowe legalnie działającym firmom z branży kryptowalut i przechowywać waluty cyfrowe. W związku z tym wiele banków zaczęło poszukiwać sposobów, aby zapewnić swym klientom ekspozycję na pożądane przez nich aktywa kryptowalutowe. Można spodziewać się, że w nadchodzących latach wzrośnie zainteresowanie kryptowalutami tradycyjnych podmiotów z rynku finansowego. Można się też spodziewać coraz większej współpracy między bankami a specjalistami od walut cyfrowych, jak również przejęć przez banki innowacyjnych firm kryptowalutowych.

 

Rozwój zdecentralizowanych finansów (DeFi)

Podobnie jak Bitcoin został utworzony w reakcji na wady dotychczasowego systemu, tak zdecentralizowane finanse rozwinęły się jako odpowiedź świata kryptowalut na potrzeby pośredników finansowych. Do niedawna nie były one jednak dostępne dla instytucji, głównie ze względu na brak wystraczającego bezpieczeństwa. Jednak pojawiają się powoli także rozwiązania DeFi odpowiednie dla dużych podmiotów.

 

Kryptowaluty w prywatnych firmach

W związku z licznymi pakietami stymulacyjnymi dla gospodarek, wzrosły obawy dotyczące inflacji. Stąd też wiele prywatnych firm zaczęło traktować aktywa cyfrowe jako zabezpieczenie przed inflacją. Przykładem mogą być Square i MicroStrategy. Firma ubezpieczeniowa MassMutual zainwestowała 100 mln USD w Bitcoin. Tesla nabyła Bitcoin o wartości 1,5 mld USD. W najbliższych latach można się spodziewać, że aktywa cyfrowe będą stawać się coraz częstszym elementem bilansu prywatnych firm.

Rośnie też popularność kryptowalut w firmach płatniczych innych niż banki. Przykładem może być PayPal, który zdecydował się ułatwić swym klientom nabywanie kryptowalut.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk